Wybierając idealne imię dla swojego dziecka, rodzice rzadko kiedy zastanawiają się, jakie znaczenie ono przedstawia, albo jaki krąg kulturowy reprezentuje. Decyzja podejmowana jest raczej w oparciu o to, czy dane imię brzmi ładnie, czy pasuje do nazwiska lub może kojarzy się z jakąś osobą, którą znamy lub o której słyszeliśmy. W katalogu imion, które nadawane są rokrocznie w Polsce, można spotkać te, które zaczerpnięte są z innych języków. Tak naprawdę jest ich przeważająca ilość. Duża część z nich to popularne imiona naszych zachodnich sąsiadów. Czy wiemy, które są pochodzenia germańskiego? Jak brzmią najbardziej popularne imiona męskie i żeńskie w języku niemieckim?
Niemieckie imiona męskie i żeńskie dla dzieci
Czy w Polsce można nadać dziecku niemieckie imiona?
Nie da się ukryć, że cały świat to globalna wioska. Podróżowanie, praca dla firm znajdujących się na innych kontynentach, rodziny mieszane – to wszystko sprawia, że nieunikniona stała się homogenizacja kultur. Widać to gołym okiem na wielu płaszczyznach, także przyglądając się imionom, które obecnie noszą dzieci. Już od dawna noworodki, które przychodzą na świat, nie otrzymują jedynie starosłowiańskich imion. Coraz częściej w aktach urodzenia wpisywane są nierdzennie polskie imiona żeńskie oraz męskie.
Zasady nadawania imion w Polsce zostały mocno zliberalizowane i obecnie nie istnieją konkretne przepisy traktujące o tym, jakie imiona mogą być nadane, a jakie są absolutnie nieakceptowane. Nie istnieje w związku z tym żadna lista dozwolonych imion, z której rodzice mogliby dokonywać odpowiedniego wyboru. Wprawdzie w 2006 roku Rada Języka Polskiego przygotowała specjalną opinię, która zawiera listę tych imion, których nie zaleca się nadawać dzieciom, jednak nie jest ona żadnym obligatoryjnym dokumentem, a jedynie pewną sugestią, którą mogą brać pod uwagę urzędnicy w konkretnym USC podczas akceptowania propozycji rodziców lub opiekunów prawnych.
Ta pełna dowolność w przypadku wyboru imion oznacza, że dziecko może posiadać obcojęzyczne imię, nawet wtedy, kiedy jego rodzice nie są obcokrajowcami. Również dowolna może być pisownia – wyjątek stanowi jednak zasada, że oficjalne imię nie powinno być zdrobnieniem. Urząd Stanu Cywilnego ostatecznie rozpatruje każdą propozycję imienia, które może być nadane, kierując się przy tym jedynie ogólnymi zasadami (zawartymi w Ustawie o aktach stanu cywilnego), m.in. takimi jak ta, że imię nie może być dla dziecka krzywdzące i nie może narażać go na ośmieszenie. Nie powinno także kojarzyć się negatywnie. W przypadkach niejednoznacznych i wywołujących wątpliwości, USC może wystąpić do Rady Języka Polskiego o wydanie odpowiedniej opinii w konkretnej sprawie.
Najpopularniejsze imiona w Niemczech
Towarzystwo Języka Niemieckiego regularnie przygotowuje listę imion, które są w danym roku najczęściej nadawane dzieciom w Niemczech. W 2021 roku wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynki u naszych zachodnich sąsiadów odnotowane takie imiona, jak: Emilia, Mia, Hannah, Emma, Sofia, Mila, Lina, Ella, Leni i Clara/Klara. W tym samym zestawieniu wśród imion męskich, znajdujących się w pierwszej dziesiątce, odnaleźć można: Leona, Noaha, Finna, Luisa, Luca, Bena, Emila, Theo, Paula i Liama. Co ciekawe, można zauważyć podobną tendencję, które jest także odnotowywana w Polsce, a mianowicie wzrost popularności imion krótkich.
Niemieckie imiona żeńskie
Język niemiecki jest językiem urzędowym w pięciu europejskich krajach: Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Liechtensteinie oraz w Belgii, a także jest jednym z najczęściej używanych ojczystych języków w Unii Europejskiej, a 7,5 miliona osób należy do mniejszości niemieckiej w aż 42 krajach na całym świecie. Nic więc dziwnego, że niemieckie imiona cieszą się tak dużą popularnością i, niezależnie od języka, jakim posługują się w danym kraju, imiona pochodzenia germańskiego są tak chętnie nadawane.
Niemieckie pochodzenie wielu znanych imion często nie jest wszystkim znane. Do takiej grupy żeńskich imion należy na przykład imię Matylda, które w języku starogermańskim brzmiało Maht-hiltja („silna w walce”). Prawdopodobnie nazywana tak była jedna z walkirii, która według wierzeń Germanów była bóstwem prowadzącym duszę poległych wojowników do Walhalii, czyli do raju. Innymi, nieco mniej popularnymi w Polsce niemieckimi imionami żeńskimi, są: Greta (niemiecka wersja Małgorzaty), Irmina, Emilia, Klara, Lena oraz Ida. Imiona, które są tak samo popularne w Polsce, jak i u naszych zachodnich sąsiadów, to np. Julia oraz Laura – nie są one jednak typowo niemieckie, gdyż oba wywodzą się ze starożytnego Rzymu.
Niemieckie imiona dla chłopców
Mimo że w Polsce zdecydowanie więcej dziewczynek niż chłopców nosi imiona pochodzenia niemieckiego, także i w tej grupie znajdziemy kilka ciekawych propozycji. Jedną z nich jest imię Oskar – chętnie nadawane królom szwedzkim, oznaczające „włócznię Boga”. W Polsce imię to znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce najczęściej nadawanych imion dla chłopców. Również popularnymi w obu krajach imionami są Bruno oraz Albert. Pierwsze wywodzi się z germańskich dialektów i oznacza niedźwiedzia, drugie w języku pragermańskim brzmiało Adal-beracht i nawiązuje do promieniowania szlachetnością.
Do imion męskich, które są tak samo popularne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech zaliczyć można takie imiona, jak: Daniel, Dominik, Mateusz, Andrzej, Ludwik. Trendy te nie zmieniają się od wielu lat.
Bibliografia
- R. Łobodzińska, Imiona pochodzenia germańskiego w polskim systemie imienniczym, Microsoft Word - 18-SOK-EV-cast-1 ( pulib.sk )
- Najpopularniejsze imiona w Niemczech w 2021 roku » Polski Obserwator
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)