Problemy skórne lub nadwrażliwość na dotychczas stosowane preparaty lub też przeciwnie – złagodzenie dolegliwości skórnych, to często domena ciąży. Znaną i charakterystyczną zmianą dla tego okresu jest również linea negra. Czym jest ta tajemnicza ciemna kreska na brzuchu w ciąży oraz kiedy linea negra staje się widoczna? Czy zawsze znika samoistnie i o czym może świadczyć jej obecność? Czy możliwe jest wystąpienie linea negra na początku ciąży?
Linea negra – co oznacza ciemna kreska na brzuchu w ciąży?
Czym jest linea nigra?
Linea negra, a właściwie – linea nigra (z łac. dosłownie czarna linia; kresa czarna) to linijne ciemniejsze zabarwienie skóry, wędrujące pionowo na skórze brzucha. Linea negra wygląda jak prosta, ciemna linia namalowana wzdłuż brzucha – zwykle pojawia się od pępka w kierunku dołu brzucha, aż do spojenia łonowego, ale często zdarza się, że wędruje również od pępka w górę, w kierunku żeber.
Ta charakterystyczna ciemna linia na brzuchu w ciąży nie pojawia się znikąd. Pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi bowiem do ściemnienia struktury znajdującej się w tym miejscu fizjologicznie – to jest kresy białej. Kresa biała (linea alba, linia biała) to łącznotkankowe pasmo biegnące w linii pośrodkowej ciała i stanowiące miejsce połączenia mięśni brzucha. W obrębie kresy białej stosunkowo często dochodzi do powstania przepuklin – z uwagi na charakterystyczny układ włókien kolagenowych w tym obszarze oraz miejscowe osłabienie mięśni.
Zwiększona produkcja melaniny – barwnika skóry, wywołana hormonami dominującymi w okresie ciąży oraz zwiększoną produkcją hormonu przysadkowego – melanotropiny, powoduje ściemnienie kresy białej i obserwowaną linię na ciążowym brzuchu. Melanotropina, która stymuluje zwiększoną produkcję melaniny, powoduje również zwiększoną skłonność do przebarwień w innych okolicach ciała, jak również powiększanie się istniejących znamion skórnych.
Ze względu na zmiany hormonalne ciało kobiety w ciąży zmienia kolor nie tylko na brzuchu – charakterystyczne jest również ciemnienie brodawek sutkowych, jak i okolic narządów rodnych. Te wszystkie zmiany są więc naturalne.
Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?
Typowa linea negra pojawia się stopniowo w trzecim trymestrze ciąży – zwykle między 8. a 9. jej miesiącem, ale może się też pojawić już w drugim trymestrze ciąży. Ciemna kreska na początku ciąży (we wczesnej ciąży) nie pojawia się z uwagi na czas konieczny do zadziałania hormonów, dlatego nie można uznać linea negra za wczesny objaw ciąży.
Czy po pojawieniu się linea negra należy w sposób szczególny dbać o skórę tej okolicy?
Nie ma takiej potrzeby – można spokojnie dalej stosować kosmetyki pielęgnacyjne, dopasowane do potrzeb skóry oraz kremy ujędrniające, mające przeciwdziałać powstawaniu rozstępów. Warto jednak zabezpieczać zmianę przed słońcem – nie odsłaniać brzucha, a w razie takiej konieczności stosować kremy z wysokim filtrem słonecznym i ograniczać czas ekspozycji słonecznej.
Wystąpienie linea negra jest kwestią wysoko zindywidualizowaną – kreska może pojawić się już kilka miesięcy wcześniej, bądź pozostawać ledwo widoczna do samego rozwiązania. Żadna z tych opcji nie powinna niepokoić – ciemna linia na brzuchu nie świadczy o dobrostanie płodu, ani nie wpływa na przebieg ciąży. Linea negra jest zwykle wyraźniejsza i lepiej widoczna u osób o ciemnej karnacji oraz ciemnych włosach, a bledsza u blondynek i osób o jasnej karnacji. U niektórych osób linea negra może być niemal niedostrzegalna bądź nie występować wcale, co również nie powinno budzić niepokoju. Nie istnieje związek między linea negra a płcią dziecka – to znaczy na podstawie jej obecności lub też braku nie można wnioskować jaka będzie płeć dziecka – dziewczynka czy chłopiec – pomimo istnienia takich przesądów.
