Kwasy na twarz w ciąży – które można stosować?

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór preparatów przeznaczonych dla kobiet ciężarnych, które zawierają składniki aktywne bezpieczne dla płodu. Przyszłe mamy mogą też skorzystać z zabiegów oferowanych w gabinetach kosmetycznych. Niektórych mocnych kwasów i retinolu należy unikać w ciąży, ale nie trzeba rezygnować z delikatnych kuracji. Do najbardziej bezpiecznych produktów zalicza się kwas laktobionowy, migdałowy oraz mlekowy. Sprawdźmy, jakie mają właściwości i zastosowanie.

  • 4.0
  • 1
  • 0

Kuracja kwasem laktobionowym w ciąży

To jeden z niewielu produktów, które można stosować w trakcie ciąży. Kwas laktobionowy należy do grupy polihydrokwasów PHA o działaniu złuszczającym, zmiękczającym oraz nawilżającym naskórek. Poza tym zmniejsza ilość rozszerzonych naczynek, a przy tym nie podrażnia skóry. Kwas laktobionowy ma właściwości kojące i przeciwzapalne, przyspiesza proces gojenia skóry, redukuje powierzchniowe zmarszczki oraz minimalizuje grubość warstwy rogowej. Pozyskiwany jest z naturalnie występującej laktozy. Regularne stosowanie produktów wzbogaconych o ten składnik sprawia, że cera staje się gładka i zyskuje świetlisty kolor. Skóra nie tylko nabiera kolorytu, ale też wygląda młodziej. Kwas laktobionowy jest polecany zwłaszcza osobom, które mają trądzik różowaty czy uszkodzenia po sterydach. W przypadku występowania zaawansowanej teleangiektazji zostaje ona znacznie zredukowana, a stan zapalny ustępuje lub całkowicie znika.

Peeling kwasem migdałowym w ciąży

Zabieg tego typu nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciąży. Kwas migdałowy wykazuje działanie miejscowe, więc nie przenika do krwiobiegu. Idealnie nadaje się do skóry wrażliwej, która słabo toleruje pozostałe alfa-hydrokwasy. Kwas migdałowy pochodzi z hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów i wykazuje właściwości redukujące przebarwienia, różne niedoskonałości oraz drobne zmarszczki mimiczne. Peeling chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, dzięki czemu przeciwdziała fotostarzeniu się skóry. Doskonale też radzi sobie z trądzikiem czy łojotokiem. Poza tym ma działanie odmładzające i regenerujące, a przy tym nie posiada właściwości toksycznych. Dla uzyskania optymalnych efektów, zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów. Kuracja peelingiem migdałowym składa się z kilku etapów. Preparat nakładany przez doświadczonego kosmetologa wnika w głębokie warstwy naskórka, stymuluje syntezę kolagenu oraz aktywuje odnowę komórkową.

Ciąża a kuracje na bazie kwasu mlekowego

Peeling z takim składem jest jednym z najpopularniejszych zabiegów złuszczających. Kwas mlekowy przyjmuje postać gęstego, bezbarwnego płynu o właściwościach antybakteryjnych. Skutecznie odblokowuje pory i oczyszcza skórę, dzięki czemu bywa pomocny w terapii przeciwtrądzikowej. Zapobiega również powstawaniu zmian zapalnych. Ze względu na fizjologiczny, naturalny odczyn jest również bezpieczny dla kobiet w ciąży. Kwas mlekowy wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe, jak również usuwa wszelkie przebarwienia czy blizny. Bywa też pomocny z rozjaśnianiu zmian skórnych. Regularne aplikowanie preparatów z kwasem mlekowym pozwala przywrócić prawidłowe nawodnienie skóry. Poza tym utrzymuje ją w dobrej kondycji i doskonale chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Wyższe stężenie jest zwykle wykorzystywane podczas profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych.

Kwasy na twarz w ciąży – jakich unikać?

Kobiety ciężarne nie powinny stosować kosmetyków i korzystać z zabiegów zawierających substancje, takie jak: retinol, fluor, triklosan, amoniak, detergenty syntetyczne, konserwanty czy wyciągi z roślin pobudzających diurezę. Poza tym nie zaleca się stosowania kwasów o wysokich stężeniach AHA oraz BHA, które mogą powodować wady wrodzone płodu oraz zaburzenia krzepnięcia krwi u noworodka. Niektóre olejki eteryczne również nie są polecane, ponieważ mają działanie teratogenne i poronne. Do zabiegów, których należy unikać w ciąży należy:

  • jonoforeza z wykorzystaniem prądu galwanicznego,
  • sonoforeza polegająca na wtłaczaniu pod skórę składników nawilżających za pomocą ultradźwięków,
  • mikrodermabrazja czy hydrabrazja z wykorzystaniem aparatu z głowicą zasysającą do oczyszczania twarzy z zaskórników,
  • peeling kawitacyjny i chemiczny,
  • zabieg przeciwzmarszczkowy z retinolem o wysokim stężeniu witaminy A.

Kwasy w ciąży: podsumowanie

Wśród popularnych propozycji dla kobiet w ciąży znajdują się także kuracje nawilżające na bazie kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry. Ponadto ma zdolność wiązania cząsteczek wody z włóknami kolagenowymi, przez co zapewnia gładką cerę. Dostarczanie tego kwasu metodami zewnętrznymi jest bezpieczne dla przyszłym mam. Dzięki niemu skóra odzyskuje sprężystość, wygląda bardziej promiennie oraz staje się przyjemna w dotyku. To szczególnie ważne dla kobiet ciężarnych, które zmagają się z różnymi problemami skórnymi.

Bibliografia

 
  1. Sylwia Bojarska-Hurnik, „Pielęgnacja skóry w okresie ciąży”, Kosmetologia estetyczna 2/2019/vol.8, s. 259-262, art. naukowy na http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2019.2-8.pdf .
  2. Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka i inni, „Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry ciężarnej”, European Journal of Medical Technologies 2014; 2(3), s. 66-71, dostęp online https://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf .
  3. Marta Ząbczyńska, Magdalena Jurzak, „Zastosowanie hydrokwasów w kosmetologii”, Repozytorium Instytucjonalne Krakowskiej Akademii, https://core.ac.uk/reader/214926680 .
Opublikowano: ;

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Błonica – rodzaje, objawy, leczenie, szczepienia

 

3. miesiąc życia dziecka

 

Cewnik Foleya – do czego służy i kiedy się go stosuje?

 

Bezsenność w ciąży – przyczyny i sposoby na bezsenność w ciąży. Jak spać w ciąży?

 

Aborcja farmakologiczna – przebieg, skuteczność, powikłania, czy jest legalna w Polsce?

 

1. zasada dynamiki Newtona – wytłumaczenie i przykłady

 

Przewlekłe zapalenie migdałków – ile trwa, objawy, badania, leczenie, powikłania

 

Jak wybrać perfumy damskie na każdą okazję? Krótki poradnik dla początkujących