Luteina to potoczna nazwa progesteronu, który znajduje zastosowanie w ginekologii. Lek ten jest wydawany na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, który go przepisał. Dlaczego luteina jest często stosowana w okresie ciąży? Jakie formy podania tego leku są dostępne na rynku? Jakie są skutki uboczne omawianego preparatu? Zapraszamy do lektury!
Luteina w ciąży – wskazania do stosowania, formy podania, skutki uboczne
- Luteina – lek hormonalny
- Stosowanie luteiny – jakie są wskazania do przyjmowania tego leku?
- Luteina – jakie mogą być skutki uboczne stosowania tego preparatu?
- Luteina – tabletki dopochwowe, tabletki doustne, iniekcje
- Stosowanie luteiny dopochwowej – dawkowanie
- Luteina dopochwowa – kiedy nie wolno jej stosować?
- Luteina lek a luteina jako suplement diety – czy to to samo?
Luteina – lek hormonalny
Główną składową luteiny jest syntetyczny progesteron. Jego skład chemiczny i działanie są identyczne jak w przypadku naturalnego hormonu, wytwarzanego przez organizm kobiety. Za produkcję progesteronu odpowiedzialne jest ciałko żółte, które pojawia się w fazie lutealnej. Wspomniany wyżej hormon przygotowuje błonę śluzową macicy do potencjalnej implantacji zapłodnionego jaja.
Jeżeli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika, co prowadzi do stopniowego spadku progesteronu we krwi. Jest to dla organizmu sygnał, by rozpocząć proces złuszczania endometrium. W przypadku zapłodnienia i implantacji zarodka ciałko żółte jest podtrzymywane przez hormon beta-hCG, produkowany przez zarodek. Kontynuuje ono wówczas produkcję progesteronu do około 10.-12. tygodnia ciąży. Później tę rolę przejmuje łożysko, które staje się głównym źródłem progesteronu przez pozostały okres ciąży.
Progesteron pełni wiele funkcji w organizmie kobiety, w tym:
- przygotowuje endometrium do implantacji zarodka;
- ułatwia proces zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej;
- pozwala na utrzymanie ciąży poprzez zmniejszenie kurczliwości macicy;
- zapobiega przedwczesnemu porodowi;
- hamuje reakcje immunologiczną kobiety na antygeny płodu;
- wspiera prawidłowy rozwój piersi w procesie laktacji.
Zbyt niskie stężenie progesteronu w ciąży może objawiać się przez: plamienia, krwawienia, skurcze macicy oraz bóle podbrzusza.
Stosowanie luteiny – jakie są wskazania do przyjmowania tego leku?
Ginekolog może przepisać luteinę:
- kiedy u ciężarnej kobiety występują krwawienia;
- w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym;
- w leczeniu endometriozy;
- w leczeniu niepłodności związanej z niewydolnością fazy lutealnej;
- w przypadku poronień nawykowych i zagrażających;
- w ramach hormonalnej terapii zastępczej u pacjentek po menopauzie;
- w programach zapłodnienia pozaustrojowego;
- w leczeniu zaburzeń miesiączkowania (zaburzenia cyklu miesiączkowego, takie jak np.: cykle bezowulacyjne, bolesne miesiączki, silny zespół napięcia przedmiesiączkowego).
Z racji tego, że progesteron odpowiada za utrzymanie ciąży, luteina bardzo często przepisywana jest ciężarnym pacjentkom w przypadku zbyt niskiej produkcji naturalnego hormonu.
Luteina – jakie mogą być skutki uboczne stosowania tego preparatu?
Stosowanie progesteronu w formie syntetycznej może wywołać działania niepożądane, choć zwykle są to łagodne dolegliwości, takie jak:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- senność,
- wahania nastroju,
- zmiany skórne,
- wzdęcia,
- nudności,
- zaburzenia koncentracji,
- podrażnienie pochwy (w przypadku tabletek dopochwowych)
- wzrost masy ciała spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie.
Pacjentki powinny informować lekarza o wszelkich niepokojących objawach, jakie mogą wystąpić podczas stosowania luteiny. Ważne jest też to, że nie wolno na własną rękę zmieniać sposobu dawkowania tego leku.
Luteina – tabletki dopochwowe, tabletki doustne, iniekcje
W aptekach dostępne są trzy formy luteiny. Lek można kupić pod postacią tabletek dopochwowych, podjęzykowych lub zastrzyków. Globulki dopochwowe cieszą się największą popularnością ze względu na wygodę podania i bezpośrednie działanie w miejscu aplikacji, co zapewnia szybkie i skuteczne wchłanianie hormonu.
Stosowanie luteiny dopochwowej – dawkowanie
Dawkowanie luteiny w postaci tabletek dopochwowych zależy od konkretnej diagnozy i zaleceń lekarskich, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki. W leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego luteina dopochwowa najczęściej jest stosowana w dawce 25-50 mg, dwa razy dziennie, w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, a terapia trwa zazwyczaj 10-12 dni.
W przypadkach poronień zagrażających oraz poronień nawykowych dawki są wyższe, aby zapewnić odpowiednie wsparcie hormonalne – 100 mg, 3-4 razy na dobę. Z kolei leczenie wtórnego braku miesiączki zwykle polega na stosowaniu 50 mg luteiny, dwa razy dziennie, przez okres 5-7 dni.
Luteina dopochwowa – kiedy nie wolno jej stosować?
Tabletki dopochwowe z luteiną nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na składniki zawarte w tym preparacie, ani przez pacjentki z rozpoznaną ciążą pozamaciczną, poronieniem zatrzymanym czy niewyjaśnionym krwawieniem z dróg rodnych.
Dodatkowo ich stosowanie jest zabronione u osób z guzami lub poważnymi zaburzeniami funkcji wątroby. Preparat nie jest też odpowiedni dla pacjentek z nowotworami piersi lub narządów płciowych, ani tych, które mają lub miały zakrzepicę. Karmienie piersią również wyklucza możliwość użycia luteiny dopochwowej.
Luteina lek a luteina jako suplement diety – czy to to samo?
Luteina lek (syntetyczny progesteron) a luteina w formie suplementu diety to dwa zupełnie inne preparaty farmaceutyczne. Suplement diety zawiera substancje aktywne, które naturalnie występują w zielonych warzywach liściastych, naturalne antyoksydanty, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega trzy i sześć. Suplementy diety z luteiną wspierają zdrowie oczu (zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej), skóry i działają jak silny przeciwutleniacz, neutralizując wolne rodniki, co pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz wspiera ogólną kondycję organizmu.
Bibliografia
- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Wydział Oceny Technologii Medycznych, Luteina, progesteron we wskazaniu: profilaktyka i leczenie ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym, raport z 21.05.2015
- https://www.nowafarmacja.pl/blog/luteina-co-to-jest-dawkowanie-skutki-uboczne
Komentarze i opinie (0)