Skurcze łydek często uprzykrzają życie kobietom w trzecim trymestrze ciąży. Do najczęstszych przyczyn skurczów mięśni nóg należą zaburzenia elektrolitowe: niedobór potasu, wapnia i magnezu. Skurcze pojawiają się najczęściej w nocy i towarzyszy im silny ból nóg od kolan w dół. Skurcze mięśni nóg mogą również powstawać w następstwie zastoju krwi żylnej. Jeśli ból nóg trwa długo lub nasila się, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem.
Skurcze łydek w ciąży – sposoby na bolesne skurcze w łydkach
Skurcze łydek w ciąży – przyczyny skurczów nóg
Skurcze w łydkach w ciąży to częsta dolegliwość, nasilająca się zwłaszcza nocą. Najczęstszą przyczyną bolesnych skurczów w nogach są zaburzenia w gospodarce magnezu, potasu i wapnia. Skurcze łydek mogą powodować niedobory każdego z tych pierwiastków.
Ze skurczami mięśni wiąże się także nadmiar fosforu. Znacznie obniżony poziom wapnia lub magnezu, a także nadmiar fosforanów powoduje stan nazywany tężyczką. Tężyczka to zespół objawów charakteryzujący się nadmiernym skurczem mięśni (skurcze nóg, ale również skurcze rąk i dłoni) oraz uczuciem mrowienia nóg i rąk (parestezje).
Inną przyczyną skurczów mięśni nóg w ciąży może być niewydolność żył. Powiększająca się macica uciska naczynia żylne, utrudniając z nich odpływ. Powstaje zastój w naczyniach kończyn dolnych, co objawia się uczuciem ciężkich nóg, obrzękami i skurczami mięśni. Problemy z wydolnością żył są nasilone u kobiet, które przed ciążą miały już żylaki lub leczyły się z powodu niewydolności żylnej. Nasilający się, nieustępujący ból łydek może być objawem skrzepu w naczyniach i wymaga szybkiej interwencji.
Rzadszą przyczyną skurczów w łydkach może być zespół niespokojnych nóg. Jest to zaburzenie ruchowe towarzyszące innym chorobom somatycznym lub niedoborom mikroelementów, rzadziej dziedziczne. Objawia się potrzebą poruszania nogami, zwykle połączoną z nieprzyjemnymi odczuciami mrowienia w łydkach lub skurczami nóg. Zespół niespokojnych nóg w ciąży najczęściej spowodowany jest anemią z powodu niedoboru żelaza.
Dieta na skurcze mięśni – sposób na skurcze w nogach
Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży pozwala zapobiec wielu dolegliwościom i uniknąć leczenia. Sprawdza się także w przypadku bolesnych skurczów stóp, łydek czy kończyn górnych. Za skurcze łydek, określane także jako rwanie w nogach, odpowiada niedobór potasu, magnezu i wapnia, dlatego należy zadbać o to, by w jadłospisie pojawiły się produkty będące ich źródłem.
Co jeść, aby pozbyć się kurczowego bólu nóg? Wapń znajduje się w dużej ilości w mleku i produktach mlecznych: jogurtach, serze żółtym, twarogu, jak i w łososiu, sardynkach czy suszonych figach. Produkty bogate w potas to truskawki, pomidory, awokado, migdały, banany czy śliwki. Magnez można znaleźć w orzechach, mięsie, nabiale czy zielonych warzywach.
Przeczytaj też: Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja
Jeśli bolesne skurcze łydek pojawiają się często mimo prawidłowej diety, należy poinformować o tym swojego lekarza ginekologa. Specjalista może zlecić przyjmowanie gotowych preparatów w tabletkach, jednak nigdy nie należy stosować ich na własną rękę. Aby zapobiec niedoborowi żelaza w ciąży, należy zadbać, aby w diecie były obecne warzywa strączkowe, szpinak, orzechy i migdały oraz mięso będące źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza tj. chuda wołowina czy kaczka. Ryzyko wystąpienia skurczów łydek potęguje nadwaga.
Ból nóg w ciąży – co robić, kiedy bolą łydki?
W ciąży skurcze łydek wynikają również z przebywania w jednej pozycji, szczególnie siedzącej lub stojącej. Niewskazane jest siadanie z nogą na nogę ani długie pozostawanie w pozycji stojącej. Pozostawanie w jednej pozycji utrudnia odpływ krwi z żył koniczyn dolnych i mogą pojawiać się obrzęki.
Opuchnięte nogi w ciąży są również skutkiem działania hormonów, które rozszerzają naczynia żylne, co sprzyja zastojowi krwi.
Aby zapobiec bólom nóg od kolan w dół i ich obrzękom, należy wykonywać ćwiczenia kończyn dolnych. Jeśli wykonuje się pracę siedzącą, trzeba pamiętać o wykonywaniu ruchów stopami, napinaniu łydek i przeciąganiu mięśni. Jeśli długo pozostajemy w pozycji stojącej, warto spacerować lub stawać na przemian na palcach i piętach. Codzienne ćwiczenia pomogą złagodzić nadmierne napięcie mięśni. Najlepsze skutki przynoszą ćwiczenia wzmacniająco–rozciągające. W doborze ćwiczeń na skurcze mięśni łydek można skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty lub zapytać o nie w szkole rodzenia.
Jak łagodzić ciążowe skurcze w łydkach?
Aby przerwać nagły skurcz łydki, najlepiej rozciągnąć napięte mięśnie. Na ból nóg od kolan w dół pomocne jest rozciąganie stopy w stawie skokowym: należy przyciągnąć do siebie stopę z wyprostowaną nogą w kolanie. Pomocny będzie też masaż nóg. Mięśnie łydek masuj, wykonując dłońmi posuwiste ruchy od góry do dołu.
W łagodzeniu bólu nóg towarzyszącemu skurczom pomoce nogą być:
- masaże stóp czy łydek (powiększający się brzuch może utrudnić dosięganie do stóp, warto skorzystać z czyjejś pomocy, np. partnera);
- uniesienie nóg ponad poziom ciała – kończyny powinny być zgięte zarówno w stawach biodrowych, jak i kolanowych, można użyć specjalnej poduszki do spania w ciąży;
- spanie z ugiętymi nogami – zbyt długa pozycja z wyprostowanymi nogami powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni i prowokuje wystąpienie skurczów łydek.
Na skurcze w łydkach pomogą także ciepłe kąpiele, które rozluźnią spięte mięśnie. Nie są one jednak wskazane dla kobiet, u których występują żylaki, ponieważ mogą nasilić ich objawy. By zapobiec bolesnym skurczom łydek w ciąży, ubieraj się wygodnie – nie noś krępujących ruchy ubrań.
Weronika Węgrzynowska
Lekarz
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.
Komentarze i opinie (0)