Wybór imienia dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, którą podejmują przyszli rodzice. Ma ona wpływ na resztę życia, gdyż w razie niezadowolenia dziecka z tego, jak ma imię, jego zmiana niesie ze sobą spore komplikacje. Obecna sytuacja międzynarodowa sprawiła, że w naszym kraju żyje i pracuje spora grupa osób z Ukrainy. Łączą się w pary mieszane, wchodzą w związki małżeńskie. Dzieci urodzone w takich dwukulturowych rodzinach często nazywane są z poszanowaniem tradycji – np. jedno z imion jest pochodzenia ukraińskiego. Jak brzmią ukraińskie imiona męskie i żeńskie? Które z nich są najpopularniejsze? Tego dowiesz się z artykułu.
Ukraińskie imiona męskie i żeńskie dla dzieci
Ukraińskie imiona dla dzieci
W kulturze ukraińskiej imię – a konkretniej jego nadawanie – jest głęboko zakorzenione w tradycji, historii oraz wierzeniach tego narodu. Imię jest nie tylko pewnym wyróżnikiem danej osoby, ale przede wszystkim symbolem odzwierciedlającym wartości: rodzinne, religijne oraz kulturowe, które są ważne dla całej społeczności.
To, co charakterystyczne, to fakt, że imię dziecka – jeśli chce się postępować zgodnie z wielowiekową tradycją – nie jest wybierane jedynie przez rodziców, ale także z uwzględnieniem wpływu starszych pokoleń, czyli babć i dziadków.
W wielu ukraińskich rodzinach praktykuje się nadawanie imion po przodkach. Wszystko po to, aby zachować pamięć o nich oraz przekazać cenne wartości nowemu pokoleniu.
Imiona ukraińskie i ich znaczenie
Imię w kulturze ukraińskiej jest postrzegane jako istotny element tożsamości jednostki. Wybór imienia może być związany z różnymi okolicznościami, takimi jak daty urodzin czy szczególne wydarzenia w życiu rodziny. Często imiona mają swoje znaczenie w kontekście religijnym – na przykład imiona świętych są bardzo popularne wśród rodzin prawosławnych, które często przywiązują wagę do tradycji cerkiewnej.
W ukraińskiej kulturze istnieje wiele przesądów związanych z nadawaniem imion.
Na przykład, do momentu chrztu nie powinno się ujawniać imienia dziecka osobom spoza rodziny, aby nie rzucić na nie uroku.
Starsze pokolenia wierzą również, że niektóre imiona mogą przynosić szczęście, a inne – pecha, dlatego dziadkowie wpływają często na decyzję rodziców odnośnie nadawanego imienia.
Jakie są najpopularniejsze imiona w Ukrainie?
Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości publikuje wiele dokumentów, także tych dotyczących statystyki urodzin czy nadawanych imion. Widać w nich wyraźnie, że trwająca wojna odcisnęła swoje piętno również w tej dziedzinie życia społecznego. Nie dziwi nikogo, że aż o 1/3 zmalała liczba nowo narodzonych dzieci. Przyszłych rodziców przeraża świat, w którym miałoby się wychowywać ich potomstwo – świat pełen bólu, strachu i cierpienia.
Możemy sobie tylko wyobrazić, jak trudno dzisiaj w Ukrainie być człowiekiem nadziei, a przecież to ona nadaje życiu sens i pozwala przetrwać wszystkie przeciwności, które los stawia na naszej drodze.
Z drugiej strony – ta nadzieja widoczna jest w nowo nadawanych imionach. Tendencje od wybuchu wojny lekko się zmieniły. Nadal największą popularnością cieszą się te najbardziej tradycyjne imiona, ale coraz więcej pojawia się nowych imion nawiązujących do toczącej się wojny. W Polsce to Urzędy Stanu Cywilnego stoją na straży języka i decydują, jak można nazwać swoje dziecko, a jak nazwać go nie można.
