Angina to pojęcie najczęściej rozumiane jako zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. W tym rozumieniu jej przyczyną mogą być zarówno wirusy jak i bakterie, a czasem nawet grzyby chorobotwórcze. Pod pojęciem anginy ropnej kryje się z kolei określony rodzaj zapalenia gardła, spowodowany przez paciorkowce. Jakie są przyczyny bólu gardła w ciąży? Jakie objawy daje angina w ciąży? Na czym polega leczenie anginy?
Angina w ciąży – objawy, leki i domowe sposoby na anginę
Ból gardła w ciąży – bakteryjne i wirusowe zapalenie gardła
Wbrew powszechnemu przekonaniu i zgodnie z danymi z 2016 roku zapalenie gardła ma najczęściej etiologię nie bakteryjną, lecz wirusową. Około 80 proc. przypadków anginy u dzieci i przeszło 90. proc. angin u dorosłych wywołują wirusy m.in. rynowirusy, koronawirusy, wirusy grypy i paragrypy. Tylko 5–10 proc. kobiet zgłaszających ból gardła w ciąży będzie miało do czynienia z infekcją bakteryjną. Spośród bakterii wywołujących anginę najczęściej spotyka się paciorkowce, a w 10 proc. przypadków inne bakterie, które mogą być oporne na najczęściej stosowane antybiotyki na anginę ropną.
Zakażenie czynnikami infekcyjnymi odbywa się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem. Aby uniknąć choroby, powinno się dbać o odporność (regularne zdrowe posiłki, aktywny wypoczynek, wystarczająca ilość snu) i unikać kontaktu z osobami chorymi. W tym celu poleca się ciężarnym m.in. unikanie miejsc zatłoczonych.
Co oznacza ostry ból gardła przy przełykaniu i gorączka?
Do stałych objawów zapalenia gardła należą silny ból gardła przy przełykaniu i zaczerwienienie błony śluzowej gardła, a czasem też podniebienia. Każdej infekcji mogą towarzyszyć ogólne objawy choroby, jak:
- uczucie zmęczenia,
- uczucie ogólnego rozbicia,
- powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
- ból głowy, stawów i mięśni.
Kolejne objawy wskazują nam, czy zapalenie gardła w ciąży jest wywołane przez wirusy, czy przez bakterie. Jeśli chodzi o objawy anginy wirusowej, podczas wirusowego zapalenia gardła spotykamy się dodatkowo z objawami przypominającymi typowe przeziębienie. Należą do nich katar, kaszel, chrypka i stany podgorączkowe. Oglądając gardło widzimy miernie powiększone migdałki pokryte przekrwioną błoną śluzową i obecność na błonie gardła i podniebienia drobnych pęcherzyków (jak posypane kryształkami cukru).
Nalot na migdałkach, powiększone węzły chłonne – objawy anginy w ciąży
Dla rozpoznania anginy ropnej (bakteryjnego zapalenia gardła) lekarze posługują się specjalistyczną, a zarazem prostą skalą Centora. Obejmuje ona takie objawy anginy jak:
- temperatura powyżej 38 st.C,
- brak kaszlu,
- powiększone węzły chłonne szyjne.
- powiększone migdałki podniebienne z obecnością ropnego nalotu na migdałkach.
Za każdy z obecnych objawów zlicza się 1 punkt. Dodatkowo bierze się pod uwagę wiek chorego, doliczając 1 punkt dzieciom przed 15 rokiem życia, a odejmując 1 punkt osobom powyżej 45 lat. W ten sposób można uzyskać od 0 do 5 punktów. Wyniki 0–1 wykluczają zapalenie bakteryjne, wynik = 4 zaleca włączenie antybiotyku, a 2–3 wymaga dalszych badań i pozostawia decyzję lekarzowi. Należy pamiętać, że zdarzają się sytuacje, kiedy osoba cierpiąca na wirusowe zapalenie gardła dodatkowo zakaża się bakteriami (albo odwrotnie) i wtedy rozwija zakażenie mieszane, w którym prezentuje wszystkie powyższe objawy.
Infekcja gardła – domowe sposoby i leki na anginę
Na podstawie powyższych wskazówek możemy wstępnie zdiagnozować, jaki patogen zaatakował nasze gardło. Jeżeli jesteśmy niemal pewni, że to infekcja wirusowa możemy zastosować domowe sposoby na anginę. Czym płukać gardło przy anginie? Poleca się stosowanie roztworu soli