Anastazja to żeńska forma imienia Anastazy. Nie można nie zgodzić się z tym, że to piękne, bardzo urokliwe imię żeńskie, warto wziąć pod uwagę, gdy chodzi o wybór imienia dla córki. W Polsce imię Anastazja nosi obecnie ponad 22 tysiące kobiet. A co oznacza imię Anastazja? Jakie są fakty, a jakie ciekawostki dotyczące imienia Anastazja?
Anastazja – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
- Kiedy Anastazja obchodzi imieniny?
- Pochodzenie imienia Anastazja
- Znaczenie imienia Anastazja
- Odmiana imienia Anastazja
- Zdrobnienia imienia Anastazja
- Znane osoby noszące imię Anastazja
- Anastazja – formy obcojęzyczne
- Numerologia imienia Anastazja, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
- Patroni imienia Anastazja
Kiedy Anastazja obchodzi imieniny?
Anastazja imieniny obchodzi pięć razy w roku: 27 lutego, 15 kwietnia, 17 sierpnia, 28 października i 25 grudnia. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Anastazji jest 17 sierpnia.
Pochodzenie imienia Anastazja
Choć niektórzy myślą, że imię Anastazja pochodzi z Rosji, kojarząc je z rodziną Romanowów, to jednak historia imienia Anastazja wskazuje, że jest to imię żeńskie innego pochodzenia. Anastazja wywodzi się od słowa anastasis, co oznacza powstanie, zmartwychwstanie, a więc z języka greckiego.
W języku greckim imię Anastazja oznacza kobietę zmartwychwstałą, wskrzeszoną.
W dawnych czasach imię Anastazja nadawano kobietom z wyższych sfer.
Znaczenie imienia Anastazja
Imię Anastazja opisuje kobietę bardzo energiczną, żywiołową i kapryśną, w związku z czym partner Anastazji musi wykazać się nie lada spokojem i cierpliwością. Z kolei przyjaciele Anastazji cenią ją za szczerość i oddanie. Jest otwarta, życzliwa i pełna taktu, a także godna zaufania. Dba o wiedzę i wykształcenie, stawia na swój rozwój, nie spoczywa na laurach, potrzebuje wciąż nowych wyzwań i zmian.
Anastazja jest niestała w uczuciach, ale potrafi zawrócić w głowie mężczyznom. Lubi wywierać na nich wrażenie i przywiązuje uwagę do wyglądu.
Odmiana imienia Anastazja
- Mianownik: Anastazja (l. poj.), Anastazje (l. mn.).
- Dopełniacz: Anastazji, Anastazji.
- Celownik: Anastazji, Anastazjom.
- Biernik: Anastazję, Anastazje.
- Narzędnik: z Anastazją, z Anastazjami.
- Miejscownik: o Anastazji, o Anastazjach.
- Wołacz: Anastazji!, Anastazje!
Zdrobnienia imienia Anastazja
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Anastazja to: Nastka, Nastusia, Ana, Anasia.
Znane osoby noszące imię Anastazja
Jeśli chodzi o znane Anastazje, nie ma ich zbyt wiele. Imię Anastazja szczególnie popularne jest w krajach wschodniosłowiańskich i właśnie stamtąd pochodzi większość znanych Anastazji:
- Anastazja – cesarzowa bizantyńska,
- Anastazja Mieszkówna – księżniczka wielkopolska,
- Anastazja Romanowna Zacharyna – wielka księżna Rosji, żona rosyjskiego cara Iwana IV Groźnego,
- Anastazja Rodionowa – rosyjska tenisistka,
- Anastacia – amerykańska piosenkarka,
- Anastazja Myskina – rosyjska tenisistka,
- Anastazja Pawluczenkowa – rosyjska tenisistka,
- Anastazja Barnimówna – księżniczka szczecińska.
Anastazja – formy obcojęzyczne
Imię Anastazja brzmi podobnie w wielu językach. Odpowiednikiem polskiego imienia Anastazja w większości języków obcych jest Anastasia. Jednak mimo podobieństwa w zapisie i wymowie Rada Języka Polskiego uznaje, że powinno się przy nadawaniu dzieciom imion stosować polskie odpowiedniki. Tak więc, w tym wypadku istnieje możliwość zastosowania wyłącznie imienia spolszczonego – Anastazja.
Numerologia imienia Anastazja, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwa liczba Anastazji wynosi 3, a pomyślne znaki zodiaku dla niej to: Bliźnięta, Strzelec, Wodnik oraz Ryby. Odpowiednimi kamieniami dla Anastazji będą cytryn i ametyst, a kolorem – turkusowy. Imię Anastazja współgra z imionami o cyfrach 5 lub 7.
Patroni imienia Anastazja
Patronką Anastazji jest święta Anastazja, męczennica, czczona przez Kościół katolicki i Kościół prawosławny, patronka wdów.
Bibliografia
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)