Myśl o nieplanowanej ciąży zdarza się niemal każdej aktywnej seksualnie kobiecie przynajmniej raz. Pojawia się strach, stres, niepewność i wielkie oczekiwanie na miesiączkę. Bywa tak nawet wtedy, kiedy stosuje się antykoncepcję, bowiem nic poza abstynencją seksualną nie daje 100% pewności. Co zrobić w sytuacji, kiedy intuicja i zabezpieczenie zawiodło i zaszło się w nieplanowaną ciążę?
Nieplanowana ciąża – co robić, jak sobie radzić?
Skąd się biorą nieplanowane ciąże?
Każdy dorosły człowiek wie, jak dochodzi do poczęcia, jest też świadomy metod antykoncepcji. Niestety, czasem mimo wszystko dochodzi do sytuacji, w których wszystko zawodzi: wiedza, znajomość własnego ciała, stosowane zabezpieczenie.
Do niezaplanowanej ciąży dochodzi właśnie zazwyczaj w wyniku nieodpowiedniego stosowania środków zabezpieczających lub ich wadliwego działania. Pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej lub niedopasowanie metody antykoncepcyjnej do organizmu są najczęstszymi przyczynami niechcianych ciąż.
Wiele par świadomie rezygnuje z antykoncepcji, ze względu na niechęć do ingerencji w układ hormonalny czy też rzekome ograniczenia i niewygodę, jakie wynikają ze stosowania prezerwatyw. Wówczas pozostają im naturalne metody, takie jak obserwacja cyklu i wstrzemięźliwość podczas dni płodnych lub też stosunek przerywany. Niestety, są one najbardziej ryzykowne, ponieważ organizm jest zmienny i nawet stałe cykle nie dają gwarancji idealnego wyczucia czasu.
Zobacz też: Test ciążowy pozytywny i co dalej?
Nieplanowana ciąża – co należy zrobić po pozytywnym teście?
Niektóre kobiety marzą latami o roli matki, inne świadomie wybierają inną drogę i nie planują macierzyństwa. Jeszcze inne go nie wykluczają, ale nie są gotowe na ciążę na danym etapie życia ze względu na młody wiek, niepewną przyszłość, brak klarownej sytuacji materialnej czy odpowiedniego partnera. Niestety, biologia nie bierze pod uwagę takich czynników. Czasem po prostu, mimo wszelkich starań, zachodzi się w nieplanowaną ciążę.
Pierwszym, co pojawia się, kiedy zajdzie się w niechcianą ciążę, są... negatywne emocje. Strach gniew, rozczarowanie, rozpacz... Trudno się dziwić – dziecko zmienia dosłownie wszystko! I nie każda kobieta jest gotowa na takie zmiany. Przede wszystkim – można, ba, nawet należy sobie pozwolić na wszelkie emocje. To jest zupełnie naturalne, co więcej – nawet w przypadku wymarzonej, planowanej ciąży, u większości kobiet zaraz po radości pojawia się niepewność i strach, czy na pewno wszystko jest ok, czy dadzą radę i jak w ogóle teraz wszystko będzie wyglądało. Dlatego trudno się dziwić, że niechciana ciąża, będąca totalnym zaskoczeniem, wywołuje lawinę uczuć i emocji, które – przynajmniej w pierwszej chwili – są dalekie od poczucia szczęścia.
Co zrobić, kiedy test ciążowy pokazuje dwie kreski, ale ciąża jest nieplanowana? Przede wszystkim nie obwiniać się i nie płakać nad rozlanym mlekiem. Nie myśleć o dziecku w kategorii „błędu” czy „pomyłki”. Do jego poczęcia doprowadziło świadome działanie. Od tej chwili bierze się odpowiedzialność za czyjeś życie i należy zrobić wszystko, by o nie zadbać najlepiej, jak się potrafi, aby nie doszło do kolejnych komplikacji.
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza specjalisty, by potwierdzić wynik testu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy przez długi czas było się nieświadomym swojego stanu i nie stosowało się do zaleceń dla kobiet w ciąży. Lekarz będzie mógł zbadać stan dziecka i wskaże, jak należy postępować, by zapewnić mu zdrowy rozwój.
Czytaj również: Strach przed porodem i ciążą u kobiet – jakie są przyczyny i co robić?
Jak poinformować bliskich o wpadce?
Pierwszą osobą, jaką należy poinformować o ciąży, jest partner. Niezależnie od statusu związku, on jest i będzie ojcem dziecka, i jest tak samo odpowiedzialny za jego poczęcie, jak kobieta. Jednocześnie, nie należy osądzać jego reakcji – również ma prawo do swoich emocji. W obliczu niezaplanowanej ciąży przyszli rodzice powinni się wspierać i razem podjąć decyzję odnośnie przyszłości związku i dziecka.
