5. miesiąc życia dziecka

Pięciomiesięczne dziecko je już dość regularnie i przesypia więcej czasu. Chętnie bawi się zabawkami i z zaciekawieniem odkrywa otaczający świat. Coraz większa ruchliwość maleństwa wymaga od rodziców większej czujności. Jakie zmiany zachodzą u dziecka na tym etapie życia? W jaki sposób rodzice mogą pomóc w rozwoju swojej pociechy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

  • 3.0
  • 1
  • 0
REKLAMA

5. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

17. tydzień życia dziecka to czas, by powoli rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka. Pamiętajmy, by nowe pokarmy wprowadzić nie później niż w 26. tygodniu życia maleństwa. Najlepiej zacząć od warzyw, ponieważ dziecku trudniej jest zaakceptować ich smak. Poza nowymi smakami maluch jest też gotowy na próby jedzenia z łyżeczki oraz stopniową zmianę konsystencji pokarmów.

Ile waży 5-miesięczne dziecko – normy

Pięciomiesięczne dziecko waży od 5 do nawet 9 kilogramów (w zależności od wagi urodzeniowej i płci). Przyrost masy nie jest już tak dynamiczny, jak w pierwszych tygodniach życia. Niemowlę wciąż jednak przybiera od 150 do 200 gramów tygodniowo.

Przeczytaj też: Co dzieje się z dzieckiem w 6. miesiącu życia?

5. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Niemowlę na tym etapie rozwoju jest coraz bardziej ruchliwe i nie ma ochoty zostawać w miejscu. Pewnie unosi główkę, podnosi brzuch, a leżąc na nim, bez problemu podciąga się na ramionach. Odpycha się kończynami na tyle, by przesunąć się do przodu lub tyłu o kilka centymetrów. Wszystkie te aktywności zwiastują kolejną fazę rozwoju, jaką jest raczkowanie. Nie należy jednak popędzać maleństwa czy sprawdzać jego wytrzymałości. Raczkowanie rozpocznie się naturalnie w momencie, w którym dziecko będzie na to gotowe. Możemy jednak zachęcać malucha do pełzania poprzez zostawianie zabawek nieopodal niego.

Pięciomiesięczne niemowlę chętnie obraca się z boku na bok. Jest w stanie bez problemu przeturlać się z brzucha na plecy i odwrotnie. Wobec powyższego rodzice nie mogą zostawiać pociechy samej na wyższych powierzchniach, ponieważ dziecko może się z nich bardzo łatwo sturlać. Maluch coraz pewniej siedzi – oczywiście z podparciem, np. w postaci poduszek. Jego plecy nie są już zaokrąglone, dzięki czemu wytrzymuje w tej pozycji znacznie dłużej.

Pięciomiesięczne maleństwo znacznie pewniej chwyta przedmioty – łapie je z kciukiem wyprostowanym, zamiast skierowanym do środka dłoni. Bez problemu potrafi utrzymać kubek w obu dłoniach. Możemy to wykorzystać do podawania dziecku napojów w kubkach niekapkach dostosowanych do jego wieku.

Sprawdź też: 7. miesiąc życia dziecka w pigułce

Piąty miesiąc życia dziecka to również czas, kiedy maluch może zacząć ząbkować. Nie jest to przyjemne ani dla dziecka, ani dla rodziców. Niemowlę będzie odczuwać pieczenie, ból dziąseł, które można niwelować za pomocą specjalnych żeli na ząbkowanie. Pomocne jest również delikatne masowanie dziąseł przy użyciu szczoteczki silikonowej. Ząbkowaniu może towarzyszyć luźny stolec oraz stan podgorączkowy. Można wówczas podać dziecku paracetamol.

5. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

Pięciomiesięczne niemowlę bez problemu rozróżnia znajome twarze. Rozpoznaje najbliższych i żywo reaguje na ich obecność. Potrafi odwzajemnić uśmiech. Jest również żywo zainteresowane tym, co widzi w lustrze. Maleństwo zaczyna też reagować na ulubione dźwięki i melodie – odwraca głowę w kierunku ich źródła.

Uwaga pięciomiesięcznego maleństwa jest skupiona dłużej na konkretnym przedmiocie. Rodzice mogą zauważyć na przykład, jak ich pociecha uważnie bada metkę przy swojej ulubionej zabawce. Żywo interesuje się też swoimi dłońmi i paluszkami. Nawet najmniejszy przedmiot przyciąga jego uwagę. Dlatego, zanim położymy maleństwo na macie, dokładnie sprawdźmy, czy w pobliżu nie ma rzeczy, które mogłyby być dla niego niebezpieczne.

Dziecko na tym etapie rozwoju odbiera również nastrój bliskich i stara się naśladować ich mimikę, emocje. Potrafi rozpłakać się, gdy widzi zasmuconego rodzica lub śmieje się, gdy inni się śmieją. Maluch jest też coraz bardziej „gadatliwy” – piszczy, krzyczy i śmieje się, machając przy tym wesoło rączkami i nóżkami. Wymawia także spółgłoski i samogłoski.

Zobacz też: Co potrafi 8-miesięczne dziecko?

5. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

U pięciomiesięcznego dziecka obserwuje się dużą giętkość ciała. Wspierajmy więc jego rozwój fizyczny poprzez różne zabawy angażujące całe ciało. Warto pochylać się nad maleństwem i w delikatny sposób pomagać mu podnieść się do pozycji siedzącej. Ochota na pełzanie będzie z biegiem czasu rozwijała się w chęć do raczkowania. Aby ją pobudzić, możemy umieścić zabawkę nieopodal dziecka, zachęcając je do przedostania się do przedmiotu.

Zachęcajmy też niemowlę do długiego koncentrowania się na jednym przedmiocie. Możemy spróbować zainteresować maleństwo interaktywną zabawką. Przyciski, światełka czy dźwięki wydawane przez przedmiot z pewnością przyciągną uwagę dziecka. Ponadto uczmy malucha nowych dźwięków. Śpiewajmy mu, mówmy do niego jak najwięcej. Prowadźmy z nim rozmowę, używając przy tym różnych intonacji, zadając pytania. Niemowlę będzie starało się wtórować rodzicom, odpowiadając po swojemu.

Na tym etapie istotne jest również ćwiczenie palców oraz nadgarstków. Dawajmy dziecku do rączek różne przedmioty, bawmy się z nim w gry paluszkowe, np. „Sroczka kaszkę warzyła”.

5. miesiąc życia – film

Bibliografia

 
  1. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko, rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo
    Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
  2. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020,
  3. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
3.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

2. miesiąc życia dziecka

 

10. miesiąc życia dziecka

 

12. miesiąc życia dziecka

 

7. miesiąc życia dziecka

 

3. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka

 

11. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA