Śluz w ciąży – jak wygląda, co oznacza, kiedy do lekarza?

W okresie ciąży, na skutek intensywnych zmian hormonalnych, dochodzi do produkcji znacznych ilości ciągnącego i przezroczystego śluzu. Po zapłodnieniu pojawia się go znacznie więcej i taki stan może utrzymywać się aż do momentu porodu, stąd tak ważna jest odpowiednia higiena. Każda zmiana zabarwienia śluzu, jego konsystencji czy zapachu może wskazywać infekcję intymną lub inne nieprawidłowości. Jak rozpoznać, czy wydzielina z pochwy jest prawidłowa? Jakie zmiany w wyglądzie śluzu w ciąży powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Śluz po zapłodnieniu i na początku ciąży – jak wygląda prawidłowy śluz?

Okres ciąży to czas intensywnych zmian hormonalnych, których efektem jest m.in. obfita produkcja śluzu pochwowego. Dlatego też zwiększenie jego objętości może być uznawane za jeden z pierwszych objawów ciąży.

Fizjologicznie w okresie okołoowulacyjnym, czyli mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego, mamy do czynienia z ciągnącym i przezroczystym śluzem (śluz płodny). Taki stan rzeczy powoduje wzrost stężenia estrogenów. Po kilku dniach, kiedy stężenie estrogenów spada, fizjologiczny śluz staje się bardziej gęsty.

W przypadku zajścia w ciążę, stężenie estrogenów utrzymuje się na wysokim poziomie, przez co konsystencja śluzu na początkowym etapie ciąży pozostaje ciągnąca i taki stan może utrzymywać się aż do porodu.

Jak wygląda fizjologiczna wydzielina w ciąży?

Pamiętajmy również, że stężenia hormonów płciowych w czasie ciąży są wysokie, co wpływa na pojawienie się obfitej wydzieliny z pochwy w ciąży. W związku z tym przyszła mama musi zwracać szczególną uwagę na higienę intymną, aby nie ryzykować wystąpieniem groźnej dla życia i zdrowia płodu infekcji intymnej. Śluz szyjkowy w ciąży powinien być przezroczysty lub nieznacznie białawy i pozbawiony zapachu.

Obecność przykrego zapachu z pochwy w ciąży nie musi być jednak jednoznaczna z zakażeniem, a wskazywać na zaniedbania higieniczne. Nieprzyjemny zapach powstaje również na skutek rozkładu wydzieliny przy udziale drobnoustrojów naturalnie bytujących w okolicy krocza, np. w przypadku zbyt rzadkiej wymiany wkładek higienicznych.

Śluz pod koniec ciąży – co to znaczy?

W czasie ciąży rośnie także stężenie progesteronu, który jest odpowiedzialny za produkcję gęstego i nieprzenikliwego dla plemników śluzu z pochwy w ciąży. Tworzy on w kanale szyjki macicy, tzw. czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy i stanowi mechaniczną barierę chroniącą płód przed wnikaniem patogennych drobnoustrojów, co zmniejsza ryzyko infekcji wewnątrzmacicznych.

Wydalenie czopu śluzowego następuje zwykle na kilka dni przed porodem i stanowi jeden ze zwiastunów zbliżającego się rozwiązania. Czop śluzowy może być nieznacznie podbarwiony krwią (pojawia się brunatny śluz w ciąży), co w większości przypadków nie wskazuje na żadną patologię i nie powinno być źródłem niepokoju przyszłej mamy.

Wydzielina z pochwy w ciąży – kolor i konsystencja śluzu ciążowego

Podobnie jak poza okresem ciąży, tak i w jej czasie zmiana zabarwienia czy zapachu wydzieliny z dróg rodnych może wskazywać na obecność różnych patologii, dlatego każdy niepokojący nas stan powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem.

Także w okresie ciąży pacjentkom mogą doskwierać infekcje dróg rodnych: grzybicze, bakteryjne czy pasożytnicze, objawiające się upławami w ciąży. Pamiętajmy, że niektóre z nich mogą okazać się poważnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu.

Jak wygląda śluz, który nie jest prawidłowy?

Czerwony i brązowy śluz w ciąży

Śluz z krwią na początku ciąży może być objawem implantacji zarodka w macicy, jest to tzw. krwawienie implantacyjne.

Z kolei brunatny, brązowy czy czerwony śluz w ciąży, który przypomina niewielkie plamienie, może świadczyć o, jak już wspomniano, rozwieraniu się szyjki macicy, odchodzeniu czopa śluzowego i rozpoczynającym się porodzie.

Biały śluz w ciąży

Najczęściej stwierdzaną grupą infekcji intymnych w ciąży, są zakażenia grzybicze, najczęściej drożdżakami gatunku Candida albicans.

