Znasz pewnie niejedną Olkę – niezależną, pewną siebie i emanującą siłą kobietę. Czy wiesz, że to skrót od imienia Aleksandra? Hasło „obrończyni ludzkości” doskonale odzwierciedla jej charakter, gdyż jest waleczna i niezależna. Aleksandra kroczy jak kot – swoimi ścieżkami – i uparcie dąży do realizowania swoich ambicji. Co jeszcze kryje w sobie to imię? Jakie cechy osobowości pasują do Aleksandry i kiedy przypadają jej imieniny? Podpowiadamy.
Aleksandra – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
- Imieniny Aleksandry
- Aleksandra – znaczenie imienia
- Pochodzenie imienia Aleksandra
- Osobowość kobiety o imieniu Aleksandra
- Aleksandra w związku i w pracy
- Aleksandra – zdrobnienia
- Odmiana imienia Aleksandra
- Aleksandra – formy obcojęzyczne
- Znane osoby o imieniu Aleksandra
- Powiedzenia i przysłowia o Aleksandrze
- Patronki Aleksandry
Imieniny Aleksandry
Do osoby obdarzonej tym pięknym imieniem można przyjść z prezentem i życzeniami aż kilka razy w roku. Aleksandra obchodzi imieniny najczęściej 26 lutego oraz we wspomnienie liturgiczne św. Aleksandry Cesarzowej, czyli 21 kwietnia, 18 maja (wspomnienie św. Aleksandry) i 12 grudnia. Inne daty to również: 15 stycznia, 8 lutego, 20 marca, 2 czerwca, 10 lub 17 lipca, 11 lub 28 sierpnia, 13 września, 2 października i 24 listopada.
Aleksandra – znaczenie imienia
Aleksandra to imię pochodzenia greckiego – od wyrazu alexandros. Jeśli podzielić je na dwa człony, wychodzi nam: alexo („bronić” lub „chronić”) oraz andros („mężczyzna” lub „mąż”). Jest ono żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Aleksander. To, co oznacza imię Aleksandra, to w takim razie: „obrończyni ludzi ” lub „troszcząca się o mężczyzn ” . Znaczenie imienia Aleksandra to też: siła, odwaga i ochrona.
W greckiej mitologii Aleksandra była jednym z określeń bogini Hery.
Pochodzenie imienia Aleksandra
W Polsce imię Aleksandra używane było od XIV wieku, a wszystkiemu „winien” jest Henryk Sienkiewicz. Dokładnie tak (a raczej używając zdrobniałej formy) dał na imię bohaterce swojej powieści pt. Potop. Oleńka Billewiczówna – bo o niej mowa – to postać, która była ideałem polskiej szlachcianki. Wielu znawców literatury uważa, że to ulubiona postać pisarza.
Nadał jej cechy, które można uznać dziś za charakterystyczne dla tego imienia, czyli: dumę, godność, wyrozumiałość i wielkie serce.
Aleksandra nadal jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych imion w Polsce i mimo że z roku na rok statystyka jego nadawania spada, wciąż jest na 12. miejscu, jeśli chodzi o największą liczbę żyjących osób z tym imieniem.
Osobowość kobiety o imieniu Aleksandra
Aleksandra to wulkan energii. Kobieta niezależna, ambitna, dynamiczna, ale też nieuchwytna. Niektórzy mężczyźni mogą się bać, że za nią nie nadążą. I może to być prawda. Ola woli się otaczać ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania. Sama ze sobą nigdy się nie nudzi, co oznacza, że i jej najbliższe otoczenie nudy z nią nie zazna. Choć – jeśli Aleksandra jest Twoją znajomą – zauważ, że bywa ona bezpośrednia i zaborcza, a od swoich przyjaciół wymaga lojalności.
Kobieta o tym imieniu ma głowę pełną pomysłów i nieustannie poszukuje nowych przygód. Jest naturalnym liderem i nie boi się wyzwań. Ceni niezależność. Niestety jej silny charakter może czasami prowadzić do konfliktów, zwłaszcza gdy sprawy nie idą po jej myśli.
Aleksandra w związku i w pracy
Jeśli chodzi o miłość, Aleksandra lubi przelotne romanse. To dodaje jej życiu nutki ekscytacji i jest odpowiedzią na potrzebę przygody. Jednak – kiedy Aleksandra naprawdę się zakocha – miłość stawia na pierwszym miejscu. I to aż do tego stopnia, że bywa: zazdrosna, gwałtowna, porywcza i zaborcza. Wybranek Aleksandry powinien dotrzymywać jej kroku, aby utrzymać jej zainteresowanie.
Jeśli chodzi o predyspozycje zawodowe... Aleksandra jest naturalną przywódczynią. W pracy nie boi się podejmować ryzyka. Jest niezawodna. Zawsze dąży do obranego celu.
Chociaż preferuje wolne zawody, sprawdzi się też jako: organizatorka, handlowiec, manager, pedagog czy przewodnik turystyczny.
Tak naprawdę jej determinacja gwarantuje, że poradzi sobie w każdej dziedzinie, którą wybierze.
Numerologia: liczba imienia Aleksandra to 5.
Aleksandra – zdrobnienia
Imię Aleksandra można zdrabniać na wiele sposobów, niektóre ze zdrobnień często pełnią też funkcję przezwisk czy tzw. ksywek – tak popularnych wśród młodych ludzi. Do najbardziej popularnych zaliczyć można:
- Ola,
- Olka,
- Oleńka,
- Oluś,
- Alka,
- Aleksa,
- Aluś,
- Alutka,
- Alosia,
- Sania.
Odmiana imienia Aleksandra
- Mianownik: Aleksandra (l. poj.), Aleksandry (l. mn.).
- Dopełniacz: Aleksandry, Aleksandr.
- Celownik: Aleksandrze, Aleksandrom.
- Biernik: Aleksandrę, Aleksandry.
- Narzędnik: z Aleksandrą, z Aleksandrami.
- Miejscownik: o Aleksandrze, o Aleksandrach.
- Wołacz: Aleksandro!, Aleksandry!
Aleksandra – formy obcojęzyczne
Być może zastanawiasz się, jak imię Aleksandra brzmi w innych językach. Oto przykłady:
- po angielsku – Alexandra, Sandy, Alex;
- po czesku – Alexandra, Sandra, Aleška;
- po francusku – Alexandre, Alexandrine;
- po hiszpańsku – Alejandra;
- po holendersku – Sanderke, Sanderstje;
- po niemiecku – Alexandra, Alexandrine, Sandra;
- po ukraińsku – Oleksa, Oleksandra;
- po włosku – Alessandra, Alessa, Alessia.
Znane osoby o imieniu Aleksandra
Aleksandra jest dość mocno popularnym imieniem w Polsce i z pewnością każdy z nas ma w rodzinie lub w gronie najbliższych znajomych osobę tak nazwaną. Dla przypomnienia – poniżej lista znanych osób, które również noszą to imię. Być może okaże się inspirująca.
- Aleksandra Śląska – polska aktorka powojenna.
- Aleksandra Kostrzewska – polska dziennikarka.
- Aleksandra Kwaśniewska – prezenterka, dziennikarka, córka byłego prezydenta RP.
- Aleksandra Kołłontaj – rosyjska pisarka.
- Aleksandra Fiodorowna – żona rosyjskiego cara Mikołaja II Romanowa.
- Alexandra Burke – brytyjska wokalistka.
- Alessandra Mussolini – włoska polityk.
- Alexandra Ripley – amerykańska pisarka.
Powiedzenia i przysłowia o Aleksandrze
Nie ma niestety wielu przysłów nawiązujących do tego imienia. Najbardziej znanym jest powiedzenie: „Lek najlepszy – Aleksandra, kiedy Cię dopada chandra”.
Patronki Aleksandry
W Kościele katolickim najpopularniejsze 2 święte o tym imieniu to:
- Święta Aleksandra Cesarzowa – ostatnia cesarzowa Rosji, żona cara Mikołaja II. Była znana z głębokiej wiary i poświęcenia. Kiedy doszło do rewolucji, została zamordowana wraz z mężem i dziećmi. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 17 lipca.
- Święta Aleksandra z Galacji – męczennica. Żyła w czasach cesarza Dioklecjana (ok. 250–303 roku) i była znana z ascetycznego stylu życia oraz oddania Chrystusowi. Po edykcie Dioklecjana – który zdelegalizował chrześcijaństwo – Aleksandra została aresztowana. Kiedy odmówiła oddania czci pogańskim bogom, została torturowana i brutalnie utopiona w bagnie. Uważana jest za patronkę osób w potrzebie oraz obrończynię przekonań.
Bibliografia
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
- Św. Aleksandra z Galacji – Patronka, życiorys (zyciorysy.info ), dostęp z dn. 12.10.2024.
- Imieniny Aleksandry — kalendarz imienin, Imienniczek.pl, dostęp z dn. 12.10.2024.
- Numerologia dla imienia Aleksandra (imiona.info ), dostęp z dn. 12.10.2024.
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)