Spinanie się brzucha w ciąży

Spinanie się brzucha w ciąży, zwane też stawianiem się czy po prostu twardnieniem, niepokoi wiele przyszłych mam. Może dojść do niego na różnych etapach ciąży, różne są też jego przyczyny. Przeczytaj, kiedy spinanie się brzucha w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Spinanie się brzucha – co oznacza i jakie są jego przyczyny?

Twardnienie brzucha w okresie ciąży to oznaka skurczu, czyli niekontrolowanego napięcia się mięśni. Jeśli dolegliwość ta pojawia się na wczesnym etapie ciąży, może być objawem nieprawidłowości. W późniejszych miesiącach zazwyczaj oznacza tylko, że macica przygotowuje się do porodu.

Twardnienie brzucha w 1. trymestrze ciąży

Przyszłe mamy intuicyjnie przeczuwają, że brzuch nie powinien twardnieć w 1. trymestrze ciąży. Rzeczywiście – jeśli tak się dzieje, dobrze byłoby udać się do lekarza, który oceni dobrostan płodu, kondycję szyjki macicy i ogólny przebieg ciąży. U niektórych ciężarnych, które doświadczają skurczów macicy w 1. trymestrze ciąży, przepisuje się luteinę, czyli syntetyczny progesteron. To hormon, który „uspokaja” macicę, działając przeciwskurczowo i zmniejszając tym samym ryzyko poronienia. Jeżeli przyczyną twardnienia brzucha jest niedobór progesteronu w organizmie, suplementacja z pewnością pomoże zredukować problem.

Przyczyna twardnienia brzucha we wczesnej etapie ciąży może być jednak o wiele mniej groźna – to zmieniona na skutek zmian hormonalnych perystaltyka jelit, której skutkiem są wzdęcia. W takiej sytuacji wystarczy tylko zmienić dietę na bardziej lekkostrawną.

Przeczytaj też: Bóle brzucha w ciąży – przyczyny

Twardy brzuch w 2. i 3. trymestrze ciąży

W bardziej zaawansowanej ciąży – po 20. tygodniu jej trwania, za twardnienie brzucha zazwyczaj odpowiadają skurcze Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Są bardzo charakterystyczne: najpierw powodują „spinanie się” górnej części brzucha, by po chwili przesunąć się ku dołowi. Nie towarzyszy im ból. Trwają od kilkudziesięciu sekund do kilku minut.

Skurcze Braxtona-Hicksa to nic innego jak trening macicy przed zbliżającym się porodem. Im bliżej rozwiązania, tym będzie ich więcej i tym dłużej będą trwały. Nie jest to powód do niepokoju, o ile skurczom nie towarzyszą dodatkowe, niżej opisane dolegliwości.

Spinanie się brzucha w ciąży – kiedy udać się do szpitala?

Jeśli poza twardnieniem brzucha przyszła mama zauważa lub odczuwa dodatkowe symptomy, nie należy zwlekać z udaniem się do szpitala. Te objawy to:

  • ból – skurcze przepowiadające mogą sprawiać dyskomfort, ale nie powinny boleć; do szpitala należy udać się, jeśli ból jest silny lub gdy nasila się z godziny na godzinę; niepokojący jest również silny ból w okolicach lędźwiowych,
  • plamienie lub krwawienie,
  • słabnące ruchy dziecka lub wręcz przeciwnie – ruchy wyjątkowo nasilone, niepokojące,
  • przedłużanie się skurczów – wrażenie, że brzuch jest twardy przez cały dzień.

Zawsze należy również skonsultować się z lekarzem, jeżeli brzuch mocno się napina, choć nie minął jeszcze 6. miesiąc ciąży. W takiej sytuacji wskazana może być wspomniana już suplementacja progesteronu.

Co robić, kiedy brzuch twardnieje w ciąży?

Nawet jeśli twardnienie nie jest oznaką nieprawidłowości w przebiegu ciąży, to i tak może sprawiać dyskomfort. Na szczęście istnieją dwa sposoby na zredukowanie tej dolegliwości:

  • Odpocznij

Kiedy brzuch staje się twardy, w miarę możliwości porzuć aktualne zajęcia i postaraj się odpocząć. Pół godziny relaksu na kanapie z pewnością będzie sprzyjać ustąpieniu skurczów.

  • Weź ciepłą kąpiel

Weź ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel. Kilka chwil w wannie będzie zarazem swego rodzaju testem na rodzaj skurczów. Te przepowiadające powinny ustąpić pod wpływem ciepłej temperatury wody oraz relaksu, z kolei na te porodowe kąpiel nie będzie miała żadnego wpływu.

Zapobieganie twardnieniu brzucha w ciąży

Nie zawsze można i nie zawsze trzeba zapobiegać spinaniu się brzucha – pamiętaj, że w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. Jeśli jednak masz wrażenie, że dolegliwość ta pojawia się zbyt często, to pomóc ci może:

  • Picie dużych ilości płynów

Twardnienie brzucha może być objawem odwodnienia. Nie zapominaj zatem o tym, aby dziennie wypijać co najmniej 2 litry płynów. Najbardziej wskazana jest niegazowana woda.

  • Oszczędny tryb życia

Mówi się, że ciąża to nie choroba, niemniej jest to stan wyjątkowy – musisz się zatem oszczędzać. Nie dźwigaj, nie pracuj długo w jednej pozycji, dbaj o dobry sen.

  • Dotleniaj organizm

Dobrze dotlenione mięśnie – w tym także mięśnie macicy, lepiej pracują. Nie zapominaj zatem o codziennej porcji aktywności, którą możesz stanowić nawet zwykły spacer.

Czytaj również: Zgaga w ciąży – przyczyny i objawy. Co na zgagę w ciąży?

Bibliografia:

  1. Murkoff, „W oczekiwaniu an dziecko”, wyd. Rebis, 2020
  2. Regan, „Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu”, wyd. Esteri, 2020
  3. Tiefenbacher, „ABC ciąży i porodu”, wyd. Rea, 2020
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Macica łukowata – zajście w ciążę, poronienie, rokowania

 

Ból kości ogonowej w ciąży

 

Puzzle

 

Dariusz – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ból brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

 

Elektrolity w ciąży – badanie, wyniki, normy

 

Alan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie