Objawy zapalenia oskrzeli w ciąży są typowe. Charakterystyczny jest męczący kaszel, gorączka, mogą wystąpić duszności. Najczęściej mamy do czynienia z postacią ostrą, jednak diagnozuje się także podostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Niewłaściwe leczenie zapalenia oskrzeli u ciężarnej, jak i sama choroba, są groźne dla dziecka, dlatego należy zgłosić się do specjalisty. Może się okazać, ze konieczny jest antybiotyk. Ulgę przyniosą domowe sposoby na kaszel i wysoką temperaturę.
Zapalenie oskrzeli w ciąży – objawy, leczenie i domowe sposoby
Kaszel, duszności, gorączka – objawy zapalenia oskrzeli w ciąży
Zapalenie oskrzeli w ciąży przebiega tak samo jak u osób, które nie spodziewają się dziecka. Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel. Kaszel suchy (nieproduktywny) z czasem przechodzi w kaszel mokry z odkrztuszaniem wydzieliny (przeważnie śluzowej, białej). Zmiana charakteru kaszlu jest naturalnym przebiegiem infekcji i zdrowienia.
W przebiegu zapalenia może dochodzić do obturacji (zwężenia) oskrzeli, co manifestuje się jako świszczący oddech, a nawet duszność. Do innych objawów chorych oskrzeli należy gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy czy bóle mięśniowe. Zapaleniu oskrzeli mogą towarzyszyć objawy infekcji gardła lub nosa. Występuje wtedy zaczerwienienie i ból gardła utrudniający połykanie oraz powiększone migdałki.
Katar najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła może nasilać kaszel. Objawy zapalenia oskrzeli utrzymują się zwykle około tygodnia, jedynie kaszel może trwać nawet 3–4 tyg jako wynik podrażnienia śluzówki dróg oddechowych (tzw. kaszel poinfekcyjny).
W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów, szczególnie w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj również: Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie
Ostre, podostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli – przyczyny
W zależności od czasu trwania, możemy wyróżnić trzy rodzaje zapalenia oskrzeli.
- Ostre zapalenie oskrzeli – trwa krócej niż 3 tygodnie. Najczęściej wywołane jest wirusami, które powodują również przeziębienia i grypę. Są to m.in.: wirusy grypy A i B, paragrypy, adenowirusy, rhinowirusy czy koronawirusy. Ocenia się ze ostre zapalenie oskrzeli spowodowane jest infekcją bakteryjną w mniej niż 10 proc. przypadków i są to najczęściej tzw. baterie atypowe. U większości chorych nie ma potrzeby wykonywania badań mikrobiologicznych w celu identyfikacji zarazka, gdyż nie wpływa to na leczenie.
- Podostre zapalenie oskrzeli – trwa 3–8 tygodni. Może być wynikiem infekcji bakterią krztuśca lub nadreaktywności oskrzeli utrzymującej się po infekcji wirusowej.
- Przewlekłe zapalenie oskrzeli – trwa dłużej niż 8 tygodni. Przewlekłe zapalenie oskrzeli spowodowane jest szkodliwym wpływem substancji z otoczenia tj. dym tytoniowy. Przewlekły stan zapalny oskrzeli występuje również w astmie.
Podejrzenie zapalenia oskrzeli w ciąży należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktów w celu wykluczenia zapalenia płuc i zalecenia odpowiedniego leczenia.
Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Czym grozi zapalenie oskrzeli w ciąży?
Ostre zapalenie oskrzeli w ciąży, szczególnie o ciężkim przebiegu, może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Lekkie postacie infekcji dróg oddechowych można leczyć w domu. Ostra infekcja może wyzwolić czynność skurczową macicy, co grozi przedwczesnym porodem.
Groźna jest także wysoka gorączka w ciąży, która może być przyczyną poronienia, porodu przedwczesnego lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Ciężko przebiegające zapalenie oskrzeli, ze znaczną dusznością, świszczącym oddechem może stanowić wskazanie do hospitalizacji kobiety w ciąży w celu monitorowania stanu płodu i czynności skurczowej macicy.
Decyzja o hospitalizacji zależy od stanu ogólnego ciężarnej i nasilenia objawów. Dlatego zawsze w przypadku wystąpienia objawów zapalenia oskrzeli należy udać się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu, który postawi odpowiednie rozpoznanie i zaleci dalsze leczenie. Nie należy czekać z wizytą u lekarza, ponieważ infekcja szybko może ulec zaostrzeniu.
Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży
Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży – leki i domowe sposoby
Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli o lekkim przebiegu odbywa się w domu. Aby bezpiecznie zbić gorączkę w ciąży, można przyjmować paracetamol. Należy unikać innych leków przeciwzapalnych, takich jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, ponieważ mogę one wpływać niekorzystnie na płód. Sposobem na gorączkę są chłodne okłady na czoło lub kark.
W leczeniu oskrzelowego kaszlu w ciąży nie należy stosować preparatów przeciwkaszlowych. Leki zawierające kodeinę czy gwajafenezynę należą do kategorii C i mogą powodować uszkodzenia płodu. Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpiecznego stosowania leków wykrztuśnych w ciąży nie zaleca się ich stosowania. Z pomocą przyjdzie syrop na kaszel (syropy z ambroksolem są bezpieczne po 28 tygodniu ciąży). Bezpieczne są niektóre preparaty ziołowe zawierające np. babkę lancetowatą.
Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho
U kobiet z obturacją i dusznością w ciąży wskazane może być stosowanie preparatów wziewnych rozszerzających oskrzela. Leki te wydawane są na receptę. W leczeniu zapalenia oskrzeli w ciąży czasem niezbędny jest antybiotyk. Lekami pierwszego rzutu są penicyliny i cefalosporyny, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka.
Stosowanie wszystkich leków na zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem.
Ulgę mogą przynieść także domowe sposoby na zapalenie oskrzeli W celu rozrzedzenia zalegającej wydzieliny można stosować inhalacje z soli fizjologicznej, należy również pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów. Dobry efekt wykrztuśny przynosi oklepywanie klatki piersiowej. W łagodzeniu kaszlu suchego pomocne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu oraz utrzymanie w nim temperatury 19–21 stopni Celsjusza.
Bibliografia
- Położnictwo. Ciąża prawidłowa i powikłana. Steven G. Gabbe, Jennifer R. Niebyl, Joe Simpson, Przemysław Oszukowski, Joe Leigh Simpson. Red. wydania polskiego: Przemysław Oszukowski, Romuald Dębski. Rok wydania: 2014.
- L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu. Wyd. Esteri 2020.
- A. Bienert, G. Iwanowicz-Palus, Edukacja przedporodowa. Seria: biblioteka położnej, 2020.
Weronika Węgrzynowska
Lekarz
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.
Komentarze i opinie (0)