Ból nerek w ciąży – co oznacza ból w okolicach nerek u ciężarnych?

Ból pleców na dole w ciąży kojarzy się najczęściej z przeciążeniem kręgosłupa. Dolegliwości po lewej lub po prawej stronie pleców mogą jednak wskazywać na chore nerki. Ból w miejscu, gdzie są nerki, może oznaczać zapalenie nerek lub kolkę nerkową, choć bywa także oznaką zakażenia dróg moczowych czy zapalenia przydatków. Jakie są inne objawy problemów z nerkami i jak wygląda ich leczenie?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Ból nerek w ciąży – gdzie bolą nerki?

Kobiety w ciąży często uskarżają się na ból pleców na dole, czyli w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Przyczyn tego rodzaju bólu jest bardzo dużo. W ciąży dochodzi do znacznego obciążenia układu kostno-stawowego, choćby ze względu na stosunkowo szybki i duży przyrost masy, dodatkowo dochodzi do zmiany środka ciężkości kobiety, co doskonale widać po zmieniającej się sylwetce kobiety ciężarnej – powoduje to obciążenie kręgosłupa i może powodować bóle w plecach. Również wszelkiego rodzaju wady postawy przed ciążą mogą się pogłębiać w trakcie jej trwania i stać się bardziej dokuczliwe.

Ból w miejscu, gdzie są nerki, czyli ból w dole pleców, może jednak wiązać się także z innymi patologiami. Jedną z nich są problemy z układem moczowo-płciowym.

To też może Cię zainteresować: Badanie moczu w ciąży – jak odczytać wyniki?

Przyczyny bólu nerek – dlaczego bolą nerki w ciąży?

Ból nerek w ciąży, a dokładniej ból okolicy nerek, może być spowodowany różnymi schorzeniami, w tym np.:

  • kamicą nerkową, czyli kolką nerkową w ciąży,
  • ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek,
  • ciążą pozamaciczną,
  • zakażeniem dróg moczowych (tu bardziej charakterystyczne jest pieczenie i ból podczas oddawania moczu),
  • zapaleniem przydatków,
  • zapaleniem wyrostka robaczkowego (w trakcie ciąży dochodzi do przemieszczenia się wyrostka ku górze).

W innych chorobach nerek, np. w kłębuszkowym zapaleniu nerek, bardzo rzadko występuje ból w okolicy nerek, a na czoło wysuwają się inne objawy choroby, m.in. nadciśnienie, obrzęki, zmniejszenie ilości oddawanego moczu.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Objawy chorych nerek – jak rozpoznać problemy z nerkami?

Jak bolą nerki? Okazuje się, że nerki same w sobie nie bolą, dlatego najcięższe choroby nerek, takie jak już wspomniane kłębuszkowe zapalenia czy przewlekła choroba nerek, niestety najczęściej długi czas przebiegają bezobjawowo. Kiedy zaś zostaną zauważane pierwsze objawy, proces chorobowy jest już znacznie zaawansowany, a możliwości terapii mocno ograniczone. Na szczęście tak poważne schorzenia nie są częste u kobiet ciężarnych.

Znacznie częściej w tej grupie pacjentek występują ostre schorzenia, takie jak zapalenia nerek, które to dają dość mocno nasilone objawy i pacjentka szybko kieruje się do lekarza. Jednym z najczęstszych schorzeń u ciężarnych są zakażenia dróg moczowych, które często u jednej kobiety potrafią w trakcie ciąży nawracać. Objawiają się one częstym parciem na mocz, pieczeniem i szczypaniem w czasie oddawania moczu czy bólem w dole brzucha.

Jeśli odpowiednio szybko pacjentka zgłosi się do lekarza i zacznie kurację, najczęściej nie dochodzi do powikłania, jakim może być ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wtedy do powyższych objawów dołącza: wysoka gorączka, ból w okolicy nerek, a także nudności i wymioty.

W przypadku kolki nerkowej w ciąży objawy mogą być podobne do już wyżej wymienionych:

  • ból lewej nerki / ból prawej nerki o charakterze kolkowym – najczęściej złóg znajduje się po jednej stronie,
  • zaburzenia oddawania moczu, nawet do zatrzymania,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • uczucie parcia na pęcherz.

Jak leczyć chore nerki w czasie ciąży?

Jak widać przyczyn bólu nerek w ciąży jest dość dużo, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W większości przypadków diagnozą może zająć się lekarz rodzinny, który zleci podstawowe badania np. badanie ogólne moczu czy USG.

Badanie moczu w ciąży jest dość często powtarzane celem wykrycia np. bezobjawowego bakteriomoczu, który w ciąży jest wskazaniem do zastosowania odpowiedniej antybiotykoterapii, aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia i powikłania, jakim jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Leczenie takie może rozpocząć lekarz ginekolog lub lekarz rodzinny, który powinien szczególnie czuwać nad zdrowiem ciężarnej. Jeśli uzna to za konieczne, może skierować ciężarną do nefrologa (specjalista chorób nerek, tzw. lekarz od nerek) lub pilnie do szpitala położniczego celem zapewnienia odpowiedniej opieki.

Choroby nerek w ciąży są szczególnie niebezpieczne ze względu na możliwość powikłań, takich jak poród przedwczesny czy zakażenie wewnątrzmaciczne, dlatego niepokojące objawy powinny być jak najszybciej zgłaszane lekarzowi.

Przeczytaj też: Bóle brzucha w ciąży – przyczyny

Jak zapobiegać bólowi w okolicy nerek?

Chore nerki w czasie ciąży to stan niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto poznać kilka zasad, których przestrzeganie pomoże zmniejszyć ryzyko problemów z nerkami u ciężarnych. Istotne jest:

  • spożywanie odpowiedniej ilości płynów wzmaga to diurezę, co powoduje „oczyszczanie” dróg moczowych z bytujących tam bakterii,
  • odpowiednio zbilansowana dieta – unikanie produktów mogących zwiększać ryzyko tworzenia kamieni nerkowych,
  • oddawanie moczu po stosunku płciowym,
  • dbałość o higienę intymną, w tym noszenie bielizny nie powodującej podrażnień, najlepiej z naturalnych włókien,
  • spożywanie w umiarkowanych ilościach soku żurawinowego, suszonej żurawiny bez dodatku konserwantów i cukru.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Banany w ciąży – czy można je jeść?

 

Zatrucie pokarmowe w ciąży – objawy, wpływ na dziecko, leczenie, zapobieganie

 

Biblijne imiona dla dzieci – żeńskie i męskie, przykłady

 

Żelazo w ciąży – w czym jest? Jaka dieta zapobiegnie anemii?

 

Duszności w ciąży – przyczyny i sposoby na problemy z oddychaniem w ciąży

 

Cytrusy w ciąży – czy można jeść cytrusy w czasie ciąży?

 

Cellulit w ciąży – czy i jak się go pozbyć?

 

Osłabienie w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z brakiem sił w ciąży?