Antydepresanty w ciąży – jakie można?

Depresja jest chorobą psychiatryczną, która dotyka również kobiety w ciąży. W tym okresie dochodzi do zmian hormonalnych, nasilonego stresu oraz dyskomfortu kobiety, przez co wzrasta narażenie na wystąpienie obniżonego nastroju. Farmakologiczne leczenie depresji poprzez stosowanie leków przeciwdepresyjnych jest zalecane w większości przypadków. W takim wypadku zachodzi pytanie – czy leczenie farmakologiczne nie zaszkodzi ciąży i dziecku?

  • 4.0
  • 2
  • 0

Depresja – co to za choroba?

Depresja jest chorobą psychiatryczną objawiającą się poprzez zaburzenia psychiczne, takie jak: obniżony nastrój, ciągłe uczucie zmęczenia, niezdolność do przeżywania przyjemności i radości, obniżenie poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu, jak i częste lub ciągłe uczucie niepewności, lęku czy strachu.

W czasie ciąży choroba może sygnalizować się również przez takie dolegliwości fizyczne, jak bóle głowy, pleców czy brzucha.

Depresja w ciąży

W czasie trwania ciąży nawet co dziesiąta kobieta cierpi na depresję. W trakcie ciąży największe ryzyko rozwoju choroby istnieje w drugim i trzecim trymestrze. Objawy mogą utrzymywać się u połowy kobiet ciężarnych również po porodzie.

Jaki jest wpływ depresji w ciąży na dzieci? Zaprzestanie lub brak leczenia depresji w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, rozwoju stanu przedrzucawkowego, zbyt wczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a w najgorszych wypadkach może doprowadzić do obumarcia płodu.

Czy trzeba leczyć depresję w ciąży?

Przyszłe matki z nieleczoną depresją mogą cierpieć na wiele dolegliwości, które same w sobie są niekorzystne i zaburzające prawidłowy przebieg ciąży, dlatego przy wyborze leczenia należy kierować się większym dobrem mamy i płodu.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka jak i pogorszenia się stanu psychicznego oraz fizycznego matki na skutek zaprzestania lub niepodjęcia leczenia depresji, przeważa nad ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych stosowania leczenia farmakologicznego.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zaprzestania leczenia przeciwdepresyjnego ciężarnej jest ciężki przebieg choroby.

Jak leczyć depresję w ciąży?

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia depresji farmakologicznie należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, psychiatrą lub ginekologiem prowadzącym ciążę. Lekarz na podstawie odpowiednio zebranego wywiadu i badań jest w stanie ocenić stan pacjentki oraz jakiego leczenia wymaga.

W leczeniu zalecane są metody niefarmakologiczne, takie jak na przykład psychoterapia oraz stosowanie leków antydepresyjnych. Jakich? Wszystko zależy od objawów, wcześniejszego leczenia oraz w jakim okresie ciąży znajduje się pacjentka.

Jakie leki antydepresyjne stosuje się w leczeniu depresji w ciąży?

Do leczenia antydepresyjnego w ciąży zaliczamy stosowanie zarówno trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, jaki i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (leki SSRI) oraz selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (leki SNRI), czy leków przeciwdepresyjnych nowej generacji.

Należy pamiętać, że leki przeciwdepresyjne można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, nigdy nie na „własną rękę”.

Jak antydepresanty w ciąży działają na dzieci? Powikłania dzieci matek leczonych farmakologicznie

Niestety, pomimo pozytywnego działania leków przeciwdepresyjnych, mogą wystąpić powikłania również u płodów, noworodków jak i starszych dzieci.

U dziecka, którego matka podejmie się leczenia powyższymi lekami przeciwdepresyjnymi, mogą spowodować takie dolegliwości i schorzenia jak:

  • ryzyko porodu przedwczesnego,
  • wystąpienie niskiej masy urodzeniowej dziecka,
  • wrodzone wady układu sercowo-naczyniowego,
  • hipoglikemia,
  • niska punktacja APGAR,
  • zaburzenia oddychania,
  • rozwój stanu przedrzucawkowego u kobiety
  • objawy zespołu odstawiennego u dziecka.

Ciężarna z depresją – jak jej pomóc?

Odstawienie lub niepodjęcie leczenia depresji u ciężarnych kobiet zagraża życiu i zdrowiu zarówno przyszłej matki, jak i nienarodzonego dziecka. Każdorazowo o postępowaniu leczniczym powinien zadecydować lekarz posiadający odpowiednią wiedzę i kompetencje w leczeniu tego schorzenia. Z uwagi na niezwykle istotny rozwój płodu w pierwszym trymestrze ciąży należy, o ile to możliwe, unikać przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Pomimo wykonania dość dużej ilości badań nad przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych w ciąży, nie istnieje lek zupełnie bezpieczny zarówno dla płodu jak i matki. Niestety metody niefarmakologiczne nie wykazują takiej skuteczności w leczeniu, co farmakoterapia. Biorąc pod uwagę ryzyko stosowania leków dla matki i płodu w stosunku do możliwych skutków zaburzeń wywołanych rozwojem depresji, należy dokładnie przedyskutować wszystkie możliwe opcje leczenia ze swoim lekarzem.

Bibliografia

 
  1. J. Hanley, zaburzenia Psychiczne w ciąży i połogu, 2012 r.
  2. M. Ilska, Ciąża prawidłowa i wysokiego ryzyka. Dobrostan psychiczny i jego wyznaczniki, 2020.
Opublikowano: ;

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Andrzejki – co to za święto? Zabawy dla dzieci na andrzejki

 

Poród lotosowy – co to jest, jak przebiega, zalety, opinie

 

Angina ropna u dzieci – objawy, leczenie w domu, antybiotyk

 

Błona dziewicza – jak wygląda? Jak sprawdzić, czy została przerwana?

 

Lidia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Krople do nosa dla dzieci – na zatkany nos, zatoki, katar alergiczny

 

Żelazo w ciąży – w czym jest? Jaka dieta zapobiegnie anemii?

 

11. miesiąc życia dziecka