Emil nie zdobywa kobiet – pozwala, by one zdobywały jego. Jest szarmancki i tajemniczy, dlatego nie ma problemów w kontaktach damsko-męskich. Mimo tego, stały związek nie jest dla niego... Co jeszcze wiemy o imieniu Emil? Emil to rzadkie, ale bardzo ciekawe imię, warte rozpatrzenia, kiedy oczekuje się narodzin syna. Poznaj fakty i ciekawostki dotyczące imienia Emil i sprawdź, jakie jest jego znaczenie.
Emil – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
- Kiedy Emil obchodzi imieniny?
- Pochodzenie imienia Emil
- Znaczenie imienia Emil
- Odmiana imienia Emil
- Zdrobnienia imienia Emil
- Znane osoby noszące imię Emil
- Emil – formy obcojęzyczne
- Nazwiska od imienia Emil
- Przysłowia o Emilu
- Numerologia imienia Emil, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
- Patroni Emila
Kiedy Emil obchodzi imieniny?
Emil imieniny obchodzi kilka razy w roku: 1 lutego; 22, 26 i 28 maja; 18 czerwca; 16 sierpnia; 11 i 16 października oraz 14 listopada.
Pochodzenie imienia Emil
Emil to imię męskie pochodzenia łacińskiego (uważa się także, że jest to imię pochodzenia etruskiego, ale ukształtowane na dobre w języku łacińskim). Pierwotnie wywodzi się z nazwiska rzymskiego rodu Emiliuszów. Nazwa rodu wywodzi się od wyrazu aemulor. To łacińskie słowo oznacza: „tego, który rywalizuje”, „gorliwego” oraz „tego, który się stara”.
Znaczenie imienia Emil
Emil jest mężczyzną spokojnym, opanowanym i świetnie radzącym sobie w każdej sytuacji. Doskonale odnajduje się w towarzystwie – cechuje go wysoka kultura oraz fakt, że stara się być zawsze miły i taktowny. Jednocześnie – urażony – potrafi się solidnie odgryźć.
Emile bywają nieśmiali. Nie są pierwszymi, którzy nawiązują kontakty, potrzebują nieco więcej czasu, ale nie należą do osób budujących wokół siebie mur. Lubią, gdy coś się dookoła dzieje, chcą być aktywni i szukają ciekawych wrażeń.
Emile to introwertycy o bogatej wyobraźni i ognistym temperamencie, ale też zdystansowani i skryci w kontaktach. Nie lubią porażek, boją się odtrącenia, dlatego zachowują dystans. Ale są też bardzo lubiani w towarzystwie. W życiu rodzinnym Emil będzie czuły i oddany, zaś w pracy z pewnością nie będzie podejmował zbytniego ryzyka – nie jest stworzony do rywalizacji.
Nie przywiązuje uwagi do rzeczy materialnych, bardziej interesuje go rozwój duchowy. Uwielbia czytać książki.
Odmiana imienia Emil
- Mianownik: Emil (l. poj.), Emilowie/Emile (l. mn.).
- Dopełniacz: Emila, Emilów.
- Celownik: Emilowi, Emilom.
- Biernik: Emila, Emilów.
- Narzędnik: z Emilem, z Emilami.
- Miejscownik: o Emilu, o Emilach.
- Wołacz: Emilu!, Emilowie/Emile!
Zdrobnienia imienia Emil
Imię Emil ma bardzo wiele zdrobnień, które brzmią ciekawie i uroczo. Najczęściej stosowane odmiany imienia Emil to: Milek, Milo, Emek, Milko, Milkuś, Emkuś, Emko, Emilek.
Znane osoby noszące imię Emil
Imię Emil pojawia się niezbyt często na listach przyszłych rodziców, ale za inspirację mogą posłużyć postaci sławnych Emilów:
- Emil Wedel – syn założyciela fabryki czekolady Wedel,
- Emil Zola – francuski pisarz, przedstawiciel naturalizmu,
- Emil Młynarski – kompozytor i dyrektor opery w Warszawie,
- Emil Karewicz – aktor,
- Emil Zegadłowicz – poeta, powieściopisarz i dramaturg.
Emil – formy obcojęzyczne
To męskie imię pochodzenia łacińskiego jest dość uniwersalne i ponadczasowe, dlatego świetnie sprawdzi się dla podróżników – nie będzie problemów ani z pisownią, ani z wymową – bowiem na całym świecie imię brzmi podobnie. We Francji Emil to Émile, w Hiszpanii i we Włoszech – Emilio, a w Niemczech – dokładnie tak samo jak w Polsce.
Nazwiska od imienia Emil
Od imienia Emil pochodzą nazwiska: Emil, Emilianowicz.
Przysłowia o Emilu
- „Na Emila babskie lato się przesila”.
- „Kiedy minie już Emila, zapiecek nam się przymila”.
Numerologia imienia Emil, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa cyfra imienia Emil wynosi 4 (osoby spokojne, opanowane, oszczędne w słowach), a odpowiednimi znakami zodiaku dla imienia Emil są: Panna, Koziorożec i Waga. Idealnymi kolorami dla Emila są pomarańczowy i turkusowy, zaś kamieniami przynoszącymi szczęście – cytryn i ametyst.
Patroni Emila
Emil z Kordoby – krytyk islamu, męczennik i święty Kościoła katolickiego.
Bibliografia
- Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)