Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdzone sposoby na hemoroidy w ciąży

Świąd i pieczenie odbytu oraz świeża krew na papierze toaletowym to typowe objawy hemoroidów. W ciąży ryzyko ich powstania jest szczególnie wysokie. Przyczyną żylaków odbytu u kobiet ciężarnych są zaparcia oraz ucisk macicy na żyły miednicy. Jak bezpiecznymi metodami pozbyć się hemoroidów? Jakie naturalne, domowe sposoby na żylaki odbytu będą skuteczne? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Hemoroidy – co to jest?

Hemoroidy to powiększone, spuchnięte naczynia krwionośne, które pojawiają się w dolnym odcinku jelita grubego. Ciąża sprzyja rozwijaniu się żylaków, nie tylko w odbycie – wysoki poziom progesteronu sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych rozluźniają się i są bardziej podatne na rozciąganie. Hormon ten powoduje też spowolnienie pracy układu pokarmowego i zaparcia, podczas których jesteś zmuszana do częstego parcia podczas wypróżniania – taki wysiłek może nasilić problem.

Ponadto nacisk powiększającej się macicy na żyły w obrębie miednicy utrudnia swobodny odpływ krwi z dolnych części ciała, w wyniku czego naczynia krwionośne na nogach i w obycie są bardziej obciążone i puchną.

Hemoroidy należą do najbardziej uciążliwych i przykrych dolegliwości ciążowych. Zmienione chorobą miejsca swędzą, pieką i są obolałe, zdarza się nawet, że dochodzi do krwawień z odbytu. Krew w kale pojawia się zwłaszcza w czasie wypróżniania. Żylaki mogą mieć wielkość rodzynki, ale czasem osiągają dużo większe rozmiary – winogrona lub orzecha.

Przeczytaj też: Hemoroidy u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Guzki krwawnicze – jak wyglądają hemoroidy?

Żylaki odbytu są poszerzonymi tworami naczyniowymi, które biorą udział w trzymaniu stolca (tworzą tzw. aparat zwieraczowy). Nie udowodniono jednej teorii powstawania żylaków odbytu. Często jako przyczyny hemoroidów wymienia się utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych splotów naczyniowych. Najczęściej dochodzi do tego u osób zmagających się z zaparciami i otyłością, kiedy to dochodzi do nadmiernego parcia na stolec.

Nie tylko osoby o nadmiernej masie ciała narażone są na hemoroidy. W ciąży ryzyko wystąpienia guzków krwawniczych także jest duże, z uwagi na nacisk powiększającej się macicy na naczynia żylne. Podobnie jak u osób otyłych, dochodzi do przewlekłego „zalegania” krwi w żyłach i powstawania żylaków odbytu.

Objawy hemoroidów w ciąży są źródłem znacznego dyskomfortu. W leczeniu dolegliwości wsparciem okazują się domowe sposoby, które z powodzeniem mogą uzupełnić terapię miejscową.

Sprawdź również: Krew w kale u dzieci – co może oznaczać?

Pieczenie, swędzenie odbytu, krew w kale – objawy hemoroidów

W medycynie wyróżniamy 4 stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej. Im stopień wyższy, tym objawy choroby są bardziej nasilone. Ból okolic odbytu pojawia się dopiero na ostatnim etapie choroby, kiedy mamy do czynienia z zakrzepami w naczyniach.

Objawy hemoroidów w ciąży nie odbiegają od tych, jakie występują w populacji ogólnej. Należą do nich:

  • swędzenie odbytu,
  • pieczenie odbytu,
  • dyskomfort w okolicy krocza,
  • uczucie mokrego odbytu,
  • plamienie jasnoczerwoną krwią (krew w kale, świeża krew na papierze toaletowym).

Jak pozbyć się hemoroidów w ciąży domowymi sposobami?

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Zioła na hemoroidy w ciąży – nasiadówki i okłady z kory dębu

Nasiadówki na hemoroidy można przygotować, dodając do ciepłej wody wywary z roślin leczniczych, zawierających związki łagodzące uporczywe dolegliwości, działające ściągająco i przeciwbakteryjnie. Takie właściwości wykazuje np. kasztanowiec, z którego ekstrakt znajdziemy w formule wielu aptecznych leków na żylaki odbytu. Wzmacnia on drobne naczynia krwionośne i poprawia ich elastyczność, co wpływa na usprawnienie przepływu krwi.

Na hemoroidy w ciąży pomoże także nasiadówka z oczaru wirginijskiego, który działa przeciwzapalnie i uszczelniająco. Przestudzonym wywarem z oczaru można przemywać newralgiczne miejsca lub wykorzystać go w postaci okładu. Aby złagodzić podrażnienia, do przygotowania nasiadówki warto wykorzystać kwiaty rumianku.

Zobacz też: 1. miesiąc życia dziecka

W domowym leczeniu hemoroidów w czasie ciąży można wykorzystać także korę dębu. Skuteczność kory dębu na hemoroidy związana jest z jej składnikami, takimi jak garbniki czy polifenole, które warunkują właściwości przeciwzapalne i ściągające. Napar można wykorzystać także do stosowania delikatnych okładów na okolicę odbytu.

Czy ciepłe kąpiele to dobry sposób na hemoroidy w czasie ciąży? Kąpiele z dodatkiem olejków i naparów z ziół są pomocne w łagodzeniu objawów hemoroidów. Jednak nie są one zalecane szczególnie w leczeniu hemoroidów na początku ciąży.

To też może Cię zainteresować: Ból odbytu w ciąży – co oznacza?

