Bliźnięta o różnym kolorze skóry to za każdym razem duża sensacja w świecie medycznym. Fakt, że dzieci mają dwóch ojców, wydaje się być wtedy oczywisty. W przypadku, na pozór, zwyczajnej ciąży mnogiej, o tym, że dzieci mają różnych ojców, najczęściej można się dowiedzieć na drodze testów genetycznych. W jakich przypadkach można brać pod uwagę, że bliźnięta są tak naprawdę przyrodnim rodzeństwem? Jak powstaje ciąża mnoga dwujajowa? Czym różni się ciąża bliźniacza jednojajowa od dwujajowej? I na czym polega test na ojcostwo w przypadku ciąży mnogiej?
Czy bliźnięta dwujajowe mogą mieć dwóch różnych ojców?
Jak powstaje ciąża bliźniacza dwujajowa?
Jeśli w trakcie jednej owulacji zostaną uwolnione dwie komórki jajowe, jest możliwość, aby obie zostały zapłodnione, jeśli dojdzie do stosunku. Bliźnięta, które powstają z dwóch różnych komórek jajowych, zapłodnionych dwoma różnymi plemnikami, mogą mieć inną płeć, a ich stopień pokrewieństwa jest taki sam, jak pomiędzy rodzeństwem z dwóch kolejnych ciąż. Mówimy wtedy o ciąży dwujajowej, polizygotycznej.
Po zapłodnieniu oba zarodki zagnieżdżają się w macicy, zupełnie niezależnie od siebie. Ciąża bliźniacza dwujajowa jest uznawana za najmniej ryzykowną ciążę bliźniaczą, w porównaniu z ciążami mnogimi jednojajowymi. W jej trakcie nie ma obawy o wystąpienie poważnych powikłań, które są domeną ciąż monozygotycznych, tj. zespołu przetoczenia.
Chcesz dowiedzieć się jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko? Skorzystaj z naszego kalkulatora koloru oczu!
Czym się różni ciąża bliźniacza jednojajowa od dwujajowej?
Ciążę bliźniaczą jednojajową i dwujajową łączy fakt, że w jamie macicy znajdują się dwa płody. W ciąży dwujajowej płody zawsze mają własne łożyska i worki owodniowe. Podobnie jest w ciąży jednojajowej dwuowodniowej i dwukosmówkowej. Mimo takiego samego materiału genetycznego, każde z dzieci ma swoje łożysko i worek owodniowy.
Pod względem genetycznym dzieci z ciąży bliźniaczej dwujajowej są zupełnie inne. Wyglądają inaczej, ich podobieństwo zewnętrzne jest takie samo, jak wśród rodzeństwa z kolejnych ciąż pojedynczych. Mogą różnić się płcią.
W ciąży bliźniaczej jednojajowej materiał genetyczny dzieci jest identyczny, gdyż powstały z jednej komórki jajowej i jednego plemnika. Zapłodniona komórka podzieliła się, w wyniku czego powstały takie same bliźnięta. Owodniowość i kosmówkowość w takiej ciąży są zależne od dnia podziału komórki po zapłodnieniu.
Czy bliźnięta dwujajowe mogą mieć różnych ojców?
Tak, jest to możliwe, chociaż zdarza się to bardzo rzadko. Na świecie udokumentowano zaledwie kilka takich przypadków, w tym bliźniąt, których ojcowie byli różnych ras.
Są trzy możliwości, aby urodzone bliźnięta miały różnych ojców:
- w czasie owulacji zostają uwolnione dwie komórki jajowe, które są zapłodnione przez plemniki dwóch mężczyzn, gdyż kobieta w okresie okołoowulacyjnym odbywa stosunki z różnymi mężczyznami, w bardzo krótkim czasie;
- podczas owulacji zostają uwolnione dwie komórki jajowe, a kobieta odbywa stosunek z jednym mężczyzną przed, a z drugim mężczyzną po owulacji;
- w trakcie owulacji zostaje uwolniona jedna komórka jajowa, zapłodniona przez plemniki pierwszego mężczyzny. Po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy ma miejsce druga owulacja, w trakcie której jajo (komórka jajowa) zostaje zapłodnione nasieniem innego mężczyzny.
Przeczytaj też: Kim są dzieci indygo, kryształowe i tęczowe?
Druga sytuacja, kiedy stosunki seksualne następują przed i po owulacji, a dochodzi do zapłodnienia właściwie w jednym czasie, jest możliwa, ponieważ plemniki w drogach rodnych kobiety są w stanie przetrwać nawet 5-7 dni. Komórka jajowa ma zdolność przeżycia około 24 godzin.
Jeśli kobieta współżyła na nie więcej niż 5-7 dni przed owulacją, a drugi stosunek odbywał się w czasie okołoowulacyjnym, to w momencie uwolnienia się komórek jajowych w drogach rodnych kobiety mogły się znajdować plemniki dwóch mężczyzn jednocześnie.
Zobacz też: Kolka u niemowlęcia – przyczyny, objawy i leczenie
Trzecia sytuacja jest bardzo rzadko spotykana u ludzi. Zjawisko owulacji po zapłodnieniu zwane jest superfetacją. Superfetacja jest dość powszechna u zwierząt, ale u ludzi nie powinna mieć miejsca, z powodu hormonów ciążowych, które zapobiegają owulacji po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Jednak natura pozwala na wyjątki od tej reguły.
Zobacz też: Pneumokoki – czym są? Szczepienie na pneumokoki?
Bardziej prawdopodobna od superfetacji jest superfekundacja. Polega na uwolnieniu dwóch komórek jajowych w trakcie jednej owulacji, z których każda zostaje zapłodniona w innym czasie, odpowiadającym dwóm stosunkom seksualnych. Odległość czasowa pomiędzy zapłodnieniem poszczególnych komórek jajowych może wynosić od 3 do 14 dni.
To też może Cię zainteresować: Szczepienie na meningokoki
Jeśli zagnieżdżenie zarodków wystąpiło w różnym czasie, bliźnięta będą minimalnie różniły się wiekiem. Jest kilka udokumentowanych przypadków ciąż bliźniaczych, kiedy jeden bliźniak był wyraźnie starszy i większy od drugiego. Jeśli dochodzi do ciąży w wyniku superfetacji lub superfekundacji, płody rozwijają się prawidłowo, ale wykonując badanie neurologiczne, okulistyczne i oceniające wiek kostny dzieci po porodzie, można zauważyć różnicę w rozwoju, która nie wynika z zaburzeń w trakcie ciąży. Badania bliźniąt, które podejrzewa się o pochodzenie z dwóch owulacji lub z jednej, ale z dwóch różnych aktów płciowych, muszą być bardzo dokładne, aby wykluczyć takie powikłania ciążowe jak wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, patologie łożyska, zaburzenia genetyczne.
Czytaj również: Jak radzić sobie z bliźniakami?
Test na ojcostwo w przypadku bliźniąt dwujajowych
Test na ojcostwo polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka dziecka/dzieci, domniemanego ojca lub mężczyzn, w stosunku do których zachodzi prawdopodobieństwo, że również mogą być posądzeni o ojcostwo oraz matki, jeśli test został zlecony przez sąd. Z wymazów uzyskuje się profile genetyczne, które później porównuje się do siebie. Dzięki temu, z prawie 100% prawdopodobieństwem można określić, kto jest ojcem danego dziecka.
Materiał do badań można również pobrać np. ze szczoteczki do zębów, gumy do żucia czy zużytej chusteczki higienicznej.
Zobacz też: Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?
Jeśli urodzone bliźnięta są wyraźnie innych ras, sprawa jest bardziej oczywista już od momentu porodu.
O różnych ojcach bliźniąt można się dowiedzieć przez przypadek, dzięki wykonywaniu testów genetycznych, np. w sprawie rozwodowej czy w sprawie o alimenty. Jeśli mężczyzna jest ojcem tylko jednego z dzieci, należy w porozumieniu z kobietą poprosić wskazanego przez nią mężczyznę o wykonanie badań DNA. Bliźnięta dwujajowe mogą wyraźnie różnić się od siebie i nie być podobne. Można przypuszczać, że oprócz znanych w medycynie przypadków, jest więcej sytuacji, że dzieci z jednej ciąży mają dwóch różnych ojców.
Czytaj również: Podwójne szczęście – ciąża mnoga
Bibliografia
- https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1046/j.1469-0705.1999.14030219.x z dnia 3.08.2021 r.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1781446/ z dnia 3.08.2021 r.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23043772/ z dnia 3.08.2021 r.
Jolanta Rusin
Położna
Jestem magistrem położnictwa, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczególnie bliskie są mi tematy związane z porodem, połogiem i laktacją – problemy laktacyjne i porody domowe były tematami moich prac dyplomowych. Z zamiłowania jestem copywriterką, prywatnie żoną i mamą trzech córek. Fachową wiedzę i doświadczenie z bycia mamą wykorzystuję, pisząc artykuły o macierzyństwie.
Komentarze i opinie (0)