Żylaki sromu w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki warg sromowych w ciąży towarzyszą kobietom bardzo często. Zazwyczaj są niegroźne i ustępują po porodzie. Z uwagi na objawy (swędzenie warg sromowych, pieczenie czy ból) żylaki sromu są jednak uciążliwe. Jakie są sposoby na żylaki krocza?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Żylaki sromu – przyczyny. Skąd się biorą żylaki krocza w ciąży?

Żylaki są to poszerzone i wydłużone naczynia żylne krocza (m. in. warg sromowych, pochwy). Organizm kobiety w trakcie ciąży, przystosowuje się do zapewnienia odpowiedniego ukrwienia zarówno kobiecie, jaki i dziecku. Zwiększone stężenia hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu, powodują spadek napięcia ściany naczyń oraz zwiększenie objętości krwi. Rosnące wraz z wiekiem ciąży ilości tych hormonów mogą skutkować znacznym poszerzeniem naczyń krwionośnych i w konsekwencji pojawieniem się żylaków sromu.

Przyczyną żylaków warg sromowych w ciąży jest również ucisk na naczynia w miednicy, jaki wywiera rosnący płód. Powiększająca się macica uciska żyły tamując odpływ krwi z dolnych części ciała do serca, co nasila zastój w już poszerzonych żyłach. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków krocza, dlatego większość kobiet uskarża się na nie dopiero w 3 trymestrze ciąży. Żylaki sromu w ciąży często współistnieją z hemoroidami i żylakami pochwy. Żylaki sromu mogą mieć również inne, rzadsze przyczyny, tj. endometrioza, zespół policystycznych jajników czy niewydolność żylna miednicy. Powodem ich powstawania mogą być także uwarunkowania genetyczne.

Przeczytaj też: Jak przetrwać upały w ciąży?

Żylaki warg sromowych w ciąży – co sprzyja ich powstawaniu?

Oprócz czynników niemodyfikowalnych powstawanie żylaków na wargach sromowych w czasie ciąży może być spowodowane czynnikami takimi jak:

  • nadwaga;
  • mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
  • liczne, następujące szybko po sobie ciąże;
  • upały;
  • gorące kąpiele.

Żylakom na wargach sromowych sprzyjają także zaparcia , na które kobiety w ciąży uskarżają się dość często.

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Objawy żylaków sromu – jak rozpoznać żylaki krocza w ciąży?

Pierwszymi objawami pojawiających się żylaków sromu może być swędzenie i zaczerwienienie warg sromowych, pieczenie i ból pojawiający się najczęściej pod koniec dnia lub podczas wypróżniania. Typowe są także opuchnięte wargi sromowe. W późniejszym czasie dolegliwości nasilają się. Uporczywy ból i uczucie ciężkości w brzuchu pogarszają się w pozycji stojącej czy siedzącej, szczególnie ze skrzyżowanymi nogami.

Współżycie seksualne i nacisk na okolicę krocza, oprócz bólu, mogą powodować pękanie żylaków warg sromowych, krwawienia i powstawanie niewielkich ranek.

Czytaj również: Niedoczynność tarczycy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki warg sromowych a poród naturalny – czy żylaki są wskazaniem do cesarski?

Żylaki w ciąży nie są przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Wszystko zależy jednak od wielkości i umiejscowienia żylaków. Jeśli żylaki na wargach sromowych są niewielkie i nie stanowią przeszkody do ewentualnego nacięcia krocza, nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

Jeśli jednak żylaki sromu są bardzo duże, nawracające, może być zalecone wykonanie cięcia cesarskiego. Żylaki sromu mogą pękać podczas porodu w wyniku parcia. Nie jest to jednak groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, a rodząca zwykle nie odczuwa z tego powodu dolegliwości.

Zobacz też: Czym jest zespół policystycznych jajników?

Pieczenie i swędzenie warg sromowych – jak złagodzić objawy żylaków?

W zwalczaniu przykrych objawów żylaków sromu może pomóc zrównoważona regularna aktywność fizyczna. Należy unikać pozostawania w jednej pozycji przez długi czas, szczególnie siedzącej. Warto zadbać o odpowiednia bieliznę ciążową, która nie powoduje ucisku i nie zaburza krążenia.

Aby złagodzić świąd krocza i pieczenie warg sromowych, należy unikać gorących kąpieli i nasiadówek. Pomocne jest przebywanie w pozycji Simsa, tj. leżenie na lewym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha i podłożenie pod kończyny dolne i miednicę poduszek, koca, tak, aby były one uniesione w stosunku pod poziomu serca. Pozycja ta ułatwia odpływ krwi z żył miednicy i żyły głównej dolnej.

Ulgę w dolegliwościach, jakie dają żylaki na wargach sromowych, mogą przynosić chłodne okłady na okolicę krocza, np. z naparu kasztanowca oraz odpowiednie maści i czopki o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym.

Czytaj również: Alkohol a ciąża – czy picie alkoholu w ciąży jest całkowicie zabronione?

Leczenie żylaków warg sromowych w ciąży – co na żylaki?

Żylaki sromu w ciąży zwykle ustępują bez leczenia do ok 3–4 miesięcy od porodu. W trakcie ciąży leczone są objawowo. Jeśli jednak żylaki krocza po porodzie nie znikają, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Do powikłań żylaków krocza należą: zakrzepy żylne, zakrzepica żył miednicy mniejszej, częstomocz, zaparcia, wzdęcia. Wywiad, badanie przedmiotowe, a także badania dodatkowe pozwolą na zlokalizowanie niewydolnego naczynia.

Do badań służących diagnozowaniu przyczyn przetrwałych żylaków należą: USG Doppler, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy flebografia żył miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Usuwanie żylaków przeprowadza się chirurgicznie za pomocą skleroterapii lub embolizacji wewnątrznaczyniowej. Są to nowoczesne, małoinwazyjne metody, które zapewniają szybki powrót do zdrowia. Jeśli żylakom sromu towarzyszą żylaki kończyn dolnych, powinny być one operowane w tym samym czasie. Skuteczniej zapobiega to nawrotom choroby. Żylaki można leczyć farmakologicznie preparatami wzmacniającymi ścianę naczyń jak rutozyd, diosmina czy wyciąg z kasztanowca.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Bibliografia

 
  • Handbook of Venous Disorders : Guidelines of the American Venous Forum Third Edition, Taylor & Francis, 2008;
  • Vaidyanathan S., et al., Chronic Venous Disorders of the Lower Limbs: A Surgical Approach, Springer India, 2014;
  • Weiss R. A., et al., Vein Diagnosis & Treatment: A Comprehensive Approach, McGraw-Hill Companies,Incorporated, 2001.
Opublikowano: ; aktualizacja: 19.04.2022

Oceń:
0.0

Weronika Węgrzynowska

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Walentyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Celina – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Kwasy na twarz w ciąży – które można stosować?

 

Dlaczego przed miesiączką rośnie apetyt? Jak zahamować wilczy głód?

 

Colostrum dla dzieci – wskazania, zastosowanie, opinie

 

Neutrofile w ciąży – za wysokie i poniżej normy – co to oznacza?

 

Cytomegalia w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenie dla mamy i dziecka

 

Polip endometrialny – przyczyny, objawy, skutki, leczenie, czy jest groźny?