Maść, krem, żel intymny – sposoby na hemoroidy w czasie ciąży

W aptekach dostępnych jest wiele produktów wspomagających leczenie żylaków odbytu w domu. Wiele kobiet zastanawia się, czym smarować hemoroidy w czasie ciąży i czy jest to bezpieczne dla dziecka. Maści na hemoroidy stosowane miejscowo nie mają negatywnego wpływu na rozwijający się płód, dlatego można z nich korzystać. Wybór maści czy kremów tego typu jest szeroki, jednak w tym szczególnym czasie warto postawić na środki dobrej jakości. Powinny one działać przeciwzapalnie, przeciwświądowo, regeneracyjnie oraz zabezpieczać przed nadkażeniami bakteryjnymi.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży – dieta przy hemoroidach i higiena intymna

Powstawaniu hemoroidów sprzyjają przewlekłe problemy z oddawaniem stolca. Dlatego też należy zwracać uwagę na dietę, która będzie zapobiegać powstawaniu zaparć w ciąży. Ważne są:

  • częste picie płynów (przede wszystkim wody),
  • spożywanie pokarmów bogatych w błonnik (surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty),
  • codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna,
  • odpoczynek w pozycji leżącej,
  • w razie konieczności – stosowanie czopków zmiękczających konsystencję stolca.

Sprawdź: 2. miesiąc życia dziecka

Stosowanie odpowiedniej diety przy hemoroidach w ciąży prowadzącej do zlikwidowania zaparć często wystarcza, aby poradzić sobie z problemem żylaków odbytu.

Istotne jest również należyte dbanie o higienę okolic intymnych, przede wszystkim odbytu (wycieranie wilgotnym papierem toaletowym) i używanie delikatnych środków pielęgnujących, które nie będą podrażniać skóry (np. specjalny płyn do higieny intymnej w ciąży).

W celu doraźnego zmniejszenia dolegliwości bólowych, można przyłożyć do bolesnego miejsca zimny okład (na przykład z lodu), który powinien nieco uśmierzyć ból odbytu w ciąży.

Jak pozbyć się hemoroidów i jak im zapobiegać?

Sama choroba hemoroidalna znana jest ludziom od starożytności, dlatego na przestrzeni wieków powstało wiele metod leczenia w tym wiele domowych sposobów na hemoroidy. Leczenie zachowawcze będzie skuteczne przede wszystkim we wczesnym stadium choroby, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zastosować poniższe metody. Naturalnymi metodami na hemoroidy w ciąży są:

  • prawidłowa dieta – dieta na hemoroidy to ta bogata w błonnik oraz odpowiednią ilość płynów, nawodnienie organizmu,
  • regulacja wypróżnień, zapobieganie zaparciom,
  • odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

Te proste sposoby często uwalniają od przykrych dolegliwości, ale są też metodami zapobiegającymi powstawaniu guzków krwawniczych i postępowi choroby. Niestety nie możemy spodziewać się, że przy zaawansowanej chorobie po zastosowaniu powyższych metod dojdzie do cofnięcia się zmian.

Przeczytaj też: 3. miesiąc życia dziecka

Usuwanie żylaków odbytu – jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Leczenie zabiegowe hemoroidów zarezerwowane jest dla przypadków szczególnie uciążliwych, które nie poddają się terapii zachowawczej. Należy pamiętać, że żylaki odbytu najczęściej ulegają istotnemu zmniejszeniu lub nawet zanikowi, zatem najczęściej hemoroidy po porodzie nie stanowią już problemu.

Z tego powodu lekarz najczęściej doradza kontynuowanie zachowawczego leczenia hemoroidów w ciąży aż do momentu rozwiązania ciąży. Tylko u niewielkiego procenta pacjentek, które odczuwają bardzo silne dolegliwości lub u których doszło do zakrzepicy w żylaku, będzie konieczna interwencja zabiegowa (najczęściej usunięcie skrzepu z żylaka odbytu).

Czytaj również: Żylaki sromu w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Czy można zapobiec hemoroidom?

O skutecznym zabezpieczeniu się przed hemoroidami powinnaś pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy chorowałaś na nie jeszcze przed zajściem w ciążę, albo dolegliwość ta jest powszechna w twojej rodzinie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków odbytu:

  • unikaj długiego siedzenia i stania. Jeśli musisz siedzieć, np. w pracy, postaraj się robić sobie częste przerwy, spaceruj. Wypoczywaj i śpij na lewym boku – usprawnisz przepływ krwi, która bez trudu będzie odpływać z dolnych partii ciała;
  • dbaj o dietę, by nie doprowadzać do zaparć. W twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce, pełne ziarno). Nie zapominaj o wypijaniu co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie i… ruszaj się! Znaczenie ma nawet krótki spacer.
  • Nie zwlekaj z wypróżnianiem się. Jeśli czujesz taką potrzebę, od razu skorzystaj z toalety. Staraj się nie przeć, bo to zwiększa nacisk na naczynia krwionośne w odbycie.
  • Ćwicz mięśnie Kegla. To świetny sposób na poprawienie krążenia krwi w obrębie miednicy i narządów rodnych. To ważne, by mięśnie Kegla, które podtrzymują m.in. pęcherz, pochwę i odbyt, były silne – ryzyko rozwinięcia się hemoroidów zmaleje, a ty szybciej wrócisz do formy po porodzie.
Opublikowano: ; aktualizacja: 19.01.2022

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Czy i o czym rozmawiać z kochanką męża?

 

Choroba Menkesa – przyczyny, objawy i leczenie choroby kręconych włosów

 

Haft krzyżykowy – jak zacząć? Haft krzyżykowy dla dzieci i dorosłych

 

Zgrzytanie zębami u małego dziecka

 

Dlaczego dzieci kłamią? Co robić, gdy dziecko kłamie?

 

Rzeżączka – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Sutki w ciąży – jak wyglądają piersi i brodawki w ciąży?

 

Wyprawka szkolna – co kupić dziecku do szkoły? Lista rzeczy