Wakacje w ciąży – jak zaplanować podróż w ciąży? Czy można jechać na wakacje w pierwszym trymestrze ciąży i w trzecim trymestrze ciąży?

Najlepszy czas na wakacje to pierwszy bądź drugi trymestr ciąży. Jeśli jesteś właśnie w trzecim trymestrze, swój wyjazd skonsultuj najpierw z lekarzem. Powód? Długa podróż czy zmiana klimatu mogą wywołać dolegliwości (np. nadciśnienie, a w skrajnym przypadku – poród przedwczesny). Sprawdź, gdzie najlepiej jechać na urlop w ciąży, co kobieta ciężarna powinna spakować do walizki i czym najwygodniej podróżować?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Gdzie jechać na wakacje w ciąży?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, wcale nie musi przekreślać twoich wakacyjnych planów – wyjazd na weekend czy nawet wymarzona podróż do ciepłych krajów może się udać, jeśli tylko zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Gdzie jechać na wakacje w czasie ciąży? Najlepiej tam, gdzie chcesz. Jeśli tylko będziesz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie musisz rezygnować z wymarzonych wakacji w górach czy nad morzem. Ale uwaga – spaceruj raczej po płaskich dolinach, zamiast zdobywać górskie szczyty. Nad morzem czy jeziorem unikaj intensywnego opalania, a naukę zwrotów na desce windsurfingowej zostaw na następne lato.

Przeczytaj też: Jak przetrwać upały w ciąży?

O czym warto pamiętać, planując wakacje w ciąży?

  • Konsultacja z lekarzem. Powiedz mu o swoich wakacyjnych planach i zapytaj np., czy możesz wyjechać do ciepłego kraju, jakie leki wolno ci przyjmować w podróży, jak dbać o higienę i jaki środek transportu wybrać. Zapytaj o dodatkowe badania i wskazówki – ginekolog powie ci, jak powinnaś postępować i czego unikać, by jak najlepiej znieść wycieczkę.
  • Spakuj wszystkie niezbędne leki i witaminy. Chodzi zarówno o leki przepisane ci przez lekarza, jak i te wydawane bez recepty – ciążowe witaminy czy środki, które zwykle przydają się podczas podróży (np. Nospa). Zadbaj o to, by zabrać ze sobą wystarczającą ilość wszystkich medykamentów. Na miejscu może się bowiem okazać, że leki, których akurat potrzebujesz, są trudno dostępne.
  • Powinnaś stale, najlepiej w bagażu podręcznym, mieć przy sobie kopię karty ciąży, zwłaszcza jeśli podróżujesz w drugim bądź trzecim trymestrze. W dokumentacji powinny się znaleźć informacje o wszystkich wynikach badań, terminie porodu , chorobach, alergiach, grupie krwi i twojej historii medycznej. Dobrze też, byś zabrała ze sobą przygotowaną wcześniej listę osób, z którymi można się skontaktować w awaryjnej sytuacji (lekarz, najbliższa rodzina – nazwiska i numery telefonów).
  • Szpital. Sprawdź, gdzie się znajduje: czym i jak szybko do niego dojedziesz ze swojego hotelu/kwatery?
  • Towarzystwo. Oczywiście, możesz jechać sama. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd z przyjaciółką, partnerem albo rodziną, będziesz mogła liczyć na ich pomoc.
  • Klimat. Jakie temperatury panują w miejscu, w którym zamierzasz wypoczywać? Pamiętaj, że i zbyt gorący, jak i zbyt zimny klimat raczej nie wpłyną dobrze na twoje samopoczucie. W ciepłych krajach może dokuczać ci uczucie duszności, zmęczenie i obrzęki, chłód i deszczowa pogoda z kolei sprzyjają przeziębieniom.
  • Higiena. Wyprawy do Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej to większe ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami. Pamiętaj, że niektóre szczepionki nie są zalecane kobietom w ciąży (np. na żółtą febrę, japońskie zapalenie mózgu). Lepiej też unikać miejsc, w których panują złe warunki sanitarne (wspólna łazienka, brak bieżącej wody) ze względu na ryzyko zatruć pokarmowych i infekcji.
  • Wyżywienie. Dowiedz się, jakiego rodzaju posiłki są serwowane w hotelu, czy będziesz mogła poprosić o ustalenie specjalnej diety, jak daleko znajduje się sklep ze zdrową żywnością.
  • Podroż. Długie podróże są męczące, a długotrwałe unieruchomienie może pogorszyć twoje samopoczucie i zwiększyć ciążowe dolegliwości (np. obrzęki). Lepiej, byś w ciąży nie podróżowała dłużej, niż 10 godzin samochodem i 4 godziny samolotem.

Czytaj też: Wyjazd w góry w ciąży

Czym dojechać na wakacje, będąc w ciąży?

Już wiesz, gdzie i kiedy chcesz jechać? Teraz pora zastanowić się, jak dotrzeć na miejsce.

  • Podróż samolotem

Niezbyt długi lot samolotem – do 4 godzin – jest dla kobiety, szczególnie w drugim trymestrze ciąży, bezpieczny i wygodny. Możesz korzystać z toalety tak często, jak to konieczne, możesz też wstać, przespacerować się i rozprostować nogi. Natomiast po 35. tygodniu ciąży linie lotnicze wymagają zazwyczaj od kobiet dodatkowych zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do podróży samolotem.

Nie powinnaś wsiadać do samolotu, jeśli masz problemy z łożyskiem, cierpisz na niedokrwistość lub przechodziłaś zakrzepowe zapalenie żył. Ryzyko przedwczesnego porodu jest bowiem w takich przypadkach wysokie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na lot, pamiętaj, by:

  • jeżeli to możliwe, zająć miejsce w części środkowej samolotu – tam najmniej dotkliwie odczujesz wszelkie wstrząsy;
  • usiąść z brzegu, żeby w razie potrzeby bez przeszkód wstać i udać się np. do toalety;
  • pić dużo niegazowanej wody mineralnej, aby zapobiec odwodnieniu.
  • Podróż samochodem

Podróż samochodem jest zwykle wygodna, ponieważ kiedy tylko chcesz, możesz się zatrzymać. Jeśli będziesz jechać kilka godzin, zaplanuj 1-2 postoje. W czasie dłuższej, kilkunastogodzinnej podróży, zatrzymuj się co ok. 2 godziny. Pamiętaj o prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa – powinny one przechodzić przez górną część tułowia i miednicę, a nie przez brzuch.

Przeczytaj: Czym zająć dziecko w podróży?

  • Podróż pociągiem

To dość wygodny środek transportu dla kobiet w ciąży. W każdym momencie możesz wstać i przespacerować się wzdłuż przedziałów, czy pójść do toalety. Warto zainwestować w podróż pierwszą klasą – unikniesz tłoku.

  • Podróż autokarem

Jazda autokarem jest najmniej wygodnym sposobem podróżowania w ciąży. Całą drogę trzeba spędzić w jednej pozycji na wąskim fotelu, a w zaawansowanej ciąży trudniej jest przemieszczać się wąskimi korytarzami wzdłuż siedzeń. Przed wyjazdem sprawdź, czy w autokarze znajduje się toaleta.

Wakacje w ciąży – co koniecznie zabrać w podróż?

  • Karta ciąży, wyniki ostatniego badania krwi, USG i dokument z oznaczeniem grupy krwi.

  • Ubezpieczenie. Sprawdź koniecznie, czy ubezpieczenie, jakie posiadasz, jest ważne w kraju, do którego jedziesz. Czy będziesz mogła liczyć na pomoc w razie wystąpienia ciążowych komplikacji, nagłego wypadku, czy polisa gwarantuje pokrycie kosztów ewentualnego porodu? To kolejne ważne pytania, na które powinnaś znać odpowiedź. Uwaga! Jeśli poród odbędzie się w wyznaczonym wcześniej terminie, ubezpieczyciel nie zwróci ci jego kosztów. Nie możesz także liczyć na sfinansowanie zabiegów i badań, jeżeli pojechałaś na wycieczkę mimo medycznych przeciwwskazań.

    Nie zapomnij o wykupieniu specjalnego ubezpieczenia turystycznego, najlepiej takiego przeznaczonego dla kobiet w ciąży – zapewni ci ono pokrycie kosztów leczenia, transportu i pobytu w szpitalu czy dodatkowych badań. Zapoznaj się dokładnie ze szczegółami oferty ubezpieczyciela, by uniknąć niespodzianek!

    Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje z kolei darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawaną na podstawie aktualnego ubezpieczenia w NFZ. Karta jest ważna przez dwa miesiące na terenie krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii i uprawnia do korzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, co obywatele danego państwa. Więcej informacji znajdziesz na stronach www.nfz.gov.pl.

  • Podręczna apteczka. Powinny się w niej znaleźć leki przepisane przez lekarza, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, kwas foliowy, witaminy dla kobiet w ciąży i leki rozkurczowe.

Zobacz, jak ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie.


Jak spędzać czas na wakacjach, będąc w ciąży?

  • Najlepszym sportem dla ciężarnych, polecanym przez lekarzy, jest pływanie – dobroczynne nie tylko dla kręgosłupa, ale też dla zmęczonych, często obrzękniętych nóg.
  • Kiedy w okolicy nie ma wody, warto regularnie chodzić na spacery. Pamiętaj jednak, że wysiłek fizyczny powinien być umiarkowany – gdy tylko poczujesz zmęczenie lub ból (nóg, pleców, brzucha), odpocznij.
  • Lubisz się opalać? W ciąży nie musisz całkowicie rezygnować ze słońca, lepiej jednak iść na spacer po plaży, niż leżeć nieruchomo na leżaku. Pamiętaj też o kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej SPF 30) i regularnym popijaniu wody mineralnej. Postaraj się też nie przebywać w pełnym słońcu dłużej niż godzinę bez przerwy, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Gdzie lepiej nie wyjeżdżać, kiedy jest w ciąży?

Unikaj miejsc, w których:

  • trudno o fachową opiekę lekarską;
  • istnieje ryzyko zarażenia się chorobą roznoszoną przez insekty. Do takich chorób należy m.in. kleszczowe zapalenie mózgu;
  • istnieje ryzyko zarażenia się chorobą, na którą wcześniej musiałabyś się zaszczepić żywą szczepionką;
  • ośrodki wypoczynkowe położone są wyżej niż 2500 m n.p.m.;
  • panują upały.

Konsultacja medyczna: dr Beata Monika Szymańska

Opublikowano: ; aktualizacja: 10.05.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

 

Badanie KTG w ciąży – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

 

Cytologia w ciąży

 

2. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Wyjazd w góry w ciąży – jak się przygotować?

 

Czego nie wolno kobiecie w ciąży?

 

Badanie moczu w ciąży - interpretacja

 

Podróż w ciąży