Dziewięciomiesięczne dziecko zalicza duży progres na poziomie fizycznym i intelektualnym, co bywa określane mianem skoku rozwojowego. Potrafi dynamicznie się przemieszczać i korzystać z chwytu pęsetowego, aby precyzyjnie podnosić nawet niewielkie przedmioty. Rozpoznaje i reaguje na coraz więcej słów, wykazuje pierwsze oznaki myślenia dedukcyjnego. Czyni też postępy przy próbach pionizacji ciała. Zobacz, czym jeszcze zaskoczy Cię bobas w 9. miesiącu swojego życia.
9. miesiąc życia dziecka
9. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?
Dziewięciomiesięczne dziecko jest bardzo ciekawe świata i jest go wszędzie pełno. W tym miesiącu zauważysz duży postęp w rozwoju fizycznym i intelektualnym swojego dziecka, niektórzy naukowcy nazywają to skokiem rozwojowym. Przemieszczanie nie stanowi dla niego problemu, potrafi robić to na wiele sposobów i jest w tym coraz szybsze. Siada samodzielnie zarówno z pozycji do raczkowania, ale także z pozycji leżącej. Siedzi już bardzo pewnie, nie chwiejąc się na boki. Pionizowanie ciała stało się jego kolejnym celem. Kiedy tylko może podciąga się przy meblach i staje na całych stopach przynajmniej na chwilę, może próbować także pierwszych niepewnych kroków w bok, trzymając się mocno mebla, przy którym stoi. Nadal głośno i ostentacyjnie okazuje swoje emocje, reaguje już nie tylko na swoje imię, ale zna znaczenie ponad 40 innych słów. Pojawiają się pierwsze oznaki myślenia dedukcyjnego. Jeżeli do tej pory nie wyrżnęły się pierwsze zęby, w tym miesiącu na pewno się pojawią.
Sprawdź też: Jak zmienia się dziecko w 10. miesiącu życia?
Ile waży 9-miesięczne dziecko – normy
W dziewiątym miesiącu życia dziecka, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim, jego waga wzrasta o około 300-350 gram. Dziewczynka będzie średnio ważyć 8-9 kg, a chłopiec o pół kilograma więcej. Zdecydowanie zostało zahamowane już szybkie i spektakularne przybieranie na masie. Na tym etapie odkryjesz jednak, że postawa dziecka się zmienia. Niemowlę staje się smuklejsze, wyższe, kończyny się wydłużają, a głowa nie jest już tak nieproporcjonalnie duża w stosunku do tułowia jak wcześniej.
9. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny
Niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy to wulkan energii i sprinter na krótkich dystansach. Raczkowanie przybrało już poziom mistrzowski i czasami naprawdę trudno jest za dzieckiem nadążyć. Jeżeli jesteś mamą malucha, które jeszcze nie posiadło tej umiejętności, nie masz nadal potrzeby się martwić. Niektóre dzieci zdobywają ją dużo później, a jeszcze inne w ogóle pomijają ten etap i przechodzą od razu do stania i chodzenia.
Maluchowi coraz sprawniej wychodzi koordynacja oko-ręka. Chwyt pęsetowy działa do tego stopnia perfekcyjnie, że dziewięciomiesięczne dziecko potrafi podnieść okruszki z podłogi lub zdjąć skarpetkę. To ostatnie zresztą wykonuje z wielką chęcią, obserwując reakcję opiekunów.
Ponieważ wiele dziewięciomiesięcznych niemowląt próbuje swoich sił w stawaniu na nogach przy pomocy poręczy łóżeczka, jest to bezwzględny czas, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, do obniżenia pozycji materaca o jeden punkt. Zapewni to dziecku potrzebne bezpieczeństwo, kiedy niezauważone odkryje nową umiejętność i postanowi się spionizować. Co ważne, o ile maluch będzie potrafił sam stanąć, niestety samodzielny powrót do pozycji wyjściowej okaże się niemożliwy do wykonania i będzie potrzebował asekuracji osoby dorosłej.
Kolejnym etapem dla wielu dzieci w tym wieku jest przesiadka z łupiny do nowego fotelika . Dziecko, które samodzielnie siedzi i przekroczyło już wagę 9 kg, może zmienić niemowlęce nosidło na wygodny i dostosowany, zarówno do auta, jak i do niego samego, model fotela z II kategorii wagowej. Zazwyczaj zmiana taka jest spowodowana płaczem i niezadowoleniem podczas jazdy niemowlęcia, które w pozycji półleżącej niewiele widzi, a chciałoby oglądać świat przez szyby samochodu. Niezwykle ważne jest, aby nie rezygnować z podróżowania tyłem do kierunku jazdy. Udowodniono, iż taka pozycja dziecka w aucie jest pięciokrotnie bardziej bezpieczna i jazda w idealnie dopasowanym fotelu typu RWF powinna być kontynuowana przynajmniej do ukończenia czwartego roku życia.
Przeczytaj: 11. miesiąc życia dziecka w pigułce
9. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy
Dziewiąty miesiąc w życiu twojego dziecka to prawdziwy bum jeżeli chodzi o sprawność umysłową i intelektualną. Rozwija się myślenie dedukcyjne. Maluszek wie i rozumie, że jeśli chce sięgnąć po zabawkę znajdującą się pod kocykiem, musi pociągnąć za róg i odkryć przedmiot. Z kolei jeśli ulubiona zabawka leży na kocyku, podciągnie kocyk do siebie, aby ją przybliżyć i dosięgnąć.
Chociaż usta nadal pozostają narządem, który odgrywa dużą rolę w poznawaniu świata, coraz intensywniej rozwija się zmysł wzroku i słuchu. Dziecko uczy się poprzez obserwację i naśladowanie. Ulubioną zabawą staje się przedrzeźnianie rodziców lub rodzeństwa w robieniu min, potrafi także pomachać ręką na pożegnanie. Dziewięciomiesięczniak zna już ponad 40 słów, których oczywiście nadal nie umie wypowiedzieć, ale rozumie i wykonuje proste polecenia, a nieskładne dotąd gaworzenie powoli zaczyna przypominać język. Pojawiają się pierwsze zbitki sylab, np. da oznaczające daj. Palec wskazujący wykorzystywany jest już świadomie i zgodnie z jego głównym przeznaczeniem, tj. do wskazywania przedmiotu, który interesuje malca.
9. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?
Ponieważ zmysły słuchu oraz wzroku zaczynają być bardziej wyczulone, to dobry moment na wprowadzenie muzycznych zabawek i prób wspólnego muzykowania. Odtwarzaj dziecku jak najwięcej różnych piosenek i pokazuj, że cały świat wypełniony jest dźwiękami. Możesz stuknąć łyżką o stół, czy pokrywką o garnek, przejechać pałeczką po tarce, a nawet wygrać melodię ustawiając zmywarkę.
Jedną z ulubionych zabaw jest zabawa w chowanego lub w tzw. „a kuku”. Schowaj twarz pod chustą i pokaż dziecku jak powinno ją pociągnąć. Po udanej próbie mów „a kuku”. Gwarantowany śmiech twojego malucha – bezcenny, a taka wspólna rozrywka może się długo nie skończyć.
Chwal głośno dziecko za wszystko, co udało mu się osiągnąć. W ten sposób uczysz go prawidłowego zachowania, znaczenia tego co robi, ale przede wszystkim budujesz w nim pewność siebie. Bawcie się coraz bardziej skomplikowanymi zabawkami. To dobry czas na pierwsze klocki czy gadżety, które może rozebrać na kilka części.
Jak na każdym z etapów, koniecznie czytajcie dużo książek. To niezastąpiony czas, który zaprocentuje zbudowaniem relacji bliskości i pomoże w nauce mówienia.
Zobacz również: Co potrafi 12-miesięczne dziecko?
9. miesiąc życia dziecka – film
Bibliografia
- B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Wielka księga dziecka”, Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 2017;
- M. Heidi, „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy Rebis, 2020;
- W. Kawalec, R.Grenda, H. Ziółkowska, Pediatria tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)