Inhalacje już od setek lat pomagają w leczeniu infekcji układu oddechowego. To również dobry domowy sposób leczenia objawów przeziębienia w ciąży. Są one bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Inhalacje w ciąży można stosować na katar, kaszel, zapalenie zatok. W tym celu używa się naturalnych olejków eterycznych czy soli fizjologicznej, co ułatwia także odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Jak przygotować inhalacje w ciąży? Jak często je wykonywać, a kiedy nie wolno ich stosować?
Inhalacje w ciąży – czy są bezpieczne oraz kiedy i jak je stosować?
- Czy można stosować inhalacje w ciąży?
- Inhalacje w ciąży z soli fizjologicznej – ile razy dziennie i jak się inhalować?
- Inhalacje na katar i kaszel w ciąży
- Inhalacje na suchość i ból gardła – co stosować w ciąży?
- Inhalacje w ciąży – na zalegającą wydzielinę i odkrztuszanie
- Inhalacje na zatoki w ciąży – inhalator czy olejki?
- Inhalacje w ciąży – kiedy nie stosować i jakie są przeciwwskazania?
Czy można stosować inhalacje w ciąży?
Inhalacje to leczenie substancją leczniczą poprzez jej wdychanie. W ten sposób substancja dostaje się do dróg oddechowych i trafia do krwiobiegu dużo szybciej niż preparaty doustne, omijając tym samym układ pokarmowy. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu pokarmowego oraz u niemowląt i dzieci nieposiadających jeszcze zdolności połykania. Poza tym lek podany w ten sposób zwiększa bezpieczeństwo stosowania i ma mniej skutków ubocznych, niż zażycie leków metodą tradycyjną.
Inhalacje to dobry sposób na objawy przeziębienia: kaszel, katar, chore zatoki, a także na bakteryjne zakażenia dróg oddechowych.
Inhalacje w ciąży są bezpieczne, o ile używamy do ich przygotowania preparatów niewpływających na zdrowie maluszka. Najbezpieczniejsze w czasie ciąży są olejki eteryczne i sole – zwykła kuchenna lub fizjologiczna, kupiona w aptece.
Inhalacje w ciąży z soli fizjologicznej – ile razy dziennie i jak się inhalować?
Jak robić inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży? Do zrobienia inhalacji z soli fizjologicznej konieczny jest inhalator lub nebulizator. Urządzenie to posłuży nie tylko jako inhalator w ciąży, ale przyda się też dla maluszka w razie infekcji.
Inhalacje solą fizjologiczną są bardzo popularne zarówno na katar, jak i kaszel. Możemy je przeprowadzać 2–3 razy dziennie po kilka minut. Zazwyczaj stosuje się pół ampułki soli 5 ml i tyle samo wody. Tak przygotowany roztwór wlewa się do inhalatora. Lek wdychamy około 5 minut.
W przypadku soli kuchennej, 1 łyżeczkę soli zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar wlewamy do litra gorącej wody i wdychamy opary przez około 10 minut. Jeśli kupimy olejki eteryczne, wkraplamy zaledwie kilka kropel na litr wody. Ich stężenie jest bardzo wysokie. 30g – tyle powinna wynosić gramatura mieszanki ziół użytych do inhalacji. Parzymy je przez 10 minut w szklance wody. Gotowy napar wlewamy do naczynia z wodą. Inhalujemy 10 minut.
Inhalacje na katar i kaszel w ciąży
Zatkany nos i suchy kaszel mogą zwiastować początki przeziębienia. Przeziębienie w ciąży należy jak najszybciej wyleczyć. Większość leków w ciąży jest zabroniona, ponieważ mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka. Warto przypomnieć sobie wtedy domowe sposoby na przeziębienie w ciąży. Jak leczyć te dolegliwości? Pomogą tu właśnie inhalacje.
Jak leczyć katar w ciąży? Domowe sposoby to głównie inhalacje z soli fizjologicznej, którą kupimy w aptece. Sól fizjologiczna na katar jest skuteczna i jej użycie szybko przynosi ulgę. Ułatwia oddychanie i rozrzedza wydzielinę w nosie, co powoduje łatwiejsze opróżnianie nosa. Inne domowe sposoby na katar w ciąży, to inhalacje z soli kuchennej lub sól morska do inhalacji. Inhalacje te będą skuteczne, jeśli użyjemy ziół, np. majeranku, szałwii, rumianku, macierzanki lub pędów sosny. W aptece możemy kupić również olejki eteryczne. Są one dozwolone w okresie ciąży.
Inhalacje na katar lub inhalacje na kaszel możemy przeprowadzić z użyciem tych samych substancji. Warto jednak zasięgnąć opinii i wybrać właściwy zestaw ziół. Na kaszel najlepsze będą pędy sosny, prawoślaz albo tymianek.
