Aspiryna w ciąży – czy jest bezpieczna, czy można stosować, jak dawkować, jakie są skutki uboczne?

Aspiryna (kwas acestylosalicylowy) to popoularny lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny z grypy NLPZ. Kobiety często zastanawiają się, czy to bezpieczny lek przeciwóblowy w ciąży. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest m.in. III trymestr oraz okres laktacji (karmienia piersią). Dawkowanie aspiryny w ciąży zawsze musi być ustalone przez lekarza. Jak w przypadku każdego leku, przyjmowanie popularnej aspiryny może wywołać pewne skutki uboczne. W jakie interakcje wchodzi kwas acetylosalicylowy i jak może wpływać na płód oraz przebieg ciąży?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Aspiryna – popularna polopiryna w ciąży

Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), stosowany najczęściej w przypadku bólu o niewielkim i średnim nasileniu, przeciwgorączkowo oraz w stanach zapalnych. Często pojawia się kwestia dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego leku przeciwbólowego w ciąży.

Nazwa „aspiryna” jest znakiem zastrzeżonym w Polsce dla kwasu acetylosalicylowego, ale w praktyce - w powszechnym użyciu - są Etopiryna czy Polopiryna.

Kwestia stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) w czasie ciąży budzi wiele wątpliwości, podobnie jak w przypadku pozostałych preparatów z grupy NLPZ, na przykład ibuprofenu.

Liczne powikłania i negatywny wpływ na płód, które towarzyszą zażywaniu aspiryny, Etopiryny czy Polopiryny w ciąży, skutecznie odstraszają wiele kobiet od stosowania tych leków bez konsultacji z lekarzem.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Aspiryna – jak działa?

Kwas acetylosalicylowy jest jednym z najczęściej stosowanych leków na świecie. Jego działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy, odpowiadającej za produkcję prostaglandyn, warunkujących powstawanie stanów bólowych i zapalnych w organizmie.

To, co odróżnia aspirynę od na przykład Nurofenu to fakt, że przyjmowana przez dłuższy czas w większej dawce działa również przeciwzakrzepowo.

Działanie kwasu acetylosalicylowego rozpoczyna się po około 15 minutach od jego zażycia, natomiast maksymalną skuteczność substancja osiąga mniej więcej po 46 godzinach. W większości, aspiryna jest wchłaniana w jelicie cienkim, częściowo w żołądku, wydalana wraz z moczem.

Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży

Aspiryna w ciąży – dawkowanie

Aspiryna podawania jest doustnie, a za dawkę bezpieczna przyjmuje się w przypadku dorosłych 5001000 mg kwasu acetylosalicylowego co 46 godzin, w przypadku osób powyżej 12. roku życia 500 mg kwasu acetylosalicylowego co 46 godzin.

Dobową dawką maksymalną aspiryny jest 4000 mg dla dorosłych, 1500 mg dla osób w wieku powyżej 12 lat. Dawkowanie aspiryny w ciąży i innych sytuacjach szczególnych zawsze ustala lekarz.

Aspiryna w I, II, III trymestrze – czy to bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania?

Podobnie jak w przypadku wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych, aspiryna jako np. lek na ból głowy w ciąży może być stosowana w ciąży jedynie wtedy, kiedy korzyści płynące z jej zażycia przewyższają ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

O tym, jakie leki można brać w ciąży, zawsze decyduje lekarz.

  • I trymestr ciąży

Aspiryna a wczesna ciąża, to ze względu na dużą popularność tego leku – temat wielu dyskusji, tymczasem w początkowym okresie ciąży zastosowanie aspiryny może mieć miejsce jedynie na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarską ze względu na potencjalne problemy z zagnieżdżaniem się zarodka i ryzykiem poronienia.

  • II trymestr ciąży

Podawanie aspiryny II trymestrze ciąży zazwyczaj traktowane jest przez lekarzy tak samo, jak na początku ciąży, czyli aplikuje się ją jedynie w sytuacji wyższej konieczności – i to w jak najmniejszych dawkach koniecznych do osiągnięcia efektu terapeutycznego.

  • III trymestr ciąży

Końcowe tygodnie ciąży są z kolei zdecydowanym przeciwwskazaniem do przyjmowania kwasu acetylosalicylowego przez matkę. Podobnie jak pozostałe niesteroidowe leki przeciwzapalne, aspiryna w ostatnim trymestrze ciąży wywołuje wiele potencjalnie groźnych skutków ubocznych. Może wydłużyć czas ciąży, spowodować nadmierne krwawienie w czasie porodu (działanie przeciwzakrzepowe aspiryny) i wydłużyć sam poród, hamując akcję skurczową macicy. Aspiryna może również spowodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u dziecka, doprowadzając tym samym do niewydolności krążeniowej.

Przeciwwskazaniem do stosowania aspiryny jest również cały okres karmienia piersią, czyli laktacjA. Jeżeli kobieta jest zmuszona zażywać kwas acetylosalicylowy – karmienie piersią musi ona na ten czas przerwać.

Przeczytaj też: Przeciwwskazania do karmienia piersią

Aspiryna a poronienia

Kwestia wpływu aspiryny na zajście w ciążę wymaga jeszcze wielu badań i potwierdzeń. Obecnie przyjmuje się, że jej zażywanie niekorzystnie wpływa na płodność kobiety, ale działanie to ustępuje po zakończeniu terapii.

Nie należy przyjmować aspiryny zapobiegawczo w ciąży – jako środek przeciw poronieniom. Kwas acetylosalicylowy może je wręcz wywoływać. Co prawda, jak wykazały niedawne badania zespołu naukowców w Bethesda, opublikowane w The Lancet, niewielka dawka aspiryny dziennie zwiększa szanse na zajście w ciążę i donoszenie jej, ale jedynie u tych kobiet, które niedawno poroniły (przed 20 tygodniem ciąży) lub urodziły martwe dziecko. W takiej sytuacji lekarze zalecają czasami kobietom przyjmowanie aspiryny na podtrzymanie ciąży. Wymaga to jeszcze wielu badań i potwierdzeń, ale wstępne wyniki i obserwacje są obiecujące.

Stosowanie apsiryny w ciąży – możliwe interakcje i skutki uboczne

Jak większość leków w ciąży, także znana wszystkim i popularna aspiryna, może wywołać u różnych osób szereg skutków ubocznych i interakcji.

Skutki uboczne stosowania aspiryny to:

  • zespół Rey’a – choroba uszkadzająca wątrobę i mózg, to jeden z najbardziej znanych skutków ubocznych zastosowania aspiryny w przypadku infekcji wirusowej u dzieci poniżej 12. roku życia,
  • ból brzucha,
  • zgaga, nudności, a nawet wymioty,
  • czarno zabarwione, krwawe stolce (objaw krwawienia z przewodu pokarmowego),
  • pokrzywka, zaczerwienienia skóry,
  • ból i zawroty głowy – głównie u osób przyjmujących aspirynę przez dłuższy czas,
  • kaszel, atak astmy – skutki znacznie częściej występujące u osób z alergią.

Interakcje aspiryny z innymi substancjami:

  • alkohol – nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, prowadząc do zwiększonego ryzyka choroby wrzodowej lub krwawienia,
  • inne leki NLPZ – przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, może prowadzić do uszkodzenia nerek, krwawienia, podrażnień i uszkodzenia śluzówki żołądka,
  • leki przeciwzakrzepowe (Acenocumarol, Sintrom, Warfin),
  • doustne leki przeciwcukrzycowe (Amaryl, Diaprel),
  • niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
  • leki moczopędne (Furosemid) – Aspiryna osłabia ich działanie.

Aspiryna wchodzi również w interakcje z Metotreksatem – kwas acetylosalicylowy zwiększa jego toksyczne działanie.

Bibliografia

 
  1. http://www.medicinesinpregnancy.org/bumps/monographs/USE-OF-ASPIRIN-IN-PREGNANCY/?print=y
  2. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(14)60157-4/abstract
  3. https://www.drugs.com/pregnancy/aspirin.html
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Arbuz w ciąży – czy można go jeść?

 

Nadia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

4 porady, które pomogą Ci wybrać idealną wyprawkę szkolną

 

Leon – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Miesiące po angielsku – nazwy, jak zapisać i wymawiać

 

Okres w ciąży – jak to możliwe?

 

Tokofobia – jak poradzić sobie z panicznym strachem przed porodem? Jak uzyskać zaświadczenie?

 

Nietrzymanie moczu w ciąży – czy popuszczanie moczu w ciąży jest normalne? Jak można temu zapobiec?