Temat imienia Fabian coraz częściej pojawia się w rozmowach przyszłych rodziców oczekujących syna. Zazwyczaj mają oni listę zawierającą najpopularniejsze imiona dla chłopców, jak i te rzadsze. Imię Fabian nie należy do najczęściej używanych, ale zdecydowanie jest interesujące. Co warto o nim wiedzieć? Poznaj fakty i ciekawostki dotyczące imienia Fabian.
Fabian – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

- Kiedy Fabian obchodzi imieniny?
- Pochodzenie imienia Fabian
- Znaczenie imienia Fabian
- Odmiana imienia Fabian
- Zdrobnienia imienia Fabian
- Znane osoby noszące imię Fabian
- Fabian – formy obcojęzyczne
- Numerologia imienia Fabian, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
- Nazwiska od imienia Fabian
- Przysłowia o Fabianie
- Patroni Fabiana
Kiedy Fabian obchodzi imieniny?
To rzadkość, jeśli chodzi o imiona męskie. Fabian – jako jeden z niewielu – rzadko ma okazję do celebrowania imienin, bo… tylko raz w roku. Fabian imieniny obchodzi 20 stycznia.
Pochodzenie imienia Fabian
Fabian to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego etymologia jest dość ciekawa. Imię Fabian oznaczało niegdyś mężczyznę należącego do rodu Fabiuszów. Nazwa rodowa wywodzi się z kolei od wyrazu faba, czyli „bób", co oznacza „osobę zajmującą się uprawą bobu”.
Znaczenie imienia Fabian
Osoby o imieniu Fabian są z reguły nieśmiałe i skryte, z duszą marzycieli. Są też powściągliwe w okazywaniu uczuć, a zarazem stałe i wierne, kiedy już wejdą w związek. Jeśli chodzi o życie zawodowe, imieniu Fabian chętnie przypisuje się takie cechy, jak: wytrwałość, spokój, analityczne podejście, opanowanie i zaangażowanie.
Mężczyźni o imieniu Fabian obdarzeni się wyobraźnią i kreatywnością, co czyni z nich świetnych kompanów do współpracy, ale nie karierowiczów. Świetnie sprawdzają się w wolnych zawodach, jednak równie dobrze radzą sobie we współpracy z innymi. Fabianów cechują także optymizm i pogoda ducha, choć nie należą do osób zbyt wylewnych. Fabian oznacza mężczyznę obdarzonego doskonałą intuicją, ale raczej kieruje się on rozsądkiem w podejmowaniu decyzji. Jest gotów na wiele poświęceń dla bliskich i potrafi zadbać o dobre relacje.
Odmiana imienia Fabian
- Mianownik: Fabian (l. poj.), Fabianowie/Fabiani/Fabiany (l. mn.).
- Dopełniacz: Fabiana, Fabianów.
- Celownik: Fabianowi, Fabianom.
- Biernik: Fabiana, Fabianów.
- Narzędnik: z Fabianem, z Fabianami.
- Miejscownik: o Fabianie, o Fabianach.
- Wołacz: Fabianie!, Fabianowie/Fabiani/Fabiany!
Zdrobnienia imienia Fabian
Żartobliwie można przyjąć, że historia imienia Fabian wskazuje na jedno ze zdrobnień – Bobuś. Jest ono urocze i idealne dla małego chłopca. Często również stosuje się takie formy, jak: Bianek, Fabcio, Fabek, Fabi, Fabiś, Fabo, Fabianuś.
Znane osoby noszące imię Fabian
Mężczyzna noszący imię Fabian nie musi czuć się odosobniony, jest bowiem wielu sławnych Fabianów. Należą do nich, m.in.: polski siatkarz Fabian Drzyzga; niemiecki gimnastyk sportowy Fabian Hambüchen szwajcarski kolarz Fabian Cancellara; niemiecki piłkarz Fabian Ernst; Fabian Bellingshausen – rosyjski badacz; niemiecki kolarz Fabian Wegmann; poeta polski Sebastian Fabian Klonowic czy kaznodzieja i polski kaznodzieja, pisarz religijny Fabian Birkowski.
Fabian – formy obcojęzyczne
Nie ma wielkich różnic zarówno w wymowie, jak i pisowni tego imienia w różnych językach. Po angielsku i niemiecku brzmi ono tak samo, np. po francusku – Fabien, z łaciny Fabinus, a we Włoszech z kolei mówi się Fabiano.
Forma żeńska imienia Fabian to Fabia.
Numerologia imienia Fabian, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwą liczbą Fabiana jest 6. Idealnymi kolorami dla Fabiana będą szaroniebieski i srebrny. Imię Fabian współgra z takimi znakami zodiaku, jak Bliźnięta, Strzelec i Ryby, a szczęśliwymi kamieniami Fabiana są malachit i kamień księżycowy.
Nazwiska od imienia Fabian
Od imienia Fabian mamy takie nazwiska, jak: Fabijański, Fabiński, Fabijanek, Fabijanowicz, Fabich, Fabicki, Fabiański, Fabiańczyk, Fabiańczuk, Fabianek, Fabianowski, Fabianowicz, Fabiani, Fabian.
Przysłowia o Fabianie
- „Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą”.
- „Fabian i Sebastian pierwsi drzewa budzą, ale często łudzą”.
Patroni Fabiana
Imię Fabian spopularyzował papież z początków III wieku – znany obecnie jako święty Fabian.
Bibliografia
- Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.

Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)