Ciąża biochemiczna – co to jest, kiedy występuje, objawy

Ciąża biochemiczna to bardzo wczesny etap ciąży. Trwa od momentu implantacji zarodka, do czasu uwidocznienia prawidłowego pęcherzyka ciążowego w badaniach obrazowych. O ciąży biochemicznej mówi wzrastający poziom gonadotropiny kosmówkowej. Szacuje się, że nawet w 50% przypadków kończy się ona poronieniem biochemicznym. Jednak duża część kobiet na tak wczesnym etapie nie jest jeszcze nawet świadoma swojego odmiennego stanu, a pojawiające się krwawienie często jest traktowane jako opóźnienie miesiączki.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czym jest ciąża biochemiczna?

Czy ciąża biochemiczna to ciąża? Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Wiele osób słysząc ten, wydawałoby się, obcy termin, zastanawia się, w jaki sposób dochodzi do ciąży biochemicznej i czy w jej przypadku rośnie beta hCG? Tymczasem ciąża biochemiczna to jeden z terminów określających ciążę na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju . Mówimy o niej wówczas, gdy po implantacji zarodka, niekoniecznie w jamie macicy, dochodzi do wzrostu stężenia beta hCG we krwi matki, ale nie da się tego jeszcze potwierdzić w badaniu USG.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem wydzielanym przez komórki rozwijającego się zarodka. Jej zadaniem jest pobudzenia ciałka żółtego do wydzielania progesteronu, tak aby możliwy był dalszy rozwój ciąży. Oznaczenie stężenia podjednostki beta hCG jest używane do potwierdzenia ciąży, a jej sukcesywny przyrost – do jej monitorowania. Charakterystyczną cechą prawidłowo rozwijającej się ciąży zlokalizowanej w jamie macicy jest systematyczny przyrost stężenia beta hCG o co najmniej 53% w ciągu 48 h. Tak dzieje się do ok. 10. tygodnia ciąży.

Ultrasonograficzne uwidocznienie pęcherzyka ciążowego świadczy już o ciąży klinicznej. Zazwyczaj jest to możliwe już ok. 5 tygodnia ciąży, kiedy stężenia beta hCG jest większe niż 1200-1500 mIU/ml. Niemożność zobrazowania pęcherzyka ciążowego w jamie macicy w tej sytuacji może wskazywać na poronienie lub ciążę ektopową, czyli pozamaciczną.

Objawy ciąży biochemicznej

Do wczesnych objawów ciąży zalicza się poranne nudności i wymioty, tkliwość i bolesność piersi, a nierzadko również poczucie dużego zmęczenia. Sygnałem alarmowym, skłaniającym do wykonania testu ciążowego, jest opóźnienie miesiączki.

Pozytywny wynik testu ciążowego świadczy o jej obecności, jednak nie możemy być pewni, gdzie jest ona zlokalizowana. Ciąża ektopowa również objawia się spóźnioną miesiączką i powoduje wzrost poziomu hormonów ciążowych. Dopiero badanie USG daje pewność, że pęcherzyk ciążowy jest prawidłowo zagnieżdżony w jamie macicy.

Ciąża biochemiczna – przyczyny poronienia

Do przyczyny ciąży biochemicznej zakończonej poronieniem należą: wady rozwojowe zarodka, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy).

Poronienie to zakończenie ciąży do 22. tygodnia jej trwania. Szacuje się, że dotyczy ono od 15 do 25% z nich. Zakończenie ciąży biochemicznej poronieniem nie należy do rzadkich sytuacji. Jest to najczęstsze powikłanie na tak wczesnym etapie.

Poronienie biochemiczne to takie, do którego dochodzi przed 6. tygodniem ciąży, kiedy pęcherzyk ciążowy nie został jeszcze zobrazowany w badaniu USG, a o odmiennym stanie świadczy jedynie wzrost poziom hormonów ciążowych.

Powtarzające się wczesne poronienia na tym etapie mogą być również związane z nieprawidłową implantacją zarodka, czy też współistniejącymi zaburzeniami immunologicznymi. Utrata ciąży może również wynikać z wielu innych powodów, jednak najczęściej, ze względu na bardzo wczesny etap rozwoju ciąży, nie udaje się ich zidentyfikować.

Wczesne poronienie w ciąży biochemicznej

Do poronienia dochodzi na wczesnym etapie ciąży, a do jego objawów należy krwawienie z dróg rodnych pojawiające się po czasie miesiączki, a nierzadko również ból w podbrzuszu i w obrębie narządów płciowych.

Ciąża biochemiczna powikłana poronieniem jest szczególnie ciężka do zdiagnozowania u kobiet, które nie miesiączkują regularnie. Pojawiające się u nich nierzadko dość obfite krwawienie z dróg rodnych, jeśli nie zdążyły jeszcze wykonać testu ciążowego, zwykle jest brane za spóźnioną miesiączkę. W takich sytuacjach zawsze należy wziąć pod uwagę podejrzenie utraty ciąży biochemicznej.

Ze względu na to, że tak wczesne poronienia kończą się najczęściej całkowitym wydaleniem jaja płodowego, zazwyczaj przyjmuje się postawę wyczekującą i oczekuje samoistnego oczyszczenia jamy macicy. Co ważne, ryzyko rozwoju zakażenia wewnętrznego na skutek wczesnego poronienia jest bardzo niskie, a krwawienie z dróg rodnych bardzo często ma nasilenie i czas trwania zbliżony do miesiączki.

Pamiętaj o tym, że silne krwawienie oraz ból w obrębie narządów rodnych, a wcześniej opóźnienie miesiączki zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Niekiedy w trybie nagłym, gdyż mogą one świadczyć o pękniętej ciąży pozamacicznej.

Po poronieniu biochemicznym należy wykonać podstawowe badania ginekologiczne. O konieczności dalszej diagnostyki decyduje lekarza ginekolog, po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki. Jednak warto pamiętać o tym, że nawet połowa ciąż biochemicznych ulega poronieniu. Jest to zjawisko fizjologiczne i, co ważne, nie przekreśla szansy na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego noworodka w przyszłości. W większości przypadków starania można rozpocząć już po kolejnej miesiączce.

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa okres po stracie ciąży biochemicznej? W większości przypadków jego długość jest standardowa, choć może być również nieco wydłużony.

Bibliografia

 
  1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i Ginekologia, Tom 1, PZWL, Warszawa 2020
  2. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG). The investigation and treatment of couples with recurrent first-trimester and second-trimester miscarriage.. In: Green-top guideline no 17. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists 2011
  3. Doubilet PM. Ultrasound evaluation of the first trimester. Radiol Clin North Am. 2014;52(6):1191-9
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Nauka alfabetu – co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

 

Wysypka na twarzy u dziecka – plamki, krostki, pokrzywka na buzi

 

Znaczenie imion – czy wybór imienia ma wpływ na dziecko?

 

Gorączka i wymioty u dziecka – jakie są przyczyny, kiedy lekarz, co robić i co podać?

 

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie radzić?

 

Soczewki kontaktowe dla dzieci – rodzaje, bezpieczeństwo

 

Słowiańskie imiona dla dzieci – dziewczynek i chłopców

 

Dzieci indygo, kryształowe i tęczowe – czym się wyróżniają?