Trudno powiedzieć, by Celina było na szczycie, jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona. Co więcej, obecnie temat imienia Celina w ogóle nie jest brany pod uwagę przez przyszłych rodziców. Jest to imię wyjątkowo rzadko spotykane w młodym pokoleniu, ale zdecydowanie warto mu się przyjrzeć, bo imię Celina ma ciekawe pochodzenie i znaczenie. Poznaj fakty i ciekawostki dotyczące imienia Celina i przekonaj się, że jest wyjątkowe!
Celina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Kiedy Celina obchodzi imieniny?
Jeśli chodzi o imieniny, Celina obchodzi je kilka razy w roku: 22 sierpnia, 27 sierpnia, 21 października, 15 grudnia, 27 grudnia oraz 28 grudnia. Najczęściej wybieraną datą do obchodzenia imienin Celiny jest 21 października.
Pochodzenie imienia Celina
Celina to imię pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od słowa caelum, oznaczającego niebo. Oznacza to więc, że Celina to określenie niebiańskości i nieziemskości, co od razu budzi pozytywne skojarzenia. W Polsce Celina występuje od XIX wieku. Celina ma też etymologiczną zbieżność z innym imieniem – jest formą imienia Marcelina.
Znaczenie imienia Celina
Imię to oznacza osobę niezwykle kreatywną. Celina ma głowę pełną pomysłów i nie sposób się przy niej nudzić. Ma szerokie spektrum zainteresowań i lubi podejmować nowe wzywania, co często jest inspiracją dla innych. Dla Celiny odpowiednie zawody to te związane z wolnością myślenia i wolnością twórczą, bo lubi czuć się swobodnie, ale jest również cenionym współpracownikiem.
Trochę w kontrze do tych cech stoi to, że Celina posiada wyjątkową zdolność przystosowywania się. Niezbyt mocną cechą Celiny jest... cierpliwość. A raczej jej brak. Celiny są odpowiedzialne i chętne do pomocy, a jako gospodynie domowe są bardzo zaangażowane w życie dzieci, ale nie trzymają ich pod kloszem. W mężczyznach Celiny cenią ambicję i dojrzałość.
Zdrobnienia imienia Celina
To co możemy powiedzieć o imieniu Celina, to także to, że ma ono wyjątkowo urocze zdrobnienia. Do najpopularniejszych należą: Celka, Cela, Celia, Celcia, Celusia, Celinka, Celunia, Celinusia.
Znane osoby noszące imię Celina
Choć obecnie Celina nie należy do najczęściej nadawanych dzieciom imion, to jednak warto poznać znane Celiny, które mogą być zainspirować przyszłych rodziców:
- Céline Dion – kanadyjska piosenkarka;
- Celina Szymanowska – żona Adama Mickiewicza;
- Selena Gomez – aktorka i piosenkarka;
- Céline Laporte – francuska lekkoatletka.
Celina – formy obcojęzyczne
Imię Celina w wielu językach brzmi dość podobnie, jednak widać różnicę w pisowni. W języku angielskim Celina to Celine lub Selina, francuskim – Céline, w Grecji mówią Kilina, a w Rosji – Cilina. Na Słowacji Celina brzmi tak samo jak w Polsce, za to na Węgrzech mówią – Szelina.
Numerologia imienia Celina, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwą liczbą Celiny jest 8. Imię Celina współgra z takimi znakami zodiaku, jak: Bliźnięta, Wodnik i Waga. Szczęśliwy kamień Celiny to turkus – nie przez przypadek, wszak określany jest kamieniem niebios, a szczęśliwy kolor Celiny to niebieski, również kojarzący się z niebem.
Patron imienia Celina
Patronką imienia jest święta Celina, święta Kościoła katolickiego, matka biskupa Reims, św. Remigiusza.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.

Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)