Trzeba powiedzieć wprost – bardzo niewielu rodziców decyduje się wybrać imię Genowefa dla swojej córki. Jest to imię bardzo mało popularne, a wśród młodego pokolenia niemal w ogóle niespotykane. Ale ci, którzy przywiązują wagę do znaczenia i pochodzenia imienia, powinni zwrócić na nie uwagę i dowiedzieć się, jaka jest historia imienia Genowefa. Być może wpłynie ona na wybór tego rzadkiego, ale wyjątkowego imienia? Poznaj znaczenie imienia Genowefa i przekonaj się, czy będzie odpowiednie dla Twojej pociechy.
Genowefa – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

- Kiedy Genowefa obchodzi imieniny?
- Pochodzenie imienia Genowefa
- Znaczenie imienia Genowefa
- Odmiana imienia Genowefa
- Zdrobnienia imienia Genowefa
- Znane osoby noszące imię Genowefa
- Genowefa – formy obcojęzyczne
- Numerologia imienia Genowefa, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
- Patroni imienia Genowefa
- Nazwiska od imienia Genowefa
Kiedy Genowefa obchodzi imieniny?
Imieniny Genowefy są 2 razy w roku – 3 stycznia oraz 9 listopada. Najchętniej wybieraną datą do obchodzenia imienin Genowefy jest 3 stycznia.
Pochodzenie imienia Genowefa
Imię Genowefa ma dość szerokie korzenie. Jest to imię żeńskie pochodzenia romańsko-celtycko-germańskiego. Jego pochodzenie nie jest proste do określenia, ale najpewniej może oznaczać kobietę szlachetnego pochodzenia, z dobrego rodu, wysoko urodzoną. Prawdopodobnie powstało od połączenia łacińskiego słowa gena – ród z celtyckim wifa – żona.
Znaczenie imienia Genowefa
Sugerując się pochodzeniem imienia, Genowefa to kobieta szlachetnego rodu i takie też cechy mogą posiadać współczesne właścicielki tego imienia. Genowefy są rozsądne i dobrze poukładane, cenią porządek i harmonię. Mają szerokie zainteresowania i naturę romantyczek, są również konsekwentne i wytrwałe, a także bardzo towarzyskie. Imię Genowefa oznacza kobietę z dobrego rodu, dlatego też u schyłku życia jego właścicielka ma spore szanse na bogactwo i uznanie.
Odmiana imienia Genowefa
- Mianownik: Genowefa (l. poj.), Genowefy (l. mn.).
- Dopełniacz: Genowefy, Genowef.
- Celownik: Genowefie, Genowefom.
- Biernik: Genowefę, Genowefy.
- Narzędnik: z Genowefą, z Genowefami.
- Miejscownik: o Genowefie, o Genowefach.
- Wołacz: Genowefo!, Genowefy!
Zdrobnienia imienia Genowefa
Genowefa ma całkiem ciekawe zdrobnienia. Do najczęściej używanych należą: Gienia, Gienka, Gienusia, Giania, Gesia, Genia, Gefa, Gafka.
Znane osoby noszące imię Genowefa
Choć Genowefa nie jest zbyt popularnym imieniem, to jednak można znaleźć inspiracje wśród znanych Genowef. Warto wiedzieć, czym zasłynęły. Znane kobiety o imieniu Genowefa to m.in.:
- Genowefa Misztal – profesor nauk farmaceutycznych,
- Genowefa Grabowska – posłanka,
- Genowefa Brabancka – średniowieczna księżniczka,
- Genowefa Wiśniowska – polityk,
- Genowefa Pigwa – fikcyjna postać kabaretowa,
- Genowefa Ferenc – polityk,
- Genowefa Sikora – działaczka społeczna.
Co ciekawe, także imię Jennifer jest odmianą imienia Genowefa, więc można się zasugerować imieniem... Jennifer Aniston!
Genowefa – formy obcojęzyczne
Imię Genowefa w wielu językach wygląda i brzmi dość podobnie, więc łatwo je zidentyfikować. Po angielsku Genowefa to Genevieve, Jennifer, Jenni, Jenny, po francusku – Genevieve, po hiszpańsku i niemiecku – Genoveva, a po włosku – Genoveffa.
Numerologia imienia Genowefa, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa liczba imienia Genowefa wynosi 4, zaś szczęśliwymi kamieniami są obsydian śnieżny i gagat. Znak zodiaku imienia Genowefa to Panna i Koziorożec. Imię Genowefa współgra także ze znakiem Wagi. Szczęśliwymi kolorami Genowefy są szary i ciemnobrązowy.
Patroni imienia Genowefa
Święta Genowefa, patronka Paryża oraz Genowefa Torres Morales (święta katolicka, założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Serca Jezus) uznawane są za patronki imienia.
Nazwiska od imienia Genowefa
Od imienia Genowefa pochodzą następujące nazwiska: Gieniewicz, Gienewski.
Bibliografia
- Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.

Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)