Karolina to imię, które nie należy do najpopularniejszych, ale z pewnością nie można powiedzieć, by się przedawniło czy było rzadko spotykane. Choć obecnie nie jest tak często wybierane przez przyszłych rodziców, zdecydowanie warto się nad nim zastanowić. Pochodzenie i znaczenie imienia Karolina są bowiem bardzo ciekawe i mogą zachęcić do tego, by wybrać je dla córki. Co oznacza imię Karolina? Czym charakteryzuje się kobieta o tym imieniu?
Karolina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Karolina – znaczenie imienia
Karolina to kobieta o wyjątkowo ciekawej, nieco zawiłej osobowości. Łączy w sobie: pedantyzm, delikatność i rozwagę z nutą szaleństwa. Z jednej strony Karolina jest bardzo sumienna i zorganizowana: zawsze stara się dotrzymywać danego słowa, wywiązywać się ze wszelkich zadań i służyć wszystkim pomocą. Z drugiej zaś strony – dąży do niezależności, wolności i świętego spokoju. Nie lubi pospolitych uciech (choć lubi otaczać się ładnymi przedmiotami), trudno też wybacza innym wszelkie potknięcia.
Chwiejność emocjonalna sprawia, że czasem trudno się z nią dogadać, ale zdecydowanie warto ją poznawać.
Karolina jest bowiem zawsze uśmiechnięta, a do tego ma wrodzoną klasę i wdzięk, którymi urzeka innych. Kobieta o tym imieniu zarazi również optymizmem i zainspiruje do działania.
Karolina jest również bardzo ciekawa świata – ma wiele pasji i chętnie stawia sobie nowe wyzwania. Jest wszechstronnie uzdolniona i szybko chłonie nową wiedzę. Jest też doskonale zorganizowana i ceni porządek. Dlatego planowanie z nią wszelkich przedsięwzięć to czysta przyjemność. Jednocześnie Karolina nigdy się nie narzuca, stroni też od wszelkich konfliktów. Jest pewna siebie, dumna, mocno przywiązana do tradycji, a dla swoich najbliższych i przyjaciół gotowa jest zrobić wszystko.
Pochodzenie imienia Karolina
Etymologia imienia Karolina nie jest do końca znana. Prawdopodobnie imię Karolina to żeński odpowiednik imienia Karol. Niektóre źródła nawiązują do pochodzenia starogermańskiego – od wyrazu: charal, carl („mąż, „mężczyzna), co oznacza „wierna małżonkowi”, „oddana domowi”.
Karolina obchodzi imieniny 4 razy w roku: 9 maja, 5 lipca, 18 lipca oraz 18 listopada. Najchętniej wybieraną datą do obchodzenia imienin Karoliny jest 18 lipca.
Osobowość kobiety o imieniu Karolina
Osobowość i cechy charakteru kobiety o imieniu Karolina można opisać w następujący sposób:
- zorganizowana,
- pedantyczna,
- pewna siebie,
- towarzyska,
- oddana,
- kochająca,
- emocjonalna,
- sumienna,
- zdolna,
- ambitna,
- otwarta,
- energiczna,
- ciekawa świata,
- pracowita.
Karolina w związku i pracy
Karolina – jako osoba o wielu talentach i wszechstronnej wiedzy – sprawdzi się w wielu różnych zawodach. Jest doskonale zorganizowana i bardzo sumienna. Dzięki temu można ufać, że każde zadanie doprowadzi do końca. Karolina jest również bardzo zaangażowania, chętnie przejmuje inicjatywę i jest bardzo opanowana. Będzie więc cenionym członkiem zespołu.
Bywa jednak nadmierną perfekcjonistką, co może być męczące dla innych. Jej zmysł estetyczny i talent organizacyjny sprawiają, że świetnie sprawdzi się w zawodach takich jak projektant czy architekt.
Jeśli chodzi o życie uczuciowe, Karolina nie tak łatwo poddaje się emocjom. Bywa też nieśmiała w kontaktach. Ale z pewnością przyciąga do siebie mężczyzn swoim wdziękiem i elegancją.
Dokładnie sprawdza partnera, zanim odda mu swoje serce. Jeśli jednak znajdzie kogoś odpowiedniego – przychyli mu nieba i pokocha na całe życie! W związku szuka stabilności i oparcia. Wówczas stworzy dom pełen ciepła i radości. Jako żona będzie wierna, oddana i w pełni wspierająca, a jako mama nieco rozpieszczająca i uległa, ale z pewnością kochająca.
Karolina – zdrobnienia
Imię Karolina ma wiele ciekawych zdrobnień. Do najpopularniejszych należą: Karola, Karolcia, Karolinka, Karolinia, Karolincia, Karola, Karolka, Karoluś, Karolusia, Koral, Karusia.
Karolina – formy obcojęzyczne
W innych językach imię Karolina brzmi nieco podobnie do polskiej formy:
- po angielsku – Carolyn, Carol, Carolin, Caroline, Carolyne, Carrie, Charlize, Charlotte;
- po francusku – Caroline, Charlotte;
- po włosku, hiszpańsku i portugalsku – Carolina;
- po niemiecku – Caroline, Lotte, Scharlotte, Karoline;
- po węgiersku – Karola;
- w esperanto – Karolino, Karla, Ĉarloto;
- po łacinie – Carola.
Znane osoby o imieniu Karolina
Często przyszli rodzice, chcąc wybrać jak najlepsze imię dla swojego dziecka, szukają inspiracji wśród sławnych osób. Jeśli chodzi o imię Karolina, można znaleźć wiele ciekawych postaci! Najsłynniejsze Karoliny w Polce i na świecie to, m.in:
- Karolina Gajewska – polska nauczycielka i działaczka polityczna.
- Karolina Kosińska – polska tenisistka.
- Karolina Kosek – polska siatkarka.
- Karolina Wajda – aktorka i modelka.
- Carolina Kostner – włoska łyżwiarka figurowa.
- Karolina Kozińska – polska dziennikarka.
- Karolina Adamczyk – polska aktorka.
- Karolina Borkowska – polska aktorka.
- Karolina Lanckorońska – polska historyczka sztuki.
- Karolina Pawłowa – rosyjska poetka, malarka i tłumaczka.
- Karolina Gilon – polska modelka i prezenterka telewizyjna.
- Karolina Szostak – polska dziennikarka telewizyjna.
- Karolina Pietraszewska – polska śpiewaczka.
- Karolina Łubieńska – aktorka.
- Karolina Sabaudzka – królowa Francji.
- Caroline Sunshine – amerykańska aktorka i piosenkarka.
- Karolina Syrek – polska judoczka.
- Charlize Theron – aktorka z RPA, zdobywczyni Oscara.
- Karolina Gorczyca – polska aktorka.
- Karolina Gruszka – polska aktorka.
- Karolina Korwin Piotrowska – polska dziennikarka.
- Karolina Malinowska – polska modelka.
- Caroline Wozniacki – duńska tenisistka pochodzenia polskiego
- Charlotte Elizabeth Diana (Karolina z Cambridge) – córka księcia Williama i księżnej Kate księżniczka Zjednoczonego Królestwa.
- Karolina Grimaldi – księżniczka Monako.
Powiedzenia i przysłowia o Karolinie
Jest kilka przysłów i powiedzeń z imieniem Karolina. Do najbardziej znanych należą:
- „Nie jest niewinna już Karolina – została tylko niewinna mina”.
- „Ktoś taki jak Karolina? Okazało się – superdziewczyna”.
- „Kto raz zakocha się w Karolinie, ten dla świata całkiem zginie”.
Patroni Karoliny
Patronką kobiet o imieniu Karolina jest bł. Karolina Kózkówna, patronka młodzieży polskiej, która 18 listopada 1914 roku (podczas I wojny światowej) zginęła z rąk carskich żołnierzy, broniąc swojej cnoty. Miała wówczas 17 lat. W 1987 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II za obronę swojej czystości i męczeńską śmierć. Jest symbolem wiary i odwagi.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- https://www.ksiegaimion.com/karolina
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)