Inhalacje na suchość i ból gardła – co stosować w ciąży?
Zwiastunem przeziębienia przyszłych mam może być także ból gardła w ciąży. Jak leczyć uporczywe objawy? Poprzez preparaty dozwolone lub domowe sposoby na przeziębienie. Organizm kobiety podczas odmiennego stanu jest bardziej podatny na infekcje.
Nieleczone przeziębienie może się przeistoczyć w ostrą infekcję, a ta może zaszkodzić dziecku. Bolące gardło należy niezwłocznie wyleczyć. Zapytajmy farmaceutę, co na przeziębienie lub co na ból gardła w ciąży możemy stosować i co na pewno będzie bezpieczne dla dziecka.
Bezpieczne na pewno będą inhalacje z soli fizjologicznej. Podobnie jak inhalacje z soli kuchennej, stanowią sprawdzony sposób na przeziębienie.
Do inhalacji w ciąży sprawdzą się także zioła: korzeń prawoślazu, macierzanka, rumianek i szałwia o działaniu antyseptycznym i odkażającym. Bolące gardło i wysuszoną śluzówkę (suche gardło) nawilży mięta, sosna oraz eukaliptus. Możemy sięgnąć także po domowe sposoby na ból gardła w ciąży, np. napar z imbiru z miodem lub herbatki ziołowe z zawartością witaminy C.
Inhalacje w ciąży – na zalegającą wydzielinę i odkrztuszanie
Jeśli jesteś w ciąży i męczysz się z kaszlem lub zalegającą wydzieliną, także możesz skorzystać z inhalacji. Przy takich dolegliwościach sprawdzą się zioła o działaniu nawilżającym i ułatwiającym odkrztuszanie, głównie:
- eukaliptus,
- mięta,
- tymianek.
Zioła te mają działanie również bakteryjne. Dobre inhalacje w ciąży na kaszel, to inhalacje z soli fizjologicznej lub kuchennej – nawilżą śluzówkę.
Inhalacje na zatoki w ciąży – inhalator czy olejki?
Chore zatoki w ciąży wiążą się z katarem. Dolegliwości te są dość bolesne i sprawiają trudności w oddychaniu. Jeśli chcemy sobie pomóc, przyda się nam inhalator. Zatoki oczyszczą się szybciej, gdy zrobimy dzięki niemu inhalacje z soli fizjologicznej.
W sklepach medycznych można kupić specjalny inhalator do zatok, jednak ten jest używany głównie w szpitalach ze względu na ciągłą gotowość do pracy.
Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki to jeden z łatwiejszych sposobów na pozbycie się bólu i zalegającej w nosie wydzieliny. Czym jeszcze inhalować zatoki? Olejkami eterycznymi, ziołami, solą morską lub kuchenną. Zatoki w ciąży można płukać także gotowym zestawem do inhalacji z apteki.
Inhalacje w ciąży – kiedy nie stosować i jakie są przeciwwskazania?
Stosowanie inhalacji w ciąży jest niezalecane:
- w infekcjach, w których występuje wysoka gorączka;
- w przypadku gruźlicy;
- w ostrych zakażeniach górnych dróg oddechowych, przebiegających z krwawieniem;
- ropnych zapaleniach – nosa lub migdałków;
- w przypadku chorób nowotworowych.
Należy pamiętać, że inhalacje powodują nadmierne przekrwienie śluzówki i organizm jest bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne, tj. kurz czy dym tytoniowy. Powinniśmy unikać takich pomieszczeń przynajmniej przez godzinę po zabiegu. Do prawidłowego przebiegu inhalacji lepiej wybrać strój luźny, który nie krępuje ciała. Inhalowanie powinno się odbywać przed posiłkiem.
Jak jeszcze leczyć przeziębienie w ciąży? Inhalacje możemy robić także poprzez stosowanie maści, które użyte na skórę powodują wydzielanie oparów. Zawierają one zwykle olejki eteryczne. Jak widać, babcine sposoby na przeziębienie ciąży, sprawdzają się najlepiej.
Bibliografia
- Leksykon Leków. Wydawnictwo Medyczne PZWL
- Serwis www: MEDEN INMED. 07.10.2015 – Inhalacje w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych.
- Magdalena Moraszczyk konsultant: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gejzlerska, specjalista ginekolog położnik źródło: miesięcznik "M jak mama" – Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
- Portal Medyczno-Farmaceutyczny – Inhalacje – sposób na przeziębienie.
Ewa Żuchowska
Farmaceuta
W roku 2003 ukończyła Prywatną Policealną Szkołę Farmaceutyczną w Warszawie na kierunku technik farmacji. Przez wiele lat pracowała w aptekach otwartych. Obecnie pracuje w domu, analizując informacje dla firmy marketingowej.
Komentarze i opinie (0)