Pieczenie w przełyku u przyszłych mam to zwykle objaw zgagi w ciąży. Przyczyną palenia w gardle są zmiany hormonalne oraz ucisk żołądka przez powiększającą się macicę. Co na zgagę w ciąży? Jakie są domowe sposoby na uciążliwą zgagę?
Zgaga w ciąży – przyczyny i objawy. Co na zgagę w ciąży?
Czy zgaga jest jednym z objawów ciąży?
Tak. Wiele kobiet w ciąży skarży się na zgagę i ślinotok. Zgaga, czyli piekący ból w ustach i za mostkiem, związana jest ze zmianami hormonalnymi – podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie się mięśni przewodu pokarmowego, w tym dolnego zwieracza przełyku.
Zgaga pojawia się zazwyczaj około 6. tygodnia ciąży, chociaż możliwe, że zacznie ci dokuczać już 2 tygodnie po zapłodnieniu. Możną ją więc uznać za jeden z objawów wczesnej ciąży.
Zgaga w ciąży – przyczyny – dlaczego pali zgaga w ciąży?
Zgaga – a właściwie refluks żołądkowo-przełykowy – to bardzo częsty problem kobiet ciężarnych. Zwykle objawy zgagi, czyli głównie pieczenie w przełyku, pojawiają się w II i III trymestrze ciąży, ale są osoby, u których pojawia się zgaga na początku ciąży.
Przyczyny zgagi w ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Wzrost stężenia progesteronu, który jest niezbędny do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka i utrzymania ciąży, przyczynia się także do zwiotczenia zwieracza żołądkowo-przełykowego – mięśnia zamykającego ujście przełyku do żołądka.
Gdy mięsień ten się nie domyka, pokarm z żołądka wymieszany z kwasem solnym i enzymami trawiennymi trafia z powrotem do przełyku, gdzie drażni śluzówkę i powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości.
Zgaga w ciąży jest tym częstsza i bardziej dokuczliwa, im bardziej zbliża się termin porodu i dziecko jest większe. Gdy macica się powiększa, uciska na organy – w tym na żołądek – i powoduje wypychanie treści pokarmowej w górę.
Ważnym hormonem współodpowiedzialnym za palenie w gardle w czasie ciąży jest relaksyna, która powoduje rozluźnienie mięśni i zwiększenie elastyczności stawów i więzadeł. Dzięki temu możliwy jest naturalny poród, ale spada też napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, a pożywienie przesuwa się wolniej. Na zgagę w ciąży są bardziej narażone kobiety z nadwagą lub otyłością.
Dieta w ciąży – od czego jest zgaga?
Zgaga w ciąży jest uporczywym problemem, występującym często po jedzeniu, dlatego można go złagodzić, stosując kilka zaleceń co do stylu życia i diety. Co pomaga na zgagę? Aby zminimalizować palenie w przełyku w ciąży, trzeba zrezygnować z produktów, które nasilają nieprzyjemne objawy refluksu w ciąży. Należą do nich:
- kawa, mocna herbata, szczególnie czarna;
- napoje gazowane, napoje słodzone;
- soki z kartonów – szczególnie kwaśne – np. pomidorowy, pomarańczowy;
- słodycze (w tym czekolada);
- tłuste dania i produkty (mięsa, wędliny, kiełbasy, sery), potrawy smażone;
- potrawy ostro przyprawione;
- sery żółte i pleśniowe.
Nieprzyjemne dolegliwości związane ze zgagą nasila także alkohol i palenie papierosów, których oczywiście kobiety ciężarne powinny unikać z wielu innych przyczyn.
Co na zgagę w ciąży – jak pozbyć się zgagi?
Sposoby na zgagę w ciąży obejmują nie tylko wykluczenie produktów nasilających nieprzyjemne uczucie palenia w gardle czy pieczenia za mostkiem, ale także odpowiednie zachowania związane z żywieniem i stylem życia.
Należy jeść 5–6 posiłków dziennie o niewielkiej objętości, aby nie dopuścić do nadmiernego przepełnienia żołądka. Kolacja powinna być zjedzona około 3 godziny przed snem.
Aby pozbyć się zgagi, pokarmy należy dokładnie przeżuwać, jeść powoli i w spokojnej atmosferze, by nie dopuszczać do połykania powietrza, co często towarzyszy jedzeniu w pośpiechu. Wodę trzeba pić pomiędzy posiłkami, a nie popijać w trakcie jedzenia, ponieważ dodatkowo wypełnia się wtedy żołądek.
Ważna jest pozycja, w której posiłek jest spożywany – najlepiej sprawdza się siedzenie w pozycji wyprostowanej. Pozycja półsiedząca sprzyja wystąpieniu objawów zgagi.
Jeżeli problemem jest zgaga po jedzeniu w ciąży, po posiłku nie należy się kłaść. Leżenie powoduje wzmożone cofanie treści pokarmowej z żołądka. Gdy pojawia się pieczenie w przełyku wieczorem i zgaga w nocy wskazane jest spanie w pozycji półleżącej, z wysoką poduszką pod głową i uniesioną klatką piersiową. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi, warto nosić luźne ubrania, które nie uciskają talii i unikać zginania się w pasie – szczególnie po posiłku.
Dobrze jest wyrobić sobie nawyk kucania zamiast pochylania się. Jeżeli stosowanie się do zaleceń dietetycznych nie pomaga, należy skonsultować się z lekarzem.
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Zanim sięgnie się po leki na zgagę zobojętniające kwas żołądkowy i łagodzące uczucie pieczenia w przełyku, warto wypróbować domowe sposoby na zgagę w ciąży polecane przez pokolenia ciężarnych kobiet. Często pastylki na zgagę okazują się nieskuteczne lub nie można stosować ich w ciąży. Pomocne mogą okazać się wtedy naturalne metody łagodzenia dolegliwości.
Na zgagę w ciąży pomaga żucie: prażonych migdałów, kawałka imbiru lub czy świeżej bądź suszonej papai. Sposobem na zgagę w ciąży jest także wypijanie herbatki imbirowej z kawałków korzenia zalanego wrzątkiem. Warto sięgnąć również po zioła na zgagę.
Co jest dobre na zgagę? Dolegliwości pomoże złagodzić napar z rumianku, kopru włoskiego lub kminu rzymskiego (zaparzać 10 min pod przykryciem, po zaparzeniu odcedzić).
Mleko na zgagę – podobnie jak maślanka czy kefir – to kolejny skuteczny sposób na pieczenie w przełyku. Na zgagę w czasie ciąży dobre jest także wypijanie kleiku z siemienia lnianego po posiłku i przed snem (łyżkę zmielonego siemienia lnianego zalać szklanką wrzątku, dokładnie wymieszać, odstawić na 15 minut). Dieta na zgagę powinna uwzględniać także picie świeżo wyciskanych soków o odczynie zasadowym, np. z buraków, marchewki, ogórków.
Bibliografia
- dr med. Izabela Jastrzębska, dr med. Anna Górecka-tuteja, Refluks i ciąża, wyd. Żywieniowo, 2022.
- Aleksandra Cichocka, Dorota Szostak-Węgierek, Żywienie kobiet w ciąży, PZWL, Warszawa, 2005.
Komentarze i opinie (1)
opublikowany 21.04.2023