Najczęściej kobiety, szczególnie młode, boją się reakcji rodziców. To również jest zrozumiałe – poruszanie spraw intymnych w rodzinnym gronie, szczególnie jeśli chodzi o relacje nastolatki – rodzice, często wzbudza wstyd i niechęć. Tymczasem uświadamianie dzieci o tym, skąd się biorą dzieci i jak odpowiedzialnie podchodzić do seksu, należy wyłącznie do rodziców i nie ma w tym nic wstydliwego – seks jest nieodłącznym elementem życia i zjawiskiem zupełnie naturalnym. Wówczas być może jest się w stanie zapobiec wielu sytuacjom, które diametralnie mogą zmienić życie młodego człowieka.
Powiadomienie rodziców o ciąży, szczególnie jeśli nie byli w ogóle świadomi aktywności seksualnej swojego dziecka, bywa dla młodej kobiety bardzo trudne. Jest jednak nie do uniknięcia. Wsparcie rodziców w takiej sytuacji (choć ich pierwsza reakcja może być daleka od zadowolenia...), jest nieocenione, a w niektórych przypadkach tylko i wyłącznie od niego zależy przyszłość nienarodzonego dziecka.
Inaczej jest w przypadku dorosłych kobiet. Tutaj powiedzenie rodzicom o ciąży może niekoniecznie łączy się z aż takim bagażem emocjonalnym, ale również może być trudne, szczególnie jeśli przyszła mama nie jest w stałym związku. Pojawia się obawa o ocenianie, sprawienie zawodu, nieodpowiedzialność. Mimo wszystko jednak wszelkie decyzje pozostają wyłącznie w gestii przyszłej mamy. Ma ona jednak prawo oczekiwać wsparcia od swoich bliskich.
Należy mieć świadomość, że nieplanowana ciąża może się zdarzyć każdej parze, która uprawia seks. Tak jest stworzone ciało człowieka, tak działa biologia. Strach o reakcję innych osób nie powinien decydować o podejmowaniu kolejnych kroków. Najważniejsze jest zadbanie o dobro dziecka i zapewnienie mu jak najlepszych warunków rozwoju. A co dalej...?
Sprawdź też: Jak interpretować wynik testu ciążowego?
Gdzie szukać pomocy w przypadku zajścia w nieplanowaną ciążę?
Jeśli właśnie całe życie, które sobie zaplanowałaś, zdało się runąć i jesteś kompletnie nieprzygotowana do nowej roli, możesz skorzystać z kilku możliwości.
- Ginekolog
Przede wszystkim – zwróć się do ginekologa. On nie tylko rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, dotyczące zdrowia Twojego i dziecka, ale także udzieli Ci dalszej pomocy.
- Aborcja
Prawo aborcyjne w Polsce jasno mówi, że nawet jeśli nie chcesz urodzić dziecka z różnych względów, do przerwania ciąży może dojść wyłącznie w sytuacjach, kiedy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety lub kiedy doszło do niej w wyniku czynu zabronionego. Zabieg aborcji ze względu na niegotowość do ciąży lub z jakichkolwiek innych pobudek jest więc zabroniony w naszym kraju, nadal jednak możesz zakończyć ciążę w innych krajach Europy, np. w Holandii, nie tylko ze wskazań zdrowotnych, ale zgodnie z prawem do decydowania o własnym życiu. Zabieg można wykonać do 22. tygodnia ciąży.
- Adopcja
Możesz przekazać dziecko do adopcji, kierując się jeszcze w okresie ciąży do ośrodka adopcyjnego. Możesz także po urodzeniu dziecka pozostawić je w szpitalu. Niezbędne jest powiadomienie o tym szpitala w dniu zgłoszenia do porodu oraz podanie danych osobowych obojga rodziców lub tylko matki. Na zmianę decyzji jest 6 tygodni.
Oczywiście, możesz także zatrzymać dziecko. Jeśli jesteś pewna, że to najlepsza decyzja, ale potrzebujesz dalszej pomocy odnośnie przygotowań do macierzyństwa – szukaj wsparcia u bliskich, swojego lekarza, partnera, którzy zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa, a także u specjalisty. Być może wizyta u psychologa pomoże Ci pozytywniej spojrzeć na swoją nową drogę. Pamiętaj – nie jesteś sama!
Przeczytaj też: Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Jak zapobiec nieplanowanej ciąży?
Co zrobić, kiedy nie chce się zajść w niechcianą ciążę? Niestety, jedynym sposobem jest wstrzymanie się od seksu. Wiele mówi się o tym, że nie ma czegoś takiego, jak dni niepłodne – są bowiem te, w które jest bardzo mała lub znikoma szansa zajścia w ciążę, co nie oznacza, że jest ona całkowicie niemożliwa. Wiadomo jednak, że to nie jest idealna metoda – w końcu seks przynosi wiele radości i jest niezwykle ważny dla związku!
Możesz stosować różne metody antykoncepcji, a jeśli chcesz całkowicie zminimalizować ryzyko, nawet podwójne! Dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy, nawet podczas zażywania pigułek, nie zaszkodzi, a dodatkowo ochroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)