W ciąży jak jeszcze nigdy przedtem chciałabyś się porządnie wyspać. Niestety, powiększający się brzuch, zgaga oraz mdłości mogą ci to skutecznie utrudniać. Jak sobie radzić?
Problemy ze snem w ciąży
Przede wszystkim, nie martw się. Zdrowy, głęboki sen w czasie ciąży naprawdę jest możliwy.
Niewygodnie w łóżku
Jeśli jesteś przyzwyczajona do spania na brzuchu lub plecach, znalezienie wygodnej pozycji teraz, kiedy twój brzuch znacznie się powiększył, a piersi bolą, może okazać się dość trudne. Pamiętaj, nie próbuj przekonywać się do tych pozycji wbrew niewygodzie, bo np. spanie na wznak powoduje, że cały ciężar macicy spoczywa na twoich plecach, wzrasta ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa, hemoroidów i zaburzeń ciśnienia.
Przyzwyczajaj się do spania na boku, najlepiej lewym. W ten sposób ułatwisz przedostanie się składników odżywczych przez łożysko do płodu, usprawnisz pracę nerek i swobodny przepływ krwi. Dla większej wygody włóż jedną poduszkę między kolana, drugą pod brzuch, a trzecią pod plecy.
Przeczytaj też: Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja
Częste oddawanie moczu
Niedługo po zajściu w ciążę wzrasta objętość krwi i płynów w twoim organizmie, nerki pracują na zwiększonych obrotach, a ty częściej oddajesz mocz. Niestety, także nocą. W bardziej zaawansowanej ciąży parcie na pęcherz spowodowane jest jego uciskaniem przez powiększającą się macicę.
Co możesz zrobić? Pij dużo płynów w ciągu dnia, ale na kilka godzin przed pójściem spać zmniejsz ich ilość. Jeśli wciąż pijesz kawę lub herbatę, unikaj ich w godzinach popołudniowych. Podczas siusiania pochylaj się do przodu, aby całkowicie opróżnić pęcherz.
Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?
Zgaga
Zgaga zwykle towarzyszy kobietom od mniej więcej połowy do samego końca ciąży. Nie ma w 100% skutecznych sposobów na całkowite pozbycie się jej, ale możesz próbować zminimalizować jej nieprzyjemne objawy.
- Unikaj picia napojów zawierających kofeinę, a także czekolady, kwaśnych owoców i soków, musztardy, pomidorów, ostrych, tłustych potraw.
- Posiłki dziel na małe porcje i jedz je w krótkich odstępach czasu, dokładnie przeżuwając.
- Podkładaj sobie dodatkową poduszkę pod głowę na czas snu.
- Staraj się, by bielizna i ubrania, które nosisz, nie uciskały okolic żołądka.
Głód
Nieustające uczucie głodu, choć całkiem normalne w ciąży, nie powinno usprawiedliwiać ciągłego podjadania w dzień i w nocy. Twoje zapotrzebowanie na kalorie zwiększyło się zaledwie o około 300 kalorii na dobę, to równowartość kanapki z serem i pomidorem. Co zrobić, aby głód nie budził cię w środku nocy?
- Nie chodź spać głodna, trzymaj w lodówce zdrowe, szybkie przekąski, jak jajka na twardo, świeże warzywa i owoce, serek wiejski.
- Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone (pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż).
- Unikaj słodyczy i pustych kalorii.
Skurcze nóg
Zwiększona objętość krwi i spore obciążenie mięśni często powodują nieprzyjemne skurcze nóg, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Wiele kobiet zauważa nasilenie się skurczy pod koniec ciąży. Ponieważ skurcze występują przeważnie w nocy i nad ranem, mogą poważnie zakłócać sen. Jak im zapobiegać?
- Nie zakładaj nogi na nogę.
- Kręć stopami i ruszaj palcami u stóp, kiedy siedzisz, np. oglądasz telewizję albo pracujesz przy komputerze.
- Często rozprostowuj nogi, chodź na spacery.
- Pij duże ilości wody w ciągu dnia.
- Przed snem weź ciepłą kąpiel.
- W porozumieniu z lekarzem przyjmuj suplement diety z magnezem.
Czytaj również: <Ospa wietrzna – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka
Mdłości
Większość kobiet w ciąży odkrywa, że termin "poranne nudności" jest mylący. Mdłości i wymioty mogą pojawiać się zarówno rano, jak i w ciągu dnia, wieczorem, a nawet w nocy. To wyjątkowo uciążliwe uczucie może nie pozwalać ci zasnąć lub wyrywać cię z głębokiego snu. Wypróbuj następujące sposoby:
- Trzymaj przy łóżku pudełko z krakersami - gdy obudzisz się z przykrym uczuciem mdłości, zjedz kilka z nich.
- Unikaj zjadania na kolację ostrych, tłustych i kwaśnych potraw, które mogą podrażnić twój układ pokarmowy.
- Zapytaj swojego lekarza o bezpieczne leki przeciwdziałające nudnościom.
Bibliografia
- Położnictwo. Ciąża prawidłowa i powikłana. Steven G. Gabbe, Jennifer R. Niebyl, Joe Simpson, Przemysław Oszukowski, Joe Leigh Simpson. Red. wydania polskiego: Przemysław Oszukowski, Romuald Dębski. Rok wydania: 2014.
- L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu. Wyd. Esteri 2020.
- A. Bienert, G. Iwanowicz-Palus, Edukacja przedporodowa. Seria: biblioteka położnej, 2020.
Komentarze i opinie (0)