W Ukrainie prawo jest bardziej liberalne – rodzice mają tu pełną dowolność. I tak od dwóch lat na sali noworodkowej w szpitalach położniczych można spotkać coraz częściej: małego Bayraktara (imię na cześć tureckiego drona wykorzystywanego przez Ukraińców w wojnie z Rosją), Iskandera (od mobilnego systemu rakietowego) czy Dżawelina (od brytyjskiego pocisku przeciwrakietowego; w krajach anglosaskich nazwa ta/imię jest z kolei nawiązaniem do wyrażenia „drogocenny”).
Pojawia się również takie imię jak Kyj (pochodzące od założyciela ukraińskiej stolicy) oraz Ilon (tu jest podejrzenie, że to fonetyczny zapis imienia Elona Muska, który podarował Ukrainie dostęp do Starlinka).
Wśród tradycyjnych ukraińskich imion królują zaś:
- Artem – po polsku: Artemiusz,
- Ołeksandr – po polsku: Aleksander,
- Matwij – po polsku: Mateusz,
- Mark – po polsku: Marek,
- Maksym,
- Jewa – po polsku Ewa,
- Sofija – po polsku Zofia,
- Wiktoria,
- Marija – polska Maria,
- Hanna,
- Polina – po polsku Paulina.
Polskie odpowiedniki ukraińskich imion
Ze względu na inny alfabet (cyrylicę), ukraińskie imiona wyglądają w zapisie zupełnie inaczej. Jednak ich brzmienie często bywa bardzo podobne do tego w języku polskim. Wiele imion ukraińskich ma również swoje odpowiedniki w naszym rodzimym języku. Poniżej przegląd wybranych imion w języku ukraińskim, ich polskie odpowiedniki i zapis fonetyczny.
Imiona ukraińskie dla chłopców
- Олександр (Oleksandr) – Aleksander,
- Андрій (Andriy) – Andrzej,
- Дмитро (Dmytro) – Dymitr,
- Іван (Ivan) – Jan,
- Микола (Mykola) – Mikołaj,
- Сергій (Serhiy) – Siergiej,
- Володимир (Volodymyr) – Włodzimierz,
- Богдан (Bohdan) – Bogdan,
- Артем (Artem) – Artem,
- Павло (Pavlo) – Paweł,
- Назар (Nazar) – Nazar,
- Тарас (Taras) – Taras,
- Максим (Maksym) – Maksymilian lub Maks,
- Яків (Yakiv) – Jakub,
- Олег (Oleh) – Oleg,
- Валентин (Valentyn) – Walenty,
- Віктор (Viktor) – Wiktor,
- Геннадій (Hennadiy) – Genady,
- Костянтин (Kostyantyn) – Konstanty,
- Аркадій (Arkadiy) – Arkadiusz,
- Федір (Fedir) – Teodor,
- Ігор (Ihor) – Igor,
- Ярослав (Yaroslav) – Jarosław,
- Мирослав (Myroslav) – Mirosław,
- Станіслав (Stanislav) – Stanisław,
- Анатолій (Anatoliy) – Anatol.
Ukraińskie imiona żeńskie
- Марія (Mariya) – Maria,
- Олена (Olena) – Helena,
- Анна (Anna) – Anna,
- Наталія (Nataliya) – Natalia,
- Тетяна (Tetiana) – Tatiana,
- Вікторія (Viktoriya) – Wiktoria,
- Діана (Diana) – Diana,
- Софія (Sofiya) – Zofia,
- Катерина (Kateryna) – Katarzyna,
- Лариса (Larysa) – Larysa lub Larisa,
- Людмила (Lyudmyla) – Ludmiła,
- Світлана (Svitlana) – Swietłana,
- Поліна (Polina) – Paulina,
- Ганна (Hanna) – Hanna.
Bibliografia
- Y. Zakharchuk, Najpopularniejsze ukraińskie imiona oraz ich zdrobnienia, www.ukrainianinpoland.pl, dostęp z dn. 28.09.2024.
- M. Łesiów, Imiona ukraińskie oparte na pamięci o najdawniejszych postaciach historycznych, www.grekokatolicy.pl, dostęp z dn. 28.09.2024.
- Bayraktar i Dżawelina – tak Ukraińcy nazywali dzieci w 2022 roku, www.pap.pl, dostęp z dn. 28.09.2024.
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)