Kiedy znika linea negra?
Choć wiele przyszłych mam zadaje pytanie: linia na brzuchu w ciąży – kiedy się pojawia?, wkrótce po rozwiązaniu poszukuje raczej odpowiedzi, kiedy znika kreska z brzucha po porodzie. Zarówno pojawienie się, jak i zniknięcia linea negra nie sposób jednoznacznie przewidzieć.
Wyrównanie gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety powoduje stopniowe blednięcie kresy czarnej z okolic brzucha. Linea negra, linia od pępka do spojenia łonowego, znika etapowo, w ciągu kilkunastu tygodni po porodzie. U niektórych mam pozostaje ona jednak znacznie dłużej – nawet do roku od porodu. Opóźnienie znikania kresy czarnej może zdarzyć się, jeśli zmiana była intensywnie opalana w czasie ciąży oraz doszło do wtórnych przebarwień. Brzuch ciężarnej powinien być chroniony przed słońcem za pomocą kremów z filtrem przeciwsłonecznym, zaleca się również całkowite unikanie biernego opalania w tym okresie. Jeśli linea negra utrzymuje się kilka lat po porodzie oraz wykluczono podłoże endokrynologiczne tego zaburzenia, można zastosować zabiegi medycyny estetycznej, podobnie jak w leczeniu innych przebarwień skórnych.
Linea nigra – kiedy powinna niepokoić?
Czy możliwe jest pojawienie się kreski na brzuchu bez ciąży? W rzadkich sytuacjach dochodzi do pojawienia się zmian przypominających linea negra również u kobiet nieciężarnych, a nawet u dzieci. Linea negra u dziecka zawsze stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej oraz oceny endokrynologicznej. Ciemna kreska może sugerować zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w obrębie osi podzwgórze – przysadka – kora nadnerczy, co znacząco wpływa na proces rozwoju i dojrzewania dziecka.
U dorosłych kobiet o bardzo ciemnej karnacji oraz śródziemnomorskim typie urody (oliwkowa cera, czarne lub bardzo ciemne włosy) linea negra może pojawić się po okresie dojrzewania i utrzymywać stale. Znane jest również wówczas zjawisko ciemnienia linea negra przed okresem. Jeśli jednak zmiana pojawia się nagle, towarzyszą jej przebarwienia w odległych okolicach ciała lub inne niepokojące objawy, konieczna będzie konsultacja lekarska (dermatolog, endokrynolog) celem ustalenia podłoża zmian oraz ich charakteru.
Bibliografia
- https://podyplomie.pl/ginekologia/30380,dermatologiczne-aspekty-ciazy data dostępu 21.08.2019 r.
- Vora RV, Gupta R, Mehta MJ, Chaudhari AH, Pilani AP, Patel N. Pregnancy and skin.J Family Med Prim Care. 2014;3(4):318–324.
- Olufemi G. et all, The incidence of lower mid-trunk hyperpigmentation (linea nigra) is affected by sex hormone levels. Journal of the National Medical Association;2005; 97. 685-8.
Sylwia Ziółkowska
Lekarz
Absolwentka kierunku lekarskiego i farmacji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Doktorantka Katedry Patofizjologii CM UMK. Od 3 lat związana zawodowo z Kliniką Geriatrii w Bydgoszczy, pracuje również jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W medycynie najbardziej interesują ją leki i to, jak wpływają na ludzki organizm Po godzinach uwielbia czytać wszystko, co wpadnie jej w ręce, a także wychowywać syna, kota i męża :)
Komentarze i opinie (0)