Ładniejsza, promienna cera, mocniejsze włosy i co oczywiste – większy brzuch. Zazwyczaj na to zwraca się uwagę w ciąży, bo to najbardziej rzuca się w oczy. Ale jest też... ciążowy nos, zjawisko tak powszechne i naturalne, a jednak wzbudzające ogromne emocje! W mediach społecznościowych aż huczy od tej frazy, a kobiety porównują swoje zdjęcia sprzed i po ciąży, by sprawdzić, jak bardzo na tych dwóch etapach zmieniały się ich nosy. I faktycznie, czasem różnice są nie do uwierzenia! Czym jest ciążowy nos, z czego wynika i – co najważniejsze – czy wielkość nosa wraca do normy po ciąży?
Ciążowy nos – czym jest? Jakie części ciała rosną w ciąży?
Jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży?
Rośnie i puchnie – tak najszybciej i najprościej określić zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety, przynajmniej patrząc na nią z zewnątrz. To, że powiększa się brzuch, jest oczywiste – w końcu w macicy rozwija się nowe życie, a dziecko rośnie niemalże z dnia na dzień. Co więcej, wiele kobiet czeka, aż brzuszek będzie coraz większy i większy. Ale niestety, nie tylko brzuch zwiększa swój rozmiar.
W wyniku zatrzymywania wody w organizmie puchną dłonie, kostki i stopy, kości miednicy przygotowując się do porodu rozszerzają biodra, a wszystkie części ciała, które wyściełane są błoną śluzową, mogą się nieco powiększyć w wyniku poszerzania naczyń krwionośnych.
Jak zmienia się nos u ciężarnych? Co to jest ciążowy nos?
Podczas ciąży nos wydaje się większy, szerszy i dłuższy niż zwykle. I, niestety, nie jest to tylko złudzenie! Powiększanie się nosa jest naturalnym zjawiskiem. Rosnący poziom estrogenów w ciąży powoduje, że w nosie rozluźniają się i rozszerzają naczynia krwionośne, by zwiększyć przepływ krwi. Prowadzi to do obrzęku tkanek nosa, a co za tym idzie – do jego powiększania się. Stąd też uczucie obrzmienia, stale zatkanego nosa – szczególnie rano – permanentnego „katarowego stanu” i, przede wszystkim, zauważalnej zmiany w wyglądzie.
Rozszerzające się naczynia krwionośne (w celu zwiększenia przepływu krwi) i podwyższony poziom estrogenów mają na celu przede wszystkim wspieranie rosnącego płodu, jego lepsze dotlenienie i umożliwienie docierania do niego jak największej ilości składników odżywczych, a także wsparcie macicy. Zwiększenie ilości krwi przygotowuje również ciało do jej znacznej utraty podczas porodu. A że wychodzi to również w wyglądzie nosa, jakże nieoczywistej kwestii, z tym już niestety przyszła mama musi się pogodzić.
Syndrom ciążowego nosa u większości kobiet pojawia się w trzecim trymestrze, czyli wtedy, kiedy przypada zdecydowanie najtrudniejszy etap. Zmienia się nie tylko ciało przyszłej mamy, ale także jej twarz. I choć poprzedni trymestr był czasem rozkwitu, tak końcówka błogosławionego stanu najczęściej bywa po prostu uciążliwa i ze względu na słodki ciężar, i na zmiany, które niestety wpływają na poczucie atrakcyjności kobiety.
Warto wiedzieć, że ciążowy nos nie jest określeniem medycznym i nie każda kobieta go doświadcza. Ani jego brak, ani pojawienie się, nie są powodem do niepokoju. Jest to zjawisko raczej losowe, bardziej lub mniej zauważalne, w zależności do kobiety.
Ciążowy nos – czy można temu zapobiec?
Tego, jak zmieni się ciało przyszłej mamy, nie da się przewidzieć. U niektórych kobiet nie zmienia się nic poza wielkością brzucha – niewiele przybierają na wadze, nie doświadczają żadnych dolegliwości, nie przechodzą przez niewygodny okres obrzęków. Jednak większość kobiet, szczególnie pod koniec ciąży, cierpi na typowe, uciążliwe zjawiska, jak właśnie opuchnięcia, w tym też powiększający się nos czy ogólnie – zmiany w rysach twarzy, które, jeśli porównać zdjęcia z wcześniejszego okresu, potrafią być naprawdę ogromne! Czy można uniknąć tego typu niedogodności?
W ciąży bardzo ważna jest odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu. Na zatrzymanie wody w organizmie (co powoduje obrzęki) duży wpływ ma nieodpowiednia ilość wody, jaką przyszła mama wypija oraz sól zawarta w pokarmach. Warto więc zrezygnować z solenia potraw, a także słonych przekąsek, a przede wszystkim znacznie zwiększyć ilość spożywanej wody – wówczas organizm nie będzie musiał robić „zapasów”. Warto również regularnie masować ciało (ale należy to robić po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę) – w tym także nos – a także stosować peelingi, najlepiej naturalne, np. cukrowy, które poprawią krążenie, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na kondycję skóry.
Jak nawilżyć i dbać o nos w ciąży?
Z ciążowym nosem wiążą się również inne dolegliwości. Błony śluzowe, mocno ukrwione, są zdecydowanie bardziej wrażliwe, więc może dochodzić do ich uszkodzeń i krwawień, zwiększenia produkcji śluzu, a także ciążowego nieżytu nosa, czyli wspomnianego kataru i ciągłego uczucia zatkania.
W przypadku kiedy zauważy się u siebie powyższe objawy, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Można smarować skórę pod nim wazeliną, a w pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza – suche powietrze może bowiem powodować dodatkowe podrażnienia. Przy obrzęku tkanek nosa można stosować również zimne okłady ze zwilżonego ręcznika, a w przypadku krwotoku należy uciskać nos tuż nad nozdrzami, pochylić się do przodu i oddychać przez usta. W celu zapobiegania wysychania śluzówki można również stosować krople do nosa w ciąży.
UWAGA!
Jeśli zauważy się u siebie nadmierną opuchliznę, nie tylko nosa, ale także kończyn, twarzy czy okolic brzucha, należy się pilnie skonsultować z lekarzem. Mogą to być bowiem symptomy stanu przedrzucawkowego. Dodatkowymi objawami, na które należy zwrócić uwagę, są: ciśnienie powyżej 40/90 mm Hg, ból nadbrzusza, białkomocz, bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia czy nagły wzrost masy ciała spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie.
Czy po porodzie nos wraca do swoich normalnych rozmiarów?
Uspokajające dla każdej przyszłej mamy, która doświadcza ciążowego nosa, jest fakt, że po porodzie, zazwyczaj w ciągu 6-8 tygodni, jej nos wróci do normalnego rozmiaru.
Po urodzeniu dziecka znikną wszelkie obrzęki, ale warto pozostać przy zdrowym nawyku spożywania dużej ilości wody – będzie to sprzyjało powrotowi do formy sprzed ciąży, a także wspomoże laktację, jeśli planuje się karmienie piersią.
Bibliografia
- L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu. Wyd. Esteri 2020.
- A. Bienert, G. Iwanowicz-Palus, Edukacja przedporodowa. Seria: biblioteka położnej, 2020..
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)