Ból stawów w ciąży – przyczyny bolących stawów u ciężarnych

Ból stawów w ciąży to dość typowa dolegliwość, dotycząca przede wszystkim stawów biodrowych i kolanowych. Przyczyną bólu kolan i bólu bioder jest duże obciążenie stawów, związane ze zwiększającą się masą ciała ciężarnej. Za bolące stawy odpowiadają także zmiany hormonalne. Jeżeli dolegliwości nie wynikają z chorób (reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia czy boreliozy) na ból w stawach pomogą domowe sposoby w postaci niewymagających ćwiczeń czy działających miejscowo maści.

  • 0.0
  • 0
  • 0
REKLAMA

Ból stawów w ciąży – ból stawów biodrowych i kolanowych

Ból stawów w ciąży to często zgłaszana dolegliwość spowodowana zazwyczaj zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Obok bólu kręgosłupa, w ciąży typowy jest ból stawów biodrowych czy ból stawów kolanowych. Związany jest one przede wszystkim z przyrostem masy ciała, a w związku z tym, z większym obciążeniem stawów. Ból w stawach w ciąży to także efekt oddziaływania hormonów ciążowych, które szczególnie pod koniec ciąży powodują „rozluźnianie” więzadeł w obrębie miednicy, co może powodować ból, w tym ból biodra. W ciąży skarży się na niego wiele kobiet.

Oprócz dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu kobiety dość często zgłaszają:

Są to objawy, które najczęściej pojawiają się i nasilają wraz z trwaniem ciąży, a związane są z gromadzeniem wody w organizmie, a także niedoborami elektrolitowymi. Często niewielka zmiana diety może spowodować ustąpienie tych dolegliwości. Jednak w przypadku nagłego pojawienia się i nasilanie powyższych symptomów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą być one początkiem rozwijających się poważnych powikłań ciąży zagrażających życiu ciężarnej i dziecka.

Przeczytaj też: Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie choroby mogą wywoływać ból w stawach u ciężarnych?

Kiedy bolą stawy w ciąży, a dolegliwości wynikają właśnie ze stanu, w którym znajduje się kobieta, problem powinien minąć w niedługim czasie po porodzie. Jednak zdarza się również, że przyczyną bólu stawów w czasie ciąży są choroby. Bolące stawy należy zaliczyć do objawów takich schorzeń jak:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty,
  • borelioza,
  • gorączka reumatyczna.

Choroby te, choć nie są bardzo rozpowszechnione wśród młodych osób, mogą występować u kobiet w wieku rozrodczym i powodować dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu. Najczęściej w tych przypadkach bóle w stawach kolanowych czy biodrowych są zauważane przez kobietę już przed ciążą. Ich leczenie powinno być odpowiednio dobrane i zmodyfikowane jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę.

Sposoby na bolące stawy – co robić, kiedy bolą stawy w ciąży?

W przypadku typowo ciążowego bólu stawów, niespowodowanego przez chorobę, można stosować proste, domowe sposoby walki z bólem. Należy również pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego już przed planowaną ciążą warto zacząć przygotowywać organizm do zmian, jakie na niego czekają.

Cenne są regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie nóg, szczególnie mięsień czworogłowy uda, który stabilizuje kolano. W przypadku nadwagi należy zadbać o zmianę nawyków żywieniowych, która powinna zredukować niepotrzebną tkankę tłuszczową, a dodatkowo zaopatrzy organizm w niezbędne składniki pokarmowe.

W trakcie ciąży, aby zapobiec lub zmniejszyć problemy ze stawami, kobieta powinna:

  • regularnie podejmować niewielki wysiłek fizyczny, który wzmocni mięśnie; warto poszukać zajęć dla ciężarnych na basenie – ćwiczenia w wodzie odciążają stawy; należy skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń;
  • kontynuować lub rozpocząć odpowiednie odżywianie, które dostarczy odpowiedniej liczby kalorii i składników odżywczych;
  • unikać nadmiernego przybierania na masie, popularne stwierdzenie „musisz jeść za dwoje” nie jest najlepszą radą dla przyszłej mamy; uważa się, że optymalnie kobieta w ciąży powinna przytyć około 12kg;
  • na bolące kolana pomoże odpoczynek z uniesionymi nogami.

Powyższe metody powinny w znaczny sposób zapobiec lub zredukować problem bolesnych stawów w ciąży. Jeśli jednak one nie pomogą, można sięgnąć po dostępne w aptece preparaty przeciwbólowe w postać maści, żeli, plastrów i w przypadku mocno nasilonych dolegliwości stosować je miejscowo na bolący staw. Należy unikać doustnych leków przeciwbólowych, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Bibliografia

 
  1. L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu. Wyd. Esteri 2020.
  2. A. Bienert, G. Iwanowicz-Palus, Edukacja przedporodowa. Seria: biblioteka położnej, 2020.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

8. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Zatoki w ciąży – jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?

 

7. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Hemoroidy – wstydliwy problem

 

Grypa żołądkowa w ciąży – jakie leki? Co jeść? Czy jelitówka jest groźna dla dziecka?

 

Czosnek w ciąży – czy można jeść czosnek w ciąży?

 

Kinesiotaping w ciąży – sposób na bóle i obrzęki

 

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać sączące się wody płodowe?

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA