Niegdyś w każdej klasie była jakaś Agnieszka – czasem nawet kilka! Była również piosenka o Agnieszce oraz wierszyk dla dzieci. Kiedyś imię Agnieszka było bardzo popularne, a obecnie – o dziwo – coraz rzadziej słychać je na ulicach wśród najmłodszych dzieci. Tymczasem pochodzenie i znaczenie imienia Agnieszka jest bardzo ciekawe. Warto je poznać – szczególnie, jeśli szuka się imienia dla swojej pociechy. Co kryje w sobie imię Agnieszka?
Agnieszka – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Agnieszka – znaczenie imienia
Zarówno młode Agnieszki, jak i starsze, to prawdziwe żywioły! Szybko się usamodzielniają i wyfruwają z rodzinnego gniazda. Są niezwykle towarzyskie i łatwo zjednują sobie ludzi. Cechują je silne poczucie własnej wartości i pewność siebie oraz zaangażowanie we wszystko, czego się podejmują. Cenią sobie towarzystwo bliskich i znajomych. Wyróżniają się optymizmem i dojrzałością emocjonalną.
Jednocześnie Agnieszki są bardzo wrażliwe i mocno przeżywają wszelkie niepowodzenia. Bywają również wybuchowe, ale dbają o dobro relacji, która łączy je z drugim człowiekiem.
Agnieszki lubią o siebie dbać, przyciągają swoją fizycznością, a ich wnętrze przepełnia ciepło i urok. Zakochana Agnieszka jest: wyrozumiała, lojalna, wspierająca i oddana całym sercem. To wspaniała partnerka i matka dbającą o dobro innych, ale pamiętającą również o sobie – jednak nie w egoistyczny sposób.
Pochodzenie imienia Agnieszka
Znaczenie imienia Agnieszka nie jest do końca jasne. To imię żeńskie, które prawdopodobnie pochodzi z języka greckiego, od hagne, agne – „czysta, dziewicza, niewinna”. W średniowieczu to imię pochodzenia greckiego znane było pod kilkoma postaciami: Agnieszka, Angnieszka, Jagnieszka, Jegniejszka, a także Agna i Jagna (obecnie imię Jagna jest uznawane za imię samodzielne).
Do Polski imię Agnieszka dotarło z Czech, a kojarzone było z niemieckim imieniem Agnes.
Osobowość kobiety o imieniu Agnieszka
Oto kilka cech, które najlepiej opisują osobowość kobiety o imieniu Agnieszka:
- energiczna,
- cierpliwa,
- dojrzała emocjonalnie,
- rozsądna,
- silna wewnętrznie,
- otwarta,
- radosna,
- towarzyska,
- lojalna,
- inteligentna.
Agnieszka w związku i w pracy
Agnieszki są uparte, zdyscyplinowane i zorientowane na cel. Bez problemu radzą sobie z przeciwnościami losu i pokonują przeszkody. Jednak zdarza się, że nieco zbyt mocno przeżywają porażki.
Szybko i chętnie się uczą, bardzo łatwo przychodzi im zdobywanie nowych umiejętności, są także skrupulatne i odpowiedzialnie podchodzą do powierzonych sobie zadań.
Ponadto świetnie radzą sobie w kontaktach z ludźmi. Są pewne siebie i potrafią perfekcyjnie wykorzystywać wszystkie swoje zdolności. Dlatego też kobieta o imieniu Agnieszka doskonale sprawdzi się jako: handlowiec, marketingowiec, szkoleniowiec czy osoba o wolnym zawodzie, gdzie konieczny jest kontakt z ludźmi i drążenie tematów.
Agnieszka miewa zmienne nastroje, przez co czasem trudno ją zadowolić i za nią nadążyć. Jest pełna wdzięku i uwodzicielska – zdarza się, że to prowadzi do burzliwych sytuacji. Poszukuje partnera idealnego, zawsze otacza się gronem znajomych, choć nie tak łatwo się do niej przebić.
Jeśli jednak znajdzie tego jedynego ukochanego, będzie on prawdziwym szczęściarzem! W miłości Agnieszka jest bowiem oddaną, empatyczną, cierpliwą, wyrozumiałą oraz lojalną partnerką... i tego samego oczekuje od mężczyzny.
Odwdzięczy się dbaniem o ciepło domowego ogniska i dobro całej rodziny. Agnieszka szuka równowagi, chce stworzyć wzorowy dom i robi wszystko, by uszczęśliwiać bliskich.
Agnieszka – numerologia
W numerologii Agnieszce przypisuje się cyfrę 3, choć niektóre źródła podają, że szczęśliwą liczbą Agnieszki jest 1. Dzięki temu Agnieszka jest urodzoną przywódczynią. Zarówno osoby spod 1, jak i spod 3 są ciekawskie, towarzyskie i otwarte na świat. Kochają podróże i nowe doświadczenia, bardzo chętnie się uczą i chłoną wiedzę.
Są emocjonalne i uduchowione, cechuje je dobrze rozbudowana inteligencja emocjonalna. Numerologiczne trójki są optymistycznie nastawione do świata, lubią działać spontanicznie i nie boją się ryzyka. Są odważne, ale jednocześnie rozsądne. Chcą wyciągnąć z życia, ile się da, celebrują każdą chwilę, mają jasno obrane cele i nie boją się sięgać po swoje.
Agnieszka – zdrobnienia
Oto najpopularniejsze zdrobnienia imienia Agnieszka: Aga, Agusia, Agnes, Agunia, Agusia, Agi, Agna,, Agusiaczek, Agusiak, Agut, Aguta, Agutak, Agutek, Aguś, Aguśka, Aguńcia, Aguńka, Gusia, Gusiaczek, Guś, Guśka, Gagusia.
Znane osoby o imieniu Agnieszka
Do znanych kobiet, które noszą to imię, należą:
- Agnieszka Holland – reżyserka,
- Agnieszka Osiecka – poetka, pisarka, autorka tekstów piosenek,
- Agnieszka Rylik – pięściarka,
- Agnieszka Krukówna – aktorka,
- Agnieszka Maciąg – modelka,
- Agnieszka Dygant – aktorka,
- Agnieszka Chylińska – wokalistka,
- Agnieszka Włodarczyk – aktorka i piosenkarka,
- Agns Varda – francuska reżyserka,
- Agnieszka Radwańska – tenisistka.
Agnieszka – formy obcojęzyczne
W innych językach imię Agnieszka brzmi dość podobnie do polskiego:
- angielski – Agnes, Ines, Inez, Nessy, Aggie;
- czeski – Anežka;
- francuski – Agns;
- hiszpański – Inés;
- łacina – Agnes;
- niemiecki – Agnes;
- portugalski – Ignez;
- węgierski – Ágnes, Agnéta;
- włoski – Agnese.
Obecnie w Polsce coraz popularniejsze jest imię Inez będące hiszpańską odmianą imienia Agnieszka.
Powiedzenia i przysłowia o Agnieszka
Jest wiele ciekawych przysłów, które są związanie z imieniem Agnieszka. Do najpopularniejszych należą:
- „Na świętą Agnieszkę wychodzi woda na ścieżkę”.
- „Szczęśliwy jest, gdy przy nim mieszka zawsze pomocna Agnieszka”.
- „Dobra Agnieszka, kto z nią nie mieszka”.
- „Na święto Agnieszki wiedlą szynki, jedzą kiszki”.
- „Skromna jak święta Agnieszka, a diabeł w niej mieszka”.
Patroni Agnieszki
Patronką Agnieszki jest święta Agnieszka Rzymska – męczennica, patronka dzieci, która symbolizuje niewinność. Święta Agnieszka przedstawiana jest z barankiem na rękach, a w dniu jej święta – 21 stycznia (który był dniem śmierci św. Agnieszki Rzymskiej, a obecnie jest dniem imienin Agnieszki) – święci się w Rzymie dwa białe baranki, z których zrobiona jest szata papieża.
Niektórzy za patronkę Agnieszki uznają również świętą Agnieszkę z Pragi – założycielkę klasztoru klarysek – oraz świętą Agnieszkę z Asyżu, która razem z siostrą, świętą Klarą, założyła zakon Ubogie Panie, przemianowany później na klasztor klarysek.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- https://www.ksiegaimion.com/agnieszka
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)