Podstawowym objawem są białe, serowate, grudkowate upławy, które drażnią ściany pochwy i krocze, mogąc wywoływać uporczywy świąd pochwy w ciąży.

Sprawdź, jaką grupę krwi będzie miało Twoje dziecko

Zielony i żółty śluz w ciąży

Obecność białawych, żółtawych czy zielonkawych upławów w ciąży, które mają nieprzyjemny rybi zapach może z kolei wskazywać na tzw. waginozę bakteryjną.

W jej przebiegu dochodzi do wyparcia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, przez drobnoustrój który rozpoczyna nagle się gwałtownie rozrastać. Najczęściej są to beztlenowe bakterie Gardnerella vaginalis.

Pienisty i wodnisty śluz w ciąży

Kolejną możliwą infekcją jest zakażenie pierwotniakiem, rzęsistkiem pochwowym. Wówczas wydzielina z pochwy ma charakter obfitych, wodnistych, pienistych, zielonkawo-szarych upławów o nieprzyjemnym, mdłym zapachu.

W czasie ciąży zdarzają się niestety również poważniejsze infekcje, takie jak rzeżączka czy chlamydioza. W ich przebiegu dochodzi najczęściej do bakteryjnego zapalenia szyjki macicy, co z kolei prowadzi do wystąpienia ropnych upławów w ciąży.

Gęsty i galaretowaty śluz w ciąży

Galaretowaty i gęsty śluz w ciąży to objaw fizjologiczny. Zamyka on ujście szyjki macicy (wspomniany wcześniej czop śluzowy).

Śluz w ciąży – kiedy do lekarza?

Szczególnie niepokojącym dla przyszłych mam zjawiskiem jest pojawienie się krwi w wydzielinie z pochwy. Na początku ciąży może to być postać tzw. krwawienia implantacyjnego, związanego z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Początek ciąży to również okres intensywnych zmian hormonalnych, które także mogą skutkować wystąpieniem skąpego krwawienia czy plamienia w ciąży. Nie jest to groźne zjawisko, ale zawsze powinno zostać skonsultowane z ginekologiem.

Obecność krwi w śluzie z pochwy w kolejnych miesiącach ciąży jest również efektem zmian hormonalnych, ale może być także objawem poważnych patologii, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna czy nieprawidłowości łożyskowe, dlatego bezwzględnie nie wolno ignorować tego symptomu.

Śluz z pochwy w ciąży – czy na pewno?

Jak już wspomniano, w związku ze zmianami hormonalnymi i intensywnie rosnącym stężeniem estrogenów u ciężarnej, prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży może być bardzo obfita, co jest objawem często niepokojącym pacjentki. Z reguły jednak nie jest to jednak nic groźnego.

Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że w niektórych przypadkach to, co przyszłe mamy interpretują jako śluz, może wcale nim nie być. Jedną z patologii ciążowych jest przedwczesne pęknięcie błon płodowych, skutkujące przedwczesnym odpływaniem płynu owodniowego. Fizjologicznie pęknięcie błon płodowych powinno nastąpić po rozwarciu szyjki macicy, a przed rozpoczęciem parcia.

Najczęściej jednak ma ono miejsce na kilka – kilkanaście godzin przed porodem. Najpoważniejszym problemem jest dużo wcześniejsze pęknięcie, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko porodu przedwczesnego i infekcji wewnątrzmacicznych, dlatego zawsze należy różnicować, czy wydzielina z pochwy jest śluzem czy płynem owodniowym. Najprostszym sposobem jest ocena jej kwasowości. Śluz pochwowy w ciąży ma odczyn kwaśny, a płyn owodniowy – zasadowy.

Bibliografia

 
  1. Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 1 i 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015.
  2. Medina T.M,, Hill D.A., Preterm premature rupture of membranes: diagnosis and management., Am Fam Physician. 2006 Feb 15;73(4):659-64
Opublikowano: ; aktualizacja: 01.12.2022

Oceń:
0.0

Krzysztof Pawlak

Lekarz

Autor artykułów o zdrowiu dziecka oraz obecnej i przyszłej mamy. Tworząc publikacje, stara się przekazać wiedzę z dozą empatii, w sposób przystępny i interesujący. Za bardzo ważny element swoich prac uważa ich funkcję poradnikową.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Usunięcie macicy (histerektomia) – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu, powikłania

 

Zwolnienie na chore dziecko – zasady przyznawania

 

Zapalenie mięśnia sercowego u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zdrada – czym jest, rodzaje zdrad, czy wybaczyć?

 

Medium – czym się zajmuje, jakie ma umiejętności?

 

3. miesiąc życia dziecka

 

Czym najlepiej oczyszczać skórę twarzy?

 

28. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch