Brązowe upławy w ciąży – jakie są przyczyny brunatnego plamienia?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 17 października 2022

Brązowe plamienie w ciąży słusznie budzi niepokój przyszłych mam. Zabarwienie brunatnej wydzieliny z pochwy wynika z faktu, że krew z dróg rodnych jest zhemolizowana, czyli taka, która po wydostaniu się z naczyń krwionośnych nie wypłynęła od razu na zewnątrz. Przyczyną brązowych upławów w ciąży nie zawsze jest krwotok czy poronienie, ale plamienie zawsze wymaga diagnostyki. Jakie mogą być przyczyny brunatnych upławów w ciąży? Czy brązowe plamienie w ciąży jest groźne? Co robić, gdy zauważymy brązową wydzielinę z pochwy?

  • 4.5
  • 4
  • 0
REKLAMA

Brązowe plamienie w ciąży – przyczyny krwawienia u ciężarnych

Niewielkie krwawienie w ciąży, które powoli zmienia barwę na ciemniejszą, występuje u 20–40 proc. kobiet. Plamienie we wczesnej ciąży towarzyszy m.in. implantacji zarodka w jamie macicy. W tym czasie przyszła mama spodziewa się wystąpienia miesiączki, w miejsce której zamiast normalnej krwi pojawia się brązowe plamienie. Kiedy kobieta jest już w kilku– do kilkunastotygodniowej ciąży, brunatne upławy mogą świadczyć o:

  • obecności nadżerki na szyjce macicy lub polipa szyjki;
  • infekcji bakteryjnej lub wirusowej pochwy i szyjki macicy;
  • wystąpieniu urazu dróg rodnych (np. po badaniu ginekologicznym, USG przez pochwę, po stosunku);
  • powstaniu krwiaka podkosmówkowego.

Brunatna wydzielina z pochwy występująca w czasie ciąży może świadczyć dodatkowo o defekcie fazy lutealnej (zaliczamy tu m.in. niewydolność ciałka żółtego), chorobach trofoblastu (zewnętrznej części kosmówki, czyli błony płodowej), a także o zaburzeniach krzepnięcia krwi u przyszłej mamy. Zdarza się, niestety, że brunatne plamienie wskazuje na rozpoczynające się poronienie lub stanowi objaw nowotworu szyjki macicy.

Do przyczyn plamienia, a nawet krwawienia z dróg rodnych w trzecim trymestrze ciąży, należy zaliczyć dodatkowo łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie łożyska od ściany macicy i żylaki pochwy. Krwiste upławy w ostatnich tygodniach ciąży mogą świadczyć o rozwieraniu szyjki macicy i odejściu czopa śluzowego, co zwiastuje rychłe rozpoczęcie porodu.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Czy brązowa wydzielina z pochwy w ciąży jest groźna?

Jeżeli brązowe plamienia na początku ciąży (nie ma znaczenia, czy jest to brązowe plamienie w 6 tygodniu ciąży czy plamienia w 9. tygodniu ciąży) są skąpe, nie towarzyszą im bóle czy gorączka i szybko mijają, to najprawdopodobniej nie są groźne. Pierwsze 3 z wymienionych wyżej przyczyn upławów w ciąży (nadżerka szyjki macicy, polip szyjki macicy, infekcje) są łatwe w diagnostyce i prawidłowo leczone nie wpływają na zdrowie dziecka.

Defekt fazy lutealnej wymaga najczęściej suplementacji progesteronu w celu zabezpieczenia prawidłowego rozwoju zarodka i płodu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy po kilku brązowych plamach pojawia się coraz więcej krwi i skurcze macicy – są to objawy poronienia zagrażającego.

Do 20 proc. upławów z krwią na początku ciąży wynika z powstania krwiaka podkosmówkowego, oddzielającego tkanki łożyska od naczyń macicy, co utrudniania wymianę tlenu i składników pokarmowych między matką a dzieckiem. Patologia ta stwierdzana jest u ok. 7 proc. ciężarnych w rutynowym USG, stad wniosek, że często przebiega bezobjawowo. Taki krwiak może na początku być mały powodując mierne upławy z pochwy, a z czasem może „goić się” przechodząc w bliznę. Wtedy nie ma on wpływu na dalszy przebieg ciąży i poród. Jeżeli jednak dłużej wypełnia się krwią, osiągając znaczne rozmiary, może doprowadzić do ograniczenia wzrostu dziecka, utraty ciąży lub być wskazaniem do jej zakończenia drogą cięcia cesarskiego.

Zaburzenia krzepnięcia u przyszłej mamy sprzyjają dłuższym krwawieniom z urazów pochwy i szyjki macicy oraz narastaniu krwiaków podkosmówkowych.

Sprawdź też: Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?

Co robić kiedy pojawia się brązowy śluz w ciąży?

Brunatne upławy w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej. Już w badaniu przez wziernik można zauważyć choroby pochwy i szyjki macicy powodujące niepokojące objawy. Dzięki badaniu USG lekarz może potwierdzić obecność dziecka w jamie macicy, a więc wykluczyć poronienie. Opierając się dodatkowo o ocenę wydzieliny z pochwy w ciąży, można zdiagnozować infekcję dróg rodnych, którą trzeba będzie jak najszybciej wyleczyć. Lekarz może też poinformować pacjentkę o wystąpieniu poronienia zagrażającego i zalecić jej przyjmowanie hormonów, leków rozkurczowych, reżim łóżkowy, a nawet zalecić hospitalizację. W przypadku ciemnych upławów trzeba też wykluczyć wystąpienie ciąży pozamacicznej i rzadko spotykanych nowotworów dróg rodnych.

Upławy w ciąży 1 trymestr

Plamienie na początku ciąży zawsze powinno skłaniać przyszłą mamę do wizyty u lekarza. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany tym lepiej dla malucha. Jeżeli sytuacja okaże się groźna (np. wystąpi ciąża pozamaciczna), również nie ma na co czekać – należy zaufać doświadczonemu lekarzowi, który zaleci adekwatne leczenie.

Niestety trzeba liczyć się z tym, że im młodsza jest ciąża, podczas której pojawia się nieprawidłowa wydzielina z pochwy, tym bardziej prawdopodobne staje się poronienie, co często wynika z wad genetycznych, które uniemożliwiają rozwój zarodka. Upławy z krwią mogą pojawić się też w późniejszej ciąży. Z jednej strony mogą być objawem rozpoczynającego się porodu, a z drugiej chorób łożyska. Wymagają one dociekania ich przyczyny przez ginekologa, który, w zależności od postawionej diagnozy, zdecyduje o możliwości donoszenia ciąży lub konieczności wykonania cięcia cesarskiego.

Bibliografia

 
  1. L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu. Wyd. Esteri 2020.
  2. A. Bienert, G. Iwanowicz-Palus, Edukacja przedporodowa. Seria: biblioteka położnej, 2020.
Opublikowano: ; aktualizacja: 18.10.2022

Oceń:
4.5

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie zaśniadu częściowego i całkowitego

 

Grzybica pochwy w ciąży – leki i sposoby leczenia objawów grzybicy

 

Plamienie na początku ciąży – jakie są przyczyny plamienia we wczesnej ciąży?

 

Plamienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży

 

Biegunka na początku ciąży – przyczyny biegunki w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu

 

Winogrona w ciąży – czy wolno je jeść?

 

Sauna w ciąży – czy można, czy jest bezpieczna, czy może zaszkodzić?

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA