Imię Adrianna występuje też w formie: Adriana. Choć jest to imię z bardzo długą tradycją, to dziś jego popularność jest raczej umiarkowana. A trzeba przyznać, że brzmi bardzo melodyjnie, jest kobiece i delikatne. Jakie jest pochodzenie imienia Adrianna? Czego można się spodziewać po kobietach noszących to imię? Garść tych i innych informacji w artykule.
Adrianna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Imieniny Adrianny
Jeśli mamy w otoczeniu jakąś Adriannę, możemy się udać do niej z kwiatami: 9 stycznia, 4 marca, 23 marca, 7 czerwca czy 8 lipca. Adrianna obchodzi też imieniny 9 lipca i 8 września. Jednak najczęściej wybieranym dniem obchodzenia imienin przez Adę jest 5 marca.
Adrianna – pochodzenie i znaczenie imienia
Jak się łatwo domyślić, Adrianna to żeński odpowiednik imienia Adrian. A to z kolei imię jest pochodzenia łacińskiego. A jakie jest znaczenie imienia Adrianna? Otóż oznaczało ono mieszkańca Adrii – miasta położonego na terenie dzisiejszych Włoch.
Odmiana imienia Adrianna
Odmiana imienia Adrianna przez wszystkie przypadki w języku polskim – w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej – wygląda następująco:
LP.
- Mianownik (kto? co?): Adrianna
- Dopełniacz (kogo? czego?): Adrianny
- Celownik (komu? czemu?): Adriannie
- Biernik (kogo? co?): Adriannę
- Narzędnik (z kim? z czym?): z Adrianną
- Miejscownik (o kim? o czym?): o Adriannie
- Wołacz (hej!): Adrianno!
LM.
- Mianownik (kto? co?): Adrianny
- Dopełniacz (kogo? czego?): Adriann
- Celownik (komu? czemu?): Adriannom
- Biernik (kogo? co?): Adrianny
- Narzędnik (z kim? z czym?): z Adriannami
- Miejscownik (o kim? o czym?): o Adriannach
- Wołacz (hej!): Adrianny!
Osobowość kobiety o imieniu Adrianna
Twardy charakter i delikatność w jednej osobie. Adę cechuje też duża ambicja i uparte dążenie do celu.
Czasem chciałoby się powiedzieć do kobiety o tym imieniu: „Ada, to nie wypada...”, a to dlatego, że Adrianna może się okazać całkiem sprawną intrygantką.
Adzie nie brakuje też ambicji. Przejawia również pewne umiłowanie luksusu. Cechy charakteru kobiet o tym imieniu bez problemu przekładają się na predyspozycje zawodowe Adrianny. W jakich zawodach ma szansę Ada odnieść sukces? Na pewno będą to: różne gałęzie sztuki, branża rozrywkowa i marketing.
Jeśli chodzi o relacje z mężczyznami, to Ada dzięki swojemu urokowi nie ma problemów z uwodzeniem ich. Niestety związki Adrianny z płcią przeciwną często bywają bardzo burzliwe. Gdy jednak Adrianna trafi na swojego wymarzonego mężczyznę, ten musi pogodzić się z tym, że będzie grał w związku drugie skrzypce.
Adrianna – zdrobnienia
Ada to niejedyne zdrobnienie imienia Adrianna. Popularne pieszczotliwe formy tego imienia to:
- Adeńka,
- Adula,
- Adik,
- Adria,
- Adrianka,
- Adzik,
- Adriania,
- Adrianeczka.
Znane osoby o imieniu Adrianna
Jeśli jako przyszli rodzice chcecie wiedzieć, jakie sławne osoby poza Adrianną Biedrzyńską noszą lub nosiły to imię, poniżej krótka lista.
- (Adrianna) Ada Rusowicz – polska piosenkarka.
- Adriana Lima – brazylijska modelka.
- Adriana Niecko – polska dziennikarka.
- Adriana Malkova – czeska modelka i aktorka.
- Adriana Skleranikova-Karambeu – słowacka modelka i aktorka.
- Adriana Dadci – polska jodoczka.
- Adriana Sage – meksykańska aktorka i modelka.
- Adriana Szymańska – poetka.
Już na pierwszy rzut oka widać, że wśród kobiet noszących to imię nie brakuje pań pełnych uroku o naprawdę pięknej urodzie.
Adrianna – formy obcojęzyczne
A jak brzmi imię Adrianna w innych językach? Bardzo podobnie do polskiego odpowiednika. Wystarczy za przykład hiszpańska czy angielska Adriana, francuska lub niemiecka Adrienne. Szwedzka Adriena czy węgierska Adriáne też przypominają polską wersję imienia.
Patroni Adrianny
Imię Adrianna nie ma żadnego patrona. Wymieniany jest tylko patron męskiego odpowiednika imienia. I to nie jeden, lecz aż... dwudziestu. Jednym z nich był św. Adrian z Canterbury – żyjący w VIII w. następca biskupa Canterbury.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Komentarze i opinie (0)