Rozstępy w ciąży – co robić, żeby im przeciwdziałać?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 27 stycznia 2023

Podczas ciąży ciało przechodzi różne zmiany. Wiele z nich jest pozytywnych, jednak niektóre – takie jak rozstępy – nie są mile widziane. Niestety, rozstępy mogą się pojawiać nie tylko na brzuchu, a uniknięcie ich bez prawidłowej pielęgnacji skóry jest co najmniej trudne. Podobnie jak usuwanie tych, które już się pojawią. Jak przeciwdziałać rozstępom? Przede wszystkim jak najszybciej, najlepiej już od pierwszych tygodni ciąży.

  • 5.0
  • 1
  • 0

Dbaj o dietę, suplementację i nawodnienie

Właściwa dieta, która dostarcza do organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze, to podstawa dobrego zdrowia i kondycji skóry całego ciała. Dieta powinna być zdrowa, zbilansowana i zróżnicowana. Produkty, które powinny pojawiać się w diecie przeciwko rozstępom, to między innymi orzechy, marchew, kiwi i truskawki.

Na kondycję skóry największy wpływ mają witaminy A, C oraz E. Chcąc uzupełnić te cenne składniki, warto sięgnąć po witaminy dla kobiet w ciąży w formie suplementów diety. Są one pełne witamin i minerałów ważnych podczas tych wyjątkowych 9 miesięcy, również pod kątem kondycji zdrowotnej przyszłej mamy, która podczas ciąży może borykać się z osłabionymi włosami, paznokciami i skórą.

Dieta i suplementacja to nie wszystko – nie zapominaj także o nawodnieniu organizmu. Właściwa ilość wody wpływa na nawilżenie skóry w jej głębokich partiach i elastyczność, co może pomóc uniknąć rozstępów. Zaleca się wypijanie około 8 szklanek czystej wody mineralnej dziennie.

Używaj kosmetyków do pielęgnacji skóry w ciąży

Na rynku znaleźć można bardzo wiele preparatów do pielęgnacji skóry, przeznaczonych właśnie dla kobiet w ciąży. Są to głównie olejki i balsamy, które działają odżywczo, wzmacniająco i nawilżająco, często dodatkowo wygładzając i ujednolicając koloryt skóry.

Balsamy i olejki do skóry warto używać już od pierwszych tygodni ciąży. Choć mogą one nieco wygładzić rozstępy, najlepiej działają stosowane jeszcze wtedy, zanim rozstępy pojawią się na skórze. Staraj się używać ich regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, żeby zamiast walczyć z rozstępami, skutecznie im przeciwdziałać.

Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli nie tylko wklepiesz wybrany produkt w skórę, ale przy okazji wymasujesz miejsca najbardziej narażone na wystąpienie rozstępów, jak brzuch, piersi, boczki i uda.

Kontroluj poziom stresu i cukru we krwi

Gospodarka hormonalna w ciąży wchodzi na wyższe obroty. Co ciekawe, to po części właśnie hormony odpowiadają za ryzyko pojawienia się rozstępów na skórze. Podwyższona ilość estrogenów u kobiet w ciąży osłabia włókna kolagenowe, co daje właśnie taki efekt.

Istnieje jeszcze jeden hormon, który zauważalnie osłabia włókna kolagenowe i kondycję całej skóry. Mowa o kortyzolu, tak zwanym hormonie stresu, który poza negatywnym wpływem na skórę, może wywoływać w organizmie także wiele innych niepożądanych zmian. Będąc w ciąży, powinnaś unikać stresu choćby dla dobra rozwijającego się dziecka. Unikanie go będzie także sprzyjać powstawaniu rozstępów.

W trosce o kondycję i wygląd swojej skóry nie zapominaj także o kontroli poziomu cukru we krwi. Zapewne dostaniesz takie wskazania od lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ może mieć to wpływ także na wiele innych kwestii. Pamiętaj jednak, że zbyt wysoki, podobnie jak zbyt niski poziom cukru, również osłabia Twoją skórę!

artykuł zewnętrzny

Opublikowano: ;

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jakie fantazje erotyczne mają kobiety i mężczyźni?

 

Antykoncepcja przy karmieniu piersią

 

Białe małżeństwo – co to jest?

 

Jaki sport wybrać dla dziecka?

 

Plastyka brzucha po porodzie – czy to jest bezpieczne?

 

Wodniak powrózka nasiennego i wodniak jądra u dziecka – co to jest, jakie są objawy i leczenie?

 

Jak smog wpływa na zdrowie dziecka?

 

Japońskie imiona dla dzieci – czy można je nadawać w Polsce?