No-Spa w ciąży – jak dawkować? Czy są po niej jakieś skutki uboczne?

No-Spa jest bardzo popularnym preparatem do stosowania w stanach skurczowych mięśni gładkich w obrębie przewodu pokarmowego, dróg rodnych u kobiet oraz dróg moczowych
i żółciowych. Produkt łagodzi bolesne skurcze, np. podczas miesiączki i dolegliwości bólowe brzucha. Substancją czynną leku jest drotaweryna – pochodna papaweryny. No-Spa jest dostępna do kupienia w aptece bez recepty. Czy w okresie ciąży można stosować No-Spę? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po stosowaniu leku? Czy istnieją zamienniki leku?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Drotaweryna – jak działa substancja czynna zawarta w leku No-Spa

Bóle brzucha, skurcze czy dyskomfort w okolicach jamy brzusznej to jedne z najczęściej zgłaszanych objawów w populacji. Bóle menstruacyjne, kolka nerkowa czy żółciowa oraz skurcze w obrębie dróg moczowo-płciowych mogą wynikać ze skurczu mięśni gładkich.
W takich stanach lekami pierwszego rzutu są leki rozkurczowe, które są stosunkowo bezpieczne i zazwyczaj dostępne bez recepty.

Drotaweryna jest najczęściej stosowanym lekiem rozkurczowym w Polsce. Bezpieczeństwo jej stosowania oraz skuteczność zostały potwierdzone w wielu badaniach z udziałem osób cierpiących między innymi na zespół jelita drażliwego czy bolesne miesiączki.

Substancja należy do grupy leków o działaniu spazmolitycznym, bezpośrednio oddziałujących na mięśnie gładkie. To pochodna papaweryny, jest jednak bezpieczniejsza i wykazuje silniejsze działanie. Posiada złożony mechanizm działania, jednak najważniejszym jej aspektem jest hamowanie aktywności fosfodiesterazy IV. Skutkiem jest łagodzenie skurczów mięśniówki gładkiej zlokalizowanej m.in. w żołądku, jelitach czy drogach żółciowych.

No-Spa – skład leku

Tabletki powlekane No-Spa są dostępne w dawce 40 mg. Większe dawki substancji – 80 mg – są dostępne w preparacie No-Spa Max.

Oprócz substancji czynnej, w każdej tabletce znajdują się następujące substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, powidon i stearynian magnezu.

Wskazania do stosowania preparatu No-Spa

Głównymi wskazaniami do stosowania leku są:

  • stany skurczowe mięśniówki gładkiej dróg moczowych: kamica moczowodowa, kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego lub bolesne parcie na mocz;
  • stany skurczowe mięśniówki gładkiej będące wynikiem chorób dróg żółciowych, tj.: kamica dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie okołopęcherzykowe, zapalenie przewodów żółciowych czy zapalenie brodawki Vatera.

Preparat może być stosowany jako farmakoterapia wspomagająca w następujących przypadkach:

  • schorzenia ginekologiczne, np. bolesne miesiączki,
  • stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych, takie jak: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie żołądka, zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, stany skurczowe wpustu i odźwiernika żołądka, zespół jelita drażliwego, zaparcia na tle spastycznym i wzdęcia jelit oraz zapalenie trzustki.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku No-Spa?

Przeciwwskazaniami do stosowania leku są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną – drotawerynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie,
  • ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca,
  • blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia,
  • stosowanie u dzieci poniżej 6. roku życia.

No-Spa – skutki uboczne

Substancja zawarta w preparacie jest dobrze tolerowana, wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa, z tego względu występowanie działań niepożądanych podczas farmakoterapii jest rzadkie. Ale, jak każdy lek, i No-Spa może powodować działania niepożądane. Należą do nich między innymi:

  • bóle głowy, zawroty głowy pochodzenia obwodowego i bezsenność,
  • reakcje alergiczne, takie jak: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka czy świąd,
  • kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze,
  • nudności i zaparcia.

No-Spa – dostępne zamienniki

Zamiennik leku to taki produkt leczniczy, który zawiera tę samą substancję czynną, w tej samej dawce oraz w identycznej postaci. Zamienniki produktu No-Spa dostępne na polskim rynku to m.in.: Metafen rozkurczowy, Spastyna Max, Drotafemme, Drotafemme Forte.

Leki w ciąży

Ciąża, pomimo że jest stanem fizjologicznym, skutkuje istotnymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu kobiety. W przypadku intensywnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego w ciąży oraz u kobiet z przewlekłymi chorobami ze strony układu pokarmowego, należy otoczyć kobietę ciężarną opieką lekarza, najlepiej gastroenterologa.

Grupy leków w zależności od kategorii bezpieczeństwa ich stosowania w trakcie ciąży zostały odpowiednio skategoryzowane według FDA (Agencja Żywności i Leków) i do 2015 roku wyglądały następująco:

  • A – badania nie wskazują na zagrożenie dla płodu,
  • B – brak dowodów na szkodliwe działanie według płodu,
  • C – nie można wykluczyć ryzyka dla płodu,
  • D – istnieją dowody na wystąpienie ryzyka dla płodu,
  • X – leki niebezpieczne dla płodu.

Aktualnie, ze względu na brak aktualizacji listy FDA, używana jest nowa „klasyfikacja”, która obejmuje opis profilu bezpieczeństwa stosowania leków w kategoriach: ciąża, karmienie piersią oraz kobiety i mężczyźni w wieku rozrodczym. Wszystkie informacje można znaleźć w ulotce leku.

No No-Spa w ciąży

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy No-Spa w trakcie ciąży może być stosowana.
No-Spa jest lekiem dopuszczonym do stosowania w trakcie ciąży. Producent zastrzega jednak, że jej przyjmowanie powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Czy w ciąży No-Spa jest bezpieczna do stosowania? Jak wskazaliśmy, należy zachować ostrożność podczas jej stosowania. Nie jest wskazane przyjmowanie tego preparatu, jeżeli nie ma wyraźnej potrzeby. Należy rozważyć korzyści ze stosowania i porównać z ewentualnym ryzykiem. Decyzję o przyjmowaniu preparatu należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku konieczności zastosowania leku, należy przyjmować możliwie najmniejsze dawki (40-80 mg na dobę). Finalnie to lekarz powinien zadecydować o dawkowaniu preparatu.

Nie należy stosować No-Spy w okresie porodu.

Bibliografia

 
  1. https://epozytywnaopinia.pl/czy-mozna-brac-no-spe-w-ciazy
  2. Eder P, Kowalski P, Mastalerz-Migas A, Skrzydlo-Radomanska B, Cichy W, Proga K. Self-Medication with Drotaverine among Patients with Common Abdominal Symptoms and Treatment Efficacy from the Perspectives of Patients and General Practitioners-An Observational, Retrospective, Cross-Sectional Study Using Real-World Data. J Clin Med. 2022.
  3. https://mgr.farm/farmakoterapia/choroby-wywolujace-skurcze-miesni-gladkich-i-drotaweryna/
  4. Tylec-Osóbka, Ewa, Stanisław Wojtuń, and Jerzy Gil. „Basal management of gastrointestinal diseases in pregnant women”. Paediatrics and Family Medicine 8.4 2012.
  5. No-Spa – CHPL.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zdzisława – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wierszyki dla dzieci – popularne krótkie wierszyki dla dzieci

 

Ernest – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Bliźnięta – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

 

Lunatykowanie u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Kolacje dla dzieci – pomysły na szybkie i smaczne kolacje dla najmłodszych

 

Brak zawiązków zębów u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie