Paracetamol w ciąży – czy można brać, jakie jest bezpieczeństwo stosowania, ile, jaka dawka?

Wiele kobiet ciężarnych boi sięgnąć się po środki farmakologiczne w przypadku bólu głowy czy zęba. Bezpiecznym lekiem przeciwbólowym w ciąży jest paracetamol. Nie wpływa on na zdrowie matki ani płodu. Paracetamol może być stosowany również przez kobiety karmiące piersią. Jak stosować i dawkować ten lek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny? Czy paracetamol w ciąży można przyjmować w każdym trymestrze?

  • 5.0
  • 2
  • 0

Paracetamol w ciąży – czy to bezpieczny lek?

Jakie leki przeciwbólowe można stosować w ciąży? Paracetamol jest jednym z niewielu przeciwbólowych leków w ciąży, dozwolonych przez cały okres jej trwania. Co prawda, niewielka jego ilość przenika do krwioobiegu dziecka, ale w dawkach terapeutycznych stosowanych przez matkę jest on całkowicie bezpieczny dla płodu. Jednym z najpopularniejszych leków bazujących na paracetamolu jest Apap, który ciężarna bez obaw może stosować na ból głowy, zęba, przeziębienie czy gorączkę.

Stosowanie leków przeciwbólowych w ciąży jest owiane złą sławą głównie za sprawą środków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które zastosowane w niewłaściwym trymestrze ciąży i/lub bez kontroli lekarskiej mogą wywołać groźne skutki uboczne, takie jak: poronienie, przedwczesny poród czy nawet śmierć płodu. Czy przyjmowanie paracetamolu też tym grozi? Wykazano, że działanie paracetamolu u ciężarnych jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i jej rozwijającego się dziecka.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Paracetamol a ciąża – I, II, III trymestr

Szkodliwość paracetamolu w ciąży, w przypadku prawidłowego stosowania tego leku, nie została nigdy potwierdzona. Zarówno w pierwszym trymestrze ciąży, jak i drugim czy trzecim trymestrze ciąży, powikłania lub ewentualny wpływ paracetamolu na dziecko są znikome.

Jeżeli ciężarna kobieta zastanawia się, co zażyć na przeziębienie czy gorączkę w ciąży – odpowiedni jest właśnie paracetamol. Leczenie przeziębienia w ciąży zazwyczaj opiera się na domowych, sprawdzonych i całkowicie bezpiecznych sposobach (miód, herbata z imbirem, sok malinowy etc.), ale jeżeli pojawia się gorączka w ciąży – jest to stan, który wymaga już zastosowania farmakologii.

W ciąży szczególnie w pierwszym jej trymestrze odradza się zazwyczaj zażywania jakichkolwiek leków, ale w przypadku stosowania paracetamolu przez niedługi czas oraz w niskich, terapeutycznych dawkach, nie powinno być żadnych komplikacji.

Paracetamol kryje się pod postacią bardzo wielu leków dostępnych w aptekach bez recepty. Jedne z najbardziej popularnych to: Apap, Panadol czy Codipar.

Paracetamol – lek przeciwbólowy w ciąży i podczas karmienia piersią?

Apap czy Panadol w ciąży mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Sposób działania paracetamolu, jako substancji czynnej wymienionych środków, polega tu na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w centralnym układzie nerwowym. Lek ten aplikuje się zazwyczaj w przypadku bólu o lekkim albo o średnim nasileniu.

Apap w ciąży jest skuteczny nie tylko na ból głowy, ból zęba albo kości, stawów, mięśni czy ból gardła przy przeziębieniu i grypie, ale sprawdza się również jako lek na gorączkę.

Przyjmowanie Apapu podczas karmienia piersią (laktacji) sprawia, że niewielka ilość paracetamolu przedostaje się do mleka, a następnie z mlekiem do organizmu karmionego nim dziecka, jednak zażywany w małych dawkach, nie wywiera on żadnego negatywnego wpływu ani na samo karmienie piersią ani na noworodka.

Sprawdź: Czy w ciąży można farbować włosy?

Paracetamol w ciąży – dawkowanie – ile paracetamolu w ciąży?

Oczywiście, tak samo jak wszystkie leki przyjmowane w czasie ciąży, również ten należy w tym szczególnym okresie traktować z pewną ostrożnością. Nie powinno się go na przykład stosować zbyt często ani przez dłuższy czas (to jest dłużej niż 5 dni z rzędu), a także nie wolno przekraczać dozwolonych dawek wskazanych przez producenta i/lub lekarza – w tym przypadku to 4 gramy na dobę.

Pomiędzy kolejnymi aplikacjami trzeba też robić minimum 4 godziny przerwy. Tabletki z paracetamolem stosowane przez ciężarną, niezależnie od tego, czy jest to pierwszy czy trzeci trymestr (a początek i koniec ciąży są traktowane zazwyczaj z wyjątkową ostrożnością), są uznawane przez większość lekarzy za bezpieczny lek na ból zęba, gorączkę, przeziębienie czy ból głowy w ciąży.

Przeczytaj również: Przepuklina pępkowa w ciąży – co to jest?

Paracetamol w ciąży – przeciwwskazania i objawy przedawkowania

Czy można brać Apap w ciąży? Nie zawsze. Z przyjmowania leku należy zrezygnować w przypadku:

  • ciężkiej niewydolność wątroby i / lub nerek;
  • alergii na paracetamol albo składniki czy składnik pomocniczy leku (między innymi: wosk carnauba, powidon, skrobia żelowana, kwas stearynowy);
  • niektórych chorób wrodzonych.

Pierwsze objawy przedawkowania paracetamolu w ciąży mogą pojawić się dość szybko, nawet do pół godziny od zażycia zwiększonej dawki leku. Najbardziej typowe symptomy są charakterystyczne dla stanu ogólnego zatrucia organizmu. Mogą to być między innymi: nieuzasadnione niczym innym osłabienie, nadmierna potliwość, nudności i/lub wymioty, bladość, skóry, bóle brzucha, brak łaknienia, senność, zaburzenia orientacji, wysypka.

To też może Cię zainteresować: Ibuprofen w ciąży

Interakcje paracetamolu z innymi lekami

Pomimo niewielkiej szkodliwości tej substancji, stosowanie paracetamolu w ciąży może mieć negatywne konsekwencje, jeśli zachodzi jego niepożądana interakcja z innymi lekami. Może się tak zdarzyć na przykład w przypadku:

  • równoczesnego stosowania innych preparatów zawierających paracetamol (ze względu na ryzyko przedawkowania tej substancji),
  • przyjmowania niektórych leków stosowanych w schorzeniach wątroby (na przykład ryfampicyny i cymetydyny),
  • zażywania wybranych leków przeciwpadaczkowych.

Warto także pamiętać o tym, że kofeina nasila działanie paracetamolu.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Bibliografia

 
  1. http://web.archive.org/web/20140706223445/http://www.resmedica.pl/leki-i-leczenie/paracetamol
  2. https://www.apap.pl/public/download/apap.pdf
  3. https://www.doz.pl/leki/p1071-Paracetamol_tabletki
Opublikowano: ; aktualizacja: 28.03.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Inhalacje u dzieci – jak, ile razy i czym inhalować?

 

Kaszel w ciąży – domowe sposoby na kaszel w ciąży

 

Ksawery – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ból zęba u dziecka – co oznacza, jak leczyć, czy są domowe sposoby?

 

Stare bajki – 10 kultowych polskich (i nie tylko) dobranocek

 

Topamax – na co działa, opinie, skutki uboczne, czy po nim się chudnie?

 

Mirosława – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Jasnowidzenie – czym jest, czy istnieje? Najsłynniejsi jasnowidze