Imię Danuta kiedyś cieszyło się dużą popularnością, dziś z kolei uznawane jest za rzadkie, szczególnie w młodym pokoleniu, a już na pewno wśród dzieci. Warto jednak poznać jego pochodzenie i znaczenie, ponieważ jest to imię wyjątkowo ciekawe i zdecydowanie powinno znaleźć się na liście potencjalnych imion dla córki tych rodziców, którzy szukają imienia oryginalnego, a zarazem z nutą klasyki i tradycji. Jakie cechy charakteru wyróżniają Danutę?
Danuta – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Danuta – znaczenie imienia
Danuta to kobieta niezwykle pracowita i skrupulatna, o wnikliwym umyśle, pełna energii i temperamentu. Przywiązuje dużą wagę do drobiazgów i jest bardzo solidna we wszystkim, czego się podejmuje. Cechuje ją wyjątkowa kultura osobista, elegancja i subtelność – jest na wskroś kobieca, czym urzeka i fascynuje.
Danuta jest bardzo uczuciowa, ale i z pewną dozą fałszywej niewinności i figlarności, co robi duże wrażenie na mężczyznach i czyni z niej atrakcyjną i pociągającą kobietę. Danuta bywa również tajemnicza, cicha i spokojna.
W pracy zawsze wykazuje się dużą inicjatywą, nie boi się wyraźnie i otwarcie przedstawiać własnego zdania. Jest pewna siebie i jasno określa to, do czego dąży, potrafi twardo obstawiać przy swoich celach. Jej życie towarzyskie jest bujne i ciekawe, ma mnóstwo przyjaciół, oddanych i prawdziwych, na których zawsze może liczyć. Jest świetną gospodynią, dlatego w jej domu każdy dobrze się czuje – dba o miłą atmosferę, jest przy tym szczera i otwarta. Jednocześnie, Danuta bywa zaborcza, potrafi w inteligentny sposób podporządkowywać sobie ludzi, ale tak, by nie czuli się osaczeni.
Danuta ceni sobie swobodę i wolność. Bardziej od spokoju i ciepła domowego ogniska lubi podróże, odkrywanie świata, artystyczne klimaty. Ma wyczucie sztuki i dobry gust. Bywa także melancholijna, ma tendencje do użalania się nad sobą, ale szybko potrafi doprowadzić się do pionu. Nie jest łatwo stworzyć z nią stały związek. Jako matka zdecydowanie nie jest nadopiekuńcza – jest bardzo tolerancyjna i zarówno z dziećmi, jak i z bliskim sercu mężczyzną stworzy relację opartą na wzajemnym zaufaniu, otwartości i przyjaźni.
Pochodzenie imienia Danuta
Danuta to imię pochodzenia litewskiego, które prawdopodobnie jest zdrobnieniem od hebrajskiego imienia Daniel lub Daniela. Jej odpowiednikami w łacinie są Donata (darowana przez Boga) i w grece Dorota. Wywodzi się od litewskiego słowa danutie, które jest połączeniem słów znaczących niebo i córka. Danuta oznacza dziecko darowane przez Boga.
Niektóre źródła podają, że imię Danuta wywodzi się od południowosłowiańskich imion Dana, Danka, Danica.
Imieniny Danuty
Danuta imieniny obchodzi kilka razy w roku, m.in.: 3 stycznia, 4 lutego, 7 kwietnia, 24 czerwca, 28 września, 1 października, 11 grudnia. Najbardziej popularną datą wybieraną do celebrowania jej imienin jest 24 czerwca.
Osobowość kobiety o imieniu Danuta
Charakter i osobowość kobiety o imieniu Danuta można opisać w następujący sposób:
- pracowita,
- skrupulatna,
- inteligentna,
- wnikliwa,
- dokładna,
- odważna,
- pewna siebie,
- ambitna,
- otwarta,
- urocza,
- urzekająca,
- tajemnicza,
- intrygująca,
- kobieca,
- atrakcyjna,
- drobiazgowa,
- towarzyska,
- otwarta,
- uczuciowa,
- szczera.
