Blanka – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Blanka to imię pochodzenia starogermańskiego, niektóre źródła wskazują jednak na jego francuskie korzenie. Jakie cechy charakteru mają Blanki? Kobiety o imieniu Blanka są zwykle bardzo kreatywne i ambitne. Potrafią podejmować decyzje szybko i pewnie, a także są bardzo odważne i niezależne. Charakteryzują się pięknym, subtelnym urokiem oraz zmysłowością. Mają tendencję do kreatywności, wyobraźni i estetyki.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Imieniny Blanki

Blanka obchodzi imieniny 7 października i 1 grudnia.

Patroni imienia Blanka to m.in. święta Blanka Kastylijska.

Pochodzenie imienia Blanka

Imię Blanka pochodzi od niemieckiego imienia Bianka lub od hiszpańskiej wersji francuskiego imienia Blanche. W języku niemieckim Bianka oznacza białą, jasną, zaś w języku francuskim odnosi się do białego koloru. Imię to zyskało popularność wśród arystokracji w średniowieczu, a później rozprzestrzeniło się wśród innych warstw społeczeństwa. W języku polski imię Blanka funkcjonuje od XVII wieku.

Odmiana imienia Blanka

  • Mianownik: Blanka (l. poj.), Blanki (l. mn.).
  • Dopełniacz: Blanki, Blanek.
  • Celownik: Blance, Blankom.
  • Biernik: Blankę, Blanki.
  • Narzędnik: z Blanką, z Blankami.
  • Miejscownik: o Blance, o Blankach.
  • Wołacz: Blanko!, Blanki!

Znaczenie imienia Blanka

Osoby o imieniu Blanka są zwykle bardzo kreatywne i ambitne. Potrafią podejmować decyzje szybko i pewnie, a także są bardzo odważne i niezależne. Charakteryzują się pięknym, subtelnym urokiem oraz zmysłowością. Mają bogatą wyobraźnię, są kreatywne i twórcze, a przy tym mają doskonałe poczucie estetyki.

Szczęśliwa liczba imienia Blanka to 1. Liczba ta symbolizuje niezależność, kreatywność i innowacyjność. Numerologiczne jedynki mają silny charakter i są zdeterminowane w dążeniu do swoich celów. Szczęśliwy kolor Blanki to... biały, natomiast szczęśliwy kamień – szafir.

Blanka – dom i rodzina

Kobiety noszące imię Blanka są bardzo rodzinne i przywiązane do swojego partnera, a także dzieci i krewnych. Cenią sobie życie rodzinne i poświęcają wiele czasu swojemu partnerowi i dzieciom.

Jako osoba bardzo emocjonalna, Blanka jest zdolna do silnych i pełnych namiętności uczuć. W związku poszukuje stabilności i bezpieczeństwa, ale jednocześnie ceni sobie swobodę i niezależność. Blanka to osoba, która poświęca wiele uwagi potrzebom swojego partnera i dzieci, a także jest gotowa na poświęcenia dla swojej rodziny.

Blanka – życie towarzyskie

Kobiety o imieniu Blanka są zwykle towarzyskie i łatwo nawiązują nowe kontakty. Blanka to osoba, która cieszy się życiem i lubi spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny. Lubi poznawać nowe osoby i jest otwarta na różnorodne doświadczenia, co sprawia, że łatwo nawiązuje przyjaźnie.

Blanki są bardzo przyjazne i pomocne dla innych ludzi. Są to osoby, które lubią pomagać innym i służyć radą oraz wsparciem. Potrafią znaleźć wspólny język z każdym i tworzyć pozytywną atmosferę w swoim otoczeniu.

Blanka – praca

Osoby o imieniu Blanka są zwykle ambitne i pracowite. Blanka lubi mieć wszystko pod kontrolą i stawia sobie wysokie cele w życiu zawodowym. Potrafi pracować ciężko, aby osiągnąć sukces. Blanka ceni sobie jakość w wykonywanej pracy, dlatego zawsze dba o szczegóły. Potrafi pracować samodzielnie, ale świetnie radzi sobie również w pracy zespołowej.

Blanka to osoba, która potrafi się zaangażować w każde zadanie, wykonać je rzetelnie i solidnie. Dobrze sprawdzi się w zawodach związanych z opieką nad innymi ludźmi, np. jako lekarz, pielęgniarka, nauczycielka czy psycholożka.

Znane osoby o imieniu Blanka

  • Blanka Lipińska – polska pisarka,
  • Blanka Winiarska – polska siatkarka,
  • Blanka Li – chińska łyżwiarka figurowa,
  • Blanka Lentkowska – polska aktorka,
  • Bianca Balti – włoska modelka,
  • Blanka Kaczorowska – polska działaczka wojenna,
  • Blanka Danilewicz – polska dziennikarka,
  • Blanka Burgundzka – tytularna królowa Francji.

Zdrobnienia imienia Blanka

Blania, Blaneczka, Bianka, Blanusia, Blanek, Blaneczek, Blancia.

Bibliografia

 
  1. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

33. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Lęk przed pierwszym dniem w szkole – jak pomóc dziecku opanować lęk?

 

Mastopatia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Wózek głęboki – jak go wybrać?

 

Przepuklina pępkowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Majówka 2024 – gdzie wyjechać z dzieckiem na majówkę?

 

Białko w moczu w ciąży (białkomocz) – co oznacza?

 

Jan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie