Ból głowy w ciąży – przyczyny, jakie leki można wziąć?

Ból głowy to częsta dolegliwość, która występuje również u kobiet w ciąży. Choć nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia mamy i dziecka, to z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża nastrój. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że kobiety spodziewające się dziecka nie mogą przyjąć dowolnego środka przeciwbólowego, by złagodzić dokuczliwe objawy. Nie oznacza to jednak, że są skazane na cierpienie. Jakie są przyczyny bólu głowy w ciąży? Czy nawracające bóle głowy wskazują na migrenę? Jakie leki można bezpiecznie stosować w tym szczególnym czasie na silne bóle głowy?

  • 5.0
  • 1
  • 0
REKLAMA

Ból głowy w ciąży – jakie są jego przyczyny?

Można wymienić wiele przyczyn bólu głowy w ciąży. Przykre dolegliwości mogą pojawić się na skutek stresu, zmęczenia, długotrwałej ekspozycji na hałas oraz braku snu. Wspomniany wyżej objaw bywa również odpowiedzią organizmu na brak ruchu na świeżym powietrzu, spożywanie niewystarczającej ilości płynów i źle zbilansowaną dietę. Za bóle głowy w ciąży odpowiadają też zmiany hormonalne, które najintensywniej zachodzą w I trymestrze ciąży. To właśnie z tego powodu wiele kobiet czuje się gorzej na początku ciąży.

Zmiany hormonalne a bóle głowy w ciąży

Zmiany hormonalne odgrywają kluczową rolę w ciąży i mogą mieć wpływ na wiele aspektów zdrowia kobiety, w tym na pojawienie się bólu głowy. Odpowiada za to między innymi wzrost stężenia progesteronu we krwi. Jest to hormon niezbędny do utrzymania ciąży i stworzenia odpowiednich warunków dla rozwijającego się płodu. Działanie progesteronu ma wpływ nie tylko na układ rozrodczy, ale także na układ krążenia. W czasie ciąży wzrost poziomu progesteronu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ma na celu zwiększenie przepływu krwi w okolicach macicy i dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych do płodu.

Jednak rozszerzenie naczyń krwionośnych, spowodowane działaniem progesteronu, ma również miejsce w innych obszarach ciała, w tym w mózgu. Prowadzi to do zwiększenia przepływu krwi w tej okolicy, co może powodować ból głowy. Estrogeny, których stężenie także wzrasta w czasie ciąży, również nie są bez winy. Powodują zatrzymywanie się wody w organizmie, co wywołuje nieduże obrzęki. Często obejmują one nie tylko tkankę podskórną, ale też mózgową. Znajdujące się w mózgu receptory wywołują wówczas ból głowy w reakcji na zwiększony ucisk i wyższe ciśnienie tętnicze krwi.

Ból głowy w ciąży – kiedy trzeba skontaktować się z lekarzem?

Z reguły bóle głowy pojawiające się u kobiet w ciąży nie są powodem do niepokoju. Warto jednak zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak np.:

  • zawroty głowy i chroniczne zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • obrzęki twarzy i kończyn,
  • drętwienie kończyn,
  • gorączka,
  • zaburzenia równowagi,
  • nudności i wymioty,
  • omdlenia.

Wymienione wyżej symptomy mogą być objawem wielu schorzeń, które dotyczą kobiet ciężarnych. Mowa tu między innymi o nadciśnieniu indukowanym ciążą, anemii czy zaburzeniach w pracy tarczycy. Lekarz wykona odpowiednie badania i wdroży leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentki.

Migrena w ciąży – silny ból głowy i ograniczona możliwość leczenia

Migrenowy ból głowy to zaburzenie neurologiczne o nieustalonej etiologii. Charakteryzuje się ono nawracającymi, silnymi bólami głowy, najczęściej jednostronnymi, o pulsujących charakterze. Migrena nierzadko współistnieje z innymi objawami, takimi jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki, a także zaburzenia wzroku i mowy.

Kobiety chorują na migrenę częściej niż mężczyźni, a w czasie ciąży staje się ona dla nich szczególnie palącym problemem zdrowotnym. Dlaczego? Leczenie migreny w ciąży stanowi wyzwanie, ponieważ wiele standardowo stosowanych leków jest niewskazanych w okresie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu. Ciężarne pacjentki muszą więc korzystać z alternatywnych metod, takich jak np. akupunktura czy techniki relaksacyjne, które cechują się niższą skutecznością niż np. tryptany, które są złotym standardem w leczeniu bólów migrenowych.

Napięciowe bóle głowy w ciąży – skąd się biorą?

Napięciowy ból głowy to typowy i powszechny rodzaj bólu, charakteryzujący się brakiem specyficznych cech w porównaniu do np. migreny. Ataki napięciowego bólu głowy trwają zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do kilku dni. Ból jest obustronny i ma charakter uciskający, jakby pacjent miał nałożony na głowę hełm lub obręcz. Natężenie bólu jest zazwyczaj łagodne do umiarkowanego, co oznacza, że pacjenci często są w stanie kontynuować swoje codzienne aktywności zawodowe lub rodzinne. Napięciowe bóle głowy u kobiet ciężarnych mogą pojawić się w II i III trymestrze ciąży. Zwykle mają związek z nieprawidłową postawą ciała (lordoza lędźwiowa w ciąży) i przesunięciem się środka ciężkości.

Domowe sposoby na „zwykły” ból głowy

Utrzymywanie się dolegliwości bólowych może pogorszyć samopoczucie kobiety ciężarnej i ograniczyć jej codzienną aktywność. Oczekiwanie, aż ból sam ustąpi, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zamiast tego wypróbować bezpieczne, domowe metody łagodzenia bólu głowy. Co może pomóc?

  • Drzemka,
  • chłodny okład na skronie,
  • masaż skroni,
  • aromaterapia,
  • herbata z melisy lub rumianku,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • odprężająca, ciepła kąpiel,
  • masaż szyi i karku,
  • chwila odosobnienia w cichym, zacienionym pomieszczeniu.

Dobrym pomysłem jest również spacer lub spokojny trening na świeżym powietrzu.

Leczenie bólu głowy w ciąży – jakie środki przeciwbólowe można zastosować?

Kobiety ciężarne nie powinny przyjmować żadnych środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Dotyczy to również leków dostępnych bez recepty, które mogą mieć negatywny wpływ na płód. W przypadku uporczywego, dokuczliwego bólu głowy, który nie znika po zastosowaniu naturalnych metod, można przyjąć jedną tabletkę paracetamolu . Niewskazane są natomiast niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których należy m.in. popularny ibuprofen. NLPZ zmniejszają przepływ krwi przez łożysko i upośledzają pracę nerek płodu.

Pamiętaj! Zanim sięgniesz po jakąkolwiek tabletkę przeciwbólową z domowej apteczki, sprawdź, czy będąc w ciąży, możesz bezpiecznie ją przyjąć. Warto w tym celu poprosić o radę lekarza prowadzącego ciążę, położną lub farmaceutę z pobliskiej apteki.

Bibliografia

 
  1. Kępczyńska, K., Domitrz, I., Bóle głowy u kobiet w ciąży – kiedy są niepokojące i jak postępować, Ginekologia po Dyplomie, 2023(02).
  2. Łabuz-Roszak B., Bóle głowy w ciąży, Medycyna po Dyplomie, 2013(01)
  3. Siemiński, M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 11(6), 255-262, 2017
  4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/jakie-leki-sa-bezpieczne-w-ciazy
Opublikowano: ; aktualizacja: 28.11.2024

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kaszel w ciąży – domowe sposoby na kaszel w ciąży

 

Grzybica piersi – przyczyny, objawy, leczenie grzybicy sutka

 

Ryby w ciąży – czy można jeść ryby w czasie ciąży?

 

Pępowina dwunaczyniowa – przyczyny, postępowanie, skutki, poród

 

Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży – trymestry, rozwój dziecka, przygotowania do porodu

 

Aborcja farmakologiczna – przebieg, skuteczność, powikłania, czy jest legalna w Polsce?

 

8. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

5 przyczyn krwawień w ciąży

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA