Przyczyną bólu kości ogonowej w ciąży są zwykle zmiany hormonalne prowadzące do rozluźnienia więzadeł miednicy, choć ból może wynikać także ze stłuczenia kości guzicznej, nawet gdy miało ono miejsce na długo przed ciążą. Kość ogonowa boli przy siadaniu czy chodzeniu, wywołując duży dyskomfort. Co robić, gdy boli kość ogonowa?
Ból kości ogonowej w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży – dlaczego boli kość ogonowa?
Kość ogonowa (guziczna) jest swego rodzaju „spadkiem”, który pozostał nam po naszych przodkach, jest szczątkową pozostałością, która u innych gatunków jest zdecydowanie lepiej rozwinięta, ponieważ tworzy szkielet dla ogona. U człowieka w trakcie ewolucji została ona zredukowana i tworzy końcowy odcinek kręgosłupa, składając się z kilku zrośniętych kręgów do których przymocowane są więzadła i mięśnie znajdujące się w obrębie miednicy. Ból kości ogonowej w czasie ciąży, jest dość częstym objawem zgłaszanym przez kobiety. Nasila się on wraz z zaawansowaniem ciąży i przede wszystkim zgłaszany jest przez ciężarne w ostatnich tygodniach ciąży.
Przyczyny bolącej kości ogonowej u kobiet ciężarnych wiążą się najczęściej ze zmianami zachodzącymi w ich ciele po zapłodnieniu. Kiedy kość ogonowa boli, źródłem problemu jest zwykle: uraz, wpływ hormonów, przyrost masy ciała ciężarnej, rozwój i wzrost dziecka.
Ból w okolicy kości ogonowej u ciężarnych może być spowodowany urazem przebytym w trakcie ciąży lub wcześniej już zagojonym. Upadek do tyłu na plecy i pośladki może spowodować stłuczenie kości ogonowej, a nawet prowadzić do jej złamania. Złamana kość ogonowa boli i jest spuchnięta. Wraz z gojeniem objawy ustępują, jednak nieprawidłowy zrost kości może prowadzić do nawracających dolegliwości, zwłaszcza w czasie ciąży.
Boląca kość ogonowa w czasie ciąży to także efekt wpływu hormonów, których poziomy zmieniają się celem przygotowania organizmu kobiety do porodu/ Powodują rozluźnienie więzadeł w obrębie miednicy, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny. Ból kości ogonowej przed porodem u wielu kobiet związany jest właśnie z powiększaniem się wymiarów miednicy.
Ból kości ogonowej przy siadaniu i chodzeniu – co pomaga na bolącą kość guziczną?
Dość często kobiety zwracają uwagę, że najbardziej nasilony jest ból kości ogonowej przy i podczas siedzenia, ale także przy chodzeniu. Dość dobrą metodą zwalczania tej dolegliwości jest odpoczynek. Pomocne mogą być również:
- masaż pleców, szczególnie okolicy krzyżowej,
- unikanie nadmiernego obciążenia kręgosłupa,
- odpowiednia pozycja w trakcie siedzenia,
- ciepłe, ale nie gorące okłady przykładane w okolicy krzyżowej,
- ćwiczenia rozciągające,
- ćwiczenia dla ciężarnych w wodzie
Gdy boli kość ogonowa, można doraźnie stosować miejscowe leki przeciwbólowe w postaci maści, żeli, które dostępne są w aptekach. Warto jednak przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Jeśli powyższe metody stają się niewystarczające, lekarz może zalecić stosowanie doustnych leków przeciwbólowych, które będą bezpieczne dla mamy i dziecka.
Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho
Ból w okolicy kości ogonowej – jakie badania wykonać?
Jeżeli nie mamy do czynienia z silnym stłuczeniem czy złamaniem kości ogonowej, ból zazwyczaj nie jest nasilony i często samoistnie mija po porodzie. Rzadko zatem wymagana jest diagnostyka przyczyny dolegliwości.
Jednak w nasilonych przypadkach, kiedy ból nie przechodzi, pojawiają się dodatkowe objawy lub podejrzewana jest poważna choroba, która może zagrażać kobiecie ciężarnej lub dziecku, możliwe jest wykonanie badania obrazowego, czyli rezonansu magnetycznego.
Choć jest to badanie stosunkowo bezpieczne w ciąży, jego wykonanie powinno być przemyślane pod względem ryzyka i korzyści jakie może wnieść w danej sytuacji.
Czytaj również: Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kresy białej w ciąży
Bibliografia
- L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu. wyd. Esteri 2020.
- A. Bienert, G. Iwanowicz-Palus, Edukacja przedporodowa. Seria: biblioteka położnej, 2020.
Justyna Szcześniak
Lekarz
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi.
Komentarze i opinie (0)