Arbuz to jeden z owoców, które bezsprzecznie kojarzą nam się ze słonecznym latem. Jego orzeźwiający smak doskonale sprawdza się zwłaszcza w upalne dni. Jednak wiele przyszłych mam, zanim po niego sięgnie, zastanawia się, czy jego zjedzenie nie zaszkodzi dziecku? Jaka jest prawda w tym temacie? Czy arbuz w ciąży jest bezpieczny, czy lepiej go unikać?
Arbuz w ciąży – czy można go jeść?
Krótka historia arbuza
Arbuz, inaczej nazywany kawonem to roślina zaliczana do rodziny dyniowatych. Z tego względu od lat trwają spory na temat tego, czy powinien on być uznawany za owoc czy za warzywo. Jego ojczyzną jest Afryka Południowa, gdzie wciąż można go spotkać jako dziko rosnącą roślinę. Nie zmienia to jednak faktu, że od tysięcy lat jest on również uprawiany w celach spożywczych, a do krajów europejskich trafił już w XII wieku. Obecnie uprawia się go na całym świecie, jednak za najsmaczniejsze arbuzy uznaje się te pochodzące z Hiszpanii, Turcji oraz Chin.
Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?
Wartości odżywcze arbuza
To, co wyróżnia arbuza na tle innych owoców, to fakt, że w ponad 90% składa się on z wody, dzięki czemu w 100g produktu znajdziemy jedynie 30 kcal, głównie w postaci cukrów prostych. Oprócz tego zawiera on liczne składniki odżywcze i witaminy, wśród których na uwagę zasługują przede wszystkim:
- witamina A,
- witamina C,
- witamina E,
- witaminy z grupy B,
- witamina K,
- potas,
- cynk,
- wapń,
- fosfor,
- sód,
- magnez,
- żelazo.
Warto również wspomnieć o tym, że arbuz jest świetnym źródłem antyoksydantów, takich jak luteina i likopen, które wykazują między innymi działanie ochronne w przypadku nowotworów. Co więcej, ze względu na fakt, iż arbuz działa moczopędnie, poprawia on pracę nerek i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Sprawdź również: Czy w ciąży można pić colę?
Dlaczego warto sięgać po arbuza w czasie ciąży?
Arbuz to zdecydowanie jeden z bardziej popularnych owoców, które latem możemy spotkać w sklepach i na straganach, nic więc dziwnego, że chętnie kupują go również przyszłe mamy. Pomimo niektórych wypowiedzi, bez obaw można jeść arbuza w czasie ciąży, zwłaszcza że wykazuje on korzystny wpływ na przyszłe mamy. Zjadany w ciąży arbuz może:
- zmniejszać poranne mdłości (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży);
- obniżać ciśnienie krwi;
- orzeźwiać;
- zmniejszać ryzyko miażdżycy;
- likwidować zgagę;
- przeciwdziałać anemii;
- chronić przed infekcjami intymnymi i stanami zapalnymi układu moczowego;
- redukować opuchliznę i obrzęki (zmniejsza ryzyko gromadzenia się wody w organizmie);
- poprawiać ukrwienie;
- regulować perystaltykę jelit (zapobiega zaparciom);
- działać przeciwskurczowo;
- zmniejszać ryzyko rozstępów, uelastyczniać i wygładzać skórę.
Pamiętajmy jednak, że o ile zjedzeniu arbuza nie towarzyszą żadne zagrożenia, o tyle należy zachować ostrożność w przypadku jego pestek. Są one bowiem bardzo kaloryczne (w szklance znajdziemy aż 600 kcal), co może sprzyjać odkładaniu się dodatkowych, zbędnych kilogramów.
Przeczytaj również: Czy w ciąży można pić kawę?
Arbuz a karmienie piersią
W przypadku arbuza zarówno jego spożywanie w czasie ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią jest całkowicie bezpieczne i nie niesie za sobą żadnych poważnych zagrożeń. Jest to owoc, który rzadko kiedy wywołuje uczulenie, tak więc nie powinien wpłynąć w żaden sposób negatywnie na organizm maluszka.
Kiedy arbuz w ciąży nie jest wskazany?
O ile w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży arbuz to zdrowa i smaczna przekąska, po którą bez obaw można sięgać, ostrożność powinny zachować ciężarne borykające się z cukrzycą ciążową. Dlaczego w tym przypadku arbuz nie jest wskazany w diecie ciężarnych? Wynika to z faktu, iż arbuz jest bardzo słodkim owocem, który cechuje średni indeks glikemiczny (IG=72). Zjedzeniu arbuza będzie więc towarzyszyć dość znaczny wzrost poziomu glukozy we krwi, którego kobiety borykające się z cukrzycą ciążową powinny unikać.
Z czym jeść arbuza?
Arbuz to jeden z bardziej uniwersalnych owoców, które doskonale smakują zarówno solo, jak i jako dodatek do różnego rodzaju dań, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Z uwagi na fakt, iż arbuz składa się przede wszystkim z wody, zjedzenie go solo nie tylko stanowi doskonałą przekąskę, ale również pozwala nawodnić organizm. Z powodzeniem można go wykorzystać również do przyrządzenia orzeźwiającego smoothie. Wystarczy, że miąższ arbuza zmiksujemy z kilkoma listkami mięty oraz kostkami lodu i przelejemy do wysokich szklanek. W ten sam sposób można również przygotować orzeźwiające lody. By ich smak nie był mdły, wystarczy do zmiksowanego miąższu dodać odrobinę soku z cytryny lub limonki i przelać do foremek.
Arbuz to także doskonały dodatek do różnego rodzaju sałatek. Oto przepis na pyszną sałatkę z arbuzem, doskonałą jako dodatek do dań z grilla czy jako lekka kolacja.
To też może Cię zainteresować: Napoje energetyczne w ciąży – czy można je pić?
Sałatka z fetą i arbuzem
Składniki:
- miąższ z arbuza,
- 1 czerwona cebula,
- ser sałatkowy typu feta,
- pestki słonecznika,
- świeże liście szpinaku,
- mięta,
- sok z 1/2 limonki,
- sól i pieprz do smaku.
Zobacz też: Co można pić w ciąży?
Przygotowanie:
Szpinak i miętę opłucz, osusz i umieść w misce. Jeżeli liście są duże, możesz porwać je na mniejsze kawałki. Z miąższu arbuza usuń pestki i pokrój go w niedużą kostkę. Możesz także za pomocą specjalnej łyżeczki wykroić z niego okrągłe kulki. Cebulę pokrój w półplasterki. Ser sałatkowy odsącz z zalewy i pokrój w kostkę. Pestki słonecznika upraż na suchej patelni. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą, a następnie skrop sokiem z limonki. Całość dopraw solą i pieprzem. Sałatka najlepiej smakuje lekko schłodzona przed podaniem.
Bibliografia
- Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy, 2016.
- Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej. Wyd. 1.
- R. Conway, Co jeść podczas ciąży, Wydawnictwo Esprit 2010.
Komentarze i opinie (0)