Espumisan w ciąży – czy można zażywać?

Espumisan to lek stosowany w przypadku wzdęć – dolegliwości bardzo często występującej w czasie ciąży. W tym szczególnym okresie kobiety powinny zachować ostrożność sięgając po jakiekolwiek preparaty farmakologiczne. Czy Espumisan w ciąży jest lekiem dozwolnym? W jakich sytuacjach można go zażyć?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Wzdęcia, jako najczęstsza dolegliwość z przewodu pokarmowego w ciąży – przyczyny

W czasie ciąży wiele kobiet uskarża się na niekiedy niezwykle uporczywe dolegliwości trawienne w postaci wzdęć. Nierzadko towarzyszy im również zgaga oraz uczucie odbijania się. Przyczyny wzdęć w okresie ciąży mogą być niezwykle zróżnicowane.

Najczęściej są wypadkową wielu czynników, takich jak:

  • zmiany hormonalne – wysoki poziom progesteronu – hormonu, który jest niezbędny dla donoszenia ciąży, osłabia ruchy perystaltyczne w przewodzie pokarmowym. To w połączeniu z zaburzeniami trawienia cukrów sprzyja wzdęciom;

  • zmiany anatomiczne – rosnąca macica uciska na narządy jamy brzusznej, w tym również ścianę jelita. Tym samym spowalnia przechodzenie strawionego pokarmu do dalszych części przewodu pokarmowego;

  • diety – nadmierne spożywanie pokarmów wzdymających, takich jak rośliny strączkowe czy kapusta, duża ilość cukrów prostych, picie napojów gazowanych mogą skutkować nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym;

  • nietolerancje pokarmowe – w tym najczęściej występująca nietolerancja laktozy – dwucukru zawartego w produktach mlecznych, może być powodem wzdęć i zaparć.

Wzdęcia w ciąży – czy szkodzą dziecku?

Wzdęcia są najczęściej objawem prawidłowych procesów zachodzących w przewodzie pokarmowym i nie powodują żadnych negatywnych następstw dla matki oraz płodu.

Są zaliczane do zaburzeń czynnościowych, co oznacza, że nie są one wynikiem procesu chorobowego. Jednak potrafią być niezwykle uciążliwe, a przez to wpływać niekorzystnie na jakość życia.

Jak radzić sobie ze wzdęciami w czasie ciąży?

W przypadku wzdęć u kobiet w ciąży początkowo warto wypróbować kilka sprawdzonych metod domowych, które z pewnością nie zaszkodzą, a mogą zmniejszyć przykre dolegliwości. Po pierwsze, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Kobiety w ciąży z tendencją do wzdęć, powinny unikać pokarmów, po których te dolegliwości ulegają nasileni: roślin strączkowych, kapustnych, a także napojów gazowanych. Niekiedy korzystne może okazać się wybieranie pokarmu, który nie zawiera cukru – laktozy.

Specjaliści od żywienia zwracają również szczególną uwagę na ilość i częstotliwość jedzenia. Jak się okazuje, regularne i częstsze spożywanie mniejszych ilości pokarmu, bez zbędnego pośpiechu, jest korzystniejsze dla naszego przewodu pokarmowego od szybkiego, nieregularnego jedzenie w pośpiechu.

Koleją ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednią aktywność ruchową. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania umiarkowanego wysiłku fizycznego, a codzienny spacer niesie same korzyści dla organizmu, również w kontekście nasilonych zaparć oraz wzdęć. Jednak walka z tymi dolegliwościami będzie daremna, bez zachowania prawidłowego rytmu wypróżnień.

Jak się wypróżnić w ciąży? Jak się okazuje, to wcale nie takie proste. Najważniejsze to zadbanie o odpowiednią regularność. Dzięki czemu masy kałowe nie będą zalegać w jelitach, skutkując nadmiernym gromadzeniem się w nich gazów doprowadzających do wzdęć. Warto również wspomóc cały proces poprzez odpowiednie nawodnienie oraz spożywanie błonnika.

Jaki lek na wzdęcia w ciąży?

U części kobiet, które uskarżają się na nadmierne wzdęcia w czasie ciąży, konieczne może być zastosowanie substancji farmakologicznych. Herbatki z kopru włoskiego pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają odejście gazów w przewodzie pokarmowym. Jednak w czasie ciąży powinny być stosowane z umiarem. Ze względu na ich nie do końca pewny wpływ na rozwijający się płód, nie należy ich pić w pierwszym trymestrze. Wszystkie kobiety w ciąży powinny natomiast unikać stosowania olejku z kopru włoskiego, ponieważ ma on udowodnione działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód.

Espumisan w ciąży to bezpieczny i doskonale poznany lek stosowany w przypadku nasilonych wzdęć. Warto po niego sięgnąć, jeśli inne, niefarmakologiczne metody nie przenoszą ulgi. Jednak pamiętaj, że nasilone i często występujące wzdęcia wymagają również konsultacji z lekarzem. Jej głównym celem jest wykluczenie procesu chorobowego wywołującego dolegliwości.

Espumisan – na czym polega jego działanie w przewodzie pokarmowym?

Substancją czynną Espumisanu jest simetykon, który jest związkiem krzemu. Wykazuje on działanie powierzchniowe, zmniejszając napięcie na granicy gazowej i płynnej, przez co pęcherzyki powietrza znajdujące się w jelitach, które są odpowiedzialne za wzdęcia, pękają. Ułatwia to usuwanie gazów w przewodzie pokarmowym.

Simetykon jest substancją powierzchniowo czynną, pozbawioną aktywności farmakologicznej, przez co nie drażni ściany jelit, nie wpływa na ich motorykę i nie wchodzi w interakcję z innymi lekami. Co ważne, nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydany w postaci niezmienionej.

Czy Espumisan jest bezpieczny w ciąży?

Espumisan jest lekiem bez recepty, bezpiecznym w ciąży i okresie karmienia piersią. Może być stosowany przez całą ciążę, również w jej początkowym etapie. Jednak przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki.

Wskazaniem do jego stosowania są wzdęcia czynnościowe oraz te pojawiające się w okresie pooperacyjnym. W dniu poprzedzającym badanie usg jamy brzusznej, również zalecać się stosować Espumisan.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik Espumisanu, np.: parahydroksybenzoesan metylu,
  • niedrożność jelit.

Espumisan w ciąży powinien być stosowany tylko w przypadku nasilonych wzdęć. Leku nie należy traktować jako alternatywy dla zadbania o prawidłową dietę i rytm wypróżnień. W przypadku bólu brzucha z towarzyszącym wzdęciem należy zgłosić się do lekarza.

Bibliografia

 
  • Bręborowicz G., „Położnictwo i ginekologia Tom 1”, wyd. 3, 2020, PZWL Wydawnictwo Lekarskie,
  • Dąbrowski A., „Zaparcia w ciąży”, Medycyna po Dyplomie 09.2013, https://podyplomie.pl/medycyna/15327,zaparcia-w-ciazy
  • Fraś M., Gnidek A., „Styl życia kobiet w ciąży”, Hygeia Public Health 2012, 47(4): 412-417,http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-412.pdf
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Malowanie palcami dla dzieci – pomysły, techniki, szablony

 

Nietrzymanie moczu u dzieci – rodzaje, przyczyny, leczenie

 

Joga w ciąży – czy warto? Korzyści z praktykowania jogi w ciąży

 

Biały szum – jak działa, czy pomaga dzieciom usnąć?

 

4. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

3. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Wacław – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Rzeżączka – co to? Przyczyny, objawy, leczenie