Ciężkie, obrzmiałe nogi, spuchnięte dłonie i kostki to dolegliwości typowe dla drugiego, a zwłaszcza trzeciego trymestru ciąży. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko na nogach oraz dłoniach i nie są niepokojąco duże, prawdopodobnie nie masz się czym martwić, a uciążliwa opuchlizna zniknie wkrótce po porodzie. Sprawdź, kiedy obrzęki są naturalną ciążową dolegliwością, a kiedy mogą oznaczać początek zdrowotnych komplikacji. Jak zmniejszyć opuchliznę?
Obrzęki w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Skąd się biorą obrzęki?
Odkąd zaszłaś w ciążę (czyli już w pierwszym trymestrze ciąży), w twoich tkankach gromadzi się nadmiar płynów – organizm zatrzymuje wodę na wypadek, gdyby podczas porodu doszło do nagłej utraty dużej ilości krwi i konieczne było uzupełnienie płynów ustrojowych. To jednak nie wszystko: nie bez znaczenia jest też zwiększona nawet o 2,5 litra objętość krwi krążącej w ciele kobiety, której odpływ z dolnych części ciała może dodatkowo zostać zaburzony przez ucisk macicy na żyły biodrowe. W efekcie krew zatrzymuje się, powodując obrzęki.
Co jeszcze sprawia, że opuchlizna jest większa i bardziej dokuczliwa?
- Długie pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej – sprawne krążenie krwi staje się jeszcze trudniejsze i pojawiają się obrzęki kończyn dolnych.
- Wysoka temperatura – bardziej cierpią te kobiety, których ostatnie miesiące i tygodnie ciąży przypadają na miesiące letnie.
- Zbyt szybkie bądź nadmierne przybieranie na wadze.
- Ciąża mnoga.
Jak walczyć z opuchlizną?
- Jak najczęściej unoś stopy w górę: opieraj nogi na podwyższeniu, kiedy siedzisz albo leżysz. Jeśli w pracy długie godziny spędzasz siedząc przy biurku, zadbaj o niewielki podnóżek, który umożliwi ci trzymanie stóp wyżej.
- Gdy siedzisz, wykonuj proste ćwiczenia: okrężne ruchy stopami, zginanie palców u stóp, naprzemienne uginanie i prostowanie nóg w kolanach. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę.
- Staraj się wypoczywać i spać na lewym boku, by ułatwić przepływ krwi z dolnych partii ciała w kierunku serca.
- Nie siedź ani nie stój zbyt długo w jednej pozycji – częste przerwy wykorzystuj na rozprostowanie nóg i rozruszanie się.
- Noś wygodne, najlepiej skórzane buty na obcasie nie wyższym niż 4-5 cm.
- Zrezygnuj z podkolanówek, których ściągacze uciskają łydki i utrudniają sprawne krążenie krwi, tym samym powodując puchnięcie nóg.
- Nie zapominaj o zdrowej, zróżnicowanej diecie bogatej we wszystkie ważne składniki odżywcze. Unikaj pustych kalorii i fast-foodów.
- Pij przynajmniej 8 szklanek niegazowanej wody mineralnej dziennie – wbrew pozorom zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się nadmiaru wody w tkankach.
- Bądź aktywna fizycznie. Wybieraj takie formy ruchu, jak: spacery, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, gimnastyka w wodzie.
- Unikaj gorących kąpieli, a same nogi mocz w chłodnej wodzie.
Kiedy obrzęki są niebezpieczne?
Męczą cię nienaturalnie duże obrzęki pojawiające się w nietypowych miejscach na ciele? Uważaj, to może być objaw poważnej w skutkach komplikacji – tzw. zatrucia ciążowego, czyli gestozy, której towarzyszy także nadciśnienie oraz białkomocz. Nieleczone zatrucie z kolei prowadzi do tzw. stanu przedrzucawkowego i rzucawki, zwiększa też ryzyko porodu przedwczesnego, odklejenia się łożyska i zaburzeń rozwoju dziecka.
Zgłoś się do lekarza, gdy tylko zauważysz niepokojące symptomy:
- wyjątkowo duże i gwałtowne puchnięcie i obrzęki nóg, kostek i dłoni,
- obrzęki na twarzy i wokół oczu,
- nierównomierna opuchlizna obejmująca tylko jedną stronę ciała,
- ból pojawiający się w okolicach obrzękniętych miejsc,
- nudności i wymioty,
- silny ból głow,
- ból w nadbrzuszu,
- zaburzenia widzenia.
Pamiętaj, że jeżeli przed ciążą cierpiałaś na nadciśnienie tętnicze, chorujesz na cukrzycę, albo miałaś problemy z nerkami, to ryzyko rozwinięcia się zatrucia ciążowego jest u ciebie wyższe. Częściej z chorobą zmagają się też kobiety w pierwszej ciąży oraz w ciąży mnogiej.
Uwaga! Niekiedy zdarza się, że ciężarnej kobiecie trudno zauważyć obrzęk nóg lub innych części ciała. O tzw. obrzękach ukrytych mówi się, gdy nadmiar płynów rozkłada się równomiernie w tkance podskórnej, nie tworząc opuchlizny w jednym tylko miejscu, ale na dużej powierzchni ciała. Podejrzewasz, że to właśnie cię spotkało? Wykonaj prosty test: naciśnij palcem skórę podudzia i obserwuj, jak szybko zniknie powstałe wgłębienie. Jeśli po kilku sekundach wciąż jest widoczne, prawdopodobnie powiększony obwód ud i łydek to wcale nie ciążowe kilogramy, ale obrzęk.
Bibliografia
- Położnictwo. Fizjologia ciąży. Red. naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2012.
Komentarze i opinie (0)