Danuta w związku i pracy
Danuta jako kobieta niezwykle pracowita i dokładna, a przy tym spokojna i miła, tworzy wokół siebie świetną atmosferę, dlatego będzie doskonałym członkiem zespołu. Nie jest pracoholiczką, ale wszystkie powierzone zadania realizuje do końca. Nie zawsze jest świadoma swoich atutów, ale jeśli jej się powodzi – nabiera pewności siebie. Nie zawsze też czuje, że jej sukces jest zasłużony i potrzebuje zewnętrznej motywacji, ale można być pewnym, że do każdego zadanego projektu podejdzie z pełnym poświęceniem. Dobrze sprawdzi się zarówno w pracach z ludźmi, jak i takich, które pozwolą jej obcować ze sztuką. Jest wszechstronna i łatwo się aklimatyzuje.
Jeśli chodzi o związki, Danuta nie jest zwolenniczką małżeństwa, a założenie rodziny nie jest jej życiowym celem. Nie czuje powołania do macierzyństwa. Jednak jako żona będzie lojalna i kochająca trwałym, silnym uczuciem, z kolei jako matka z pewnością pozostawi dzieciom dużą swobodę, by mogły same uczyć się życia i zdobywać doświadczenie. Będzie opiekuńcza i wspierająca, ale też wymagająca. Z pewnością nie będzie rozpieszczać, a raczej stawiać na samodzielność swoich pociech.
Danuta – zdrobnienia
Jeśli chodzi o zdrobnienia imienia Danuta, Danka jest zdecydowanie najpopularniejszym, ale nie jedynym. Do innych często stosowanych należą: Dana, Dancia, Dani, Dania, Danio, Danka, Danula, Danuśka, Dan.
Danuta – formy obcojęzyczne
Obcojęzyczne odpowiedniki imienia Danuta są bardzo podobne do zdrobnień imienia w języku polskim, a niektóre brzmią tak samo, jak oryginalna forma:
- angielski, francuski – Dany,
- czeski – Danka,
- słowacki – Dana,
- litewski – Danica,
- niemiecki – Danuta.
Znane osoby o imieniu Danuta
Poszukując imienia dla dziecka, warto sprawdzić sławne osoby, które je noszą. Być może ich życiorysy jeszcze bardziej zachęcą do wybrania danego imienia. Oto najsławniejsze Danuty w Polsce:
- Danuta Błażejczyk – piosenkarka,
- Danuta Stenka – aktorka,
- Danuta Hojarska – polityk,
- Danuta Mostwin – polska pisarka,
- Danuta Rinn – polska piosenkarka,
- Danuta Waniek – polska polityk,
- Danuta Holecka – prezenterka „Wiadomości” w TVP,
- Danuta Rinn – piosenkarka,
- Danuta Szaflarska – polska aktorka,
- Danuta Wałęsa – żona b. prezydenta RP, twórcy „Solidarności",
- Danuta Dmowska – polska szpadzistka,
- Danuta Dobrzyńska – polska dziennikarka,
- Danuta Hübner – polska polityk,
- Danuta Jazłowiecka – polska polityk,
- Dana Lerska (Danuta Pełka) – polska piosenkarka,
- Danuta Wawiłow – polska pisarka.
Patroni Danuty
Patronką Danuty jest św. Danuta, opiekunka wizjonerów, mistyków i tych, którzy niosą pomoc potrzebującym – pracowników organizacji charytatywnych i wolontariuszy.
Bibliografia
- https://www.ksiegaimion.com/danuta
- https://niebieskiepudelko.pl/imie/danuta/
- https://miastodzieci.pl/imiona/danuta/
- https://www.nasza-arka.pl/swieta-danuta-kim-byl-i-jakie-mial-cechy-zyciorys-atrybuty-i-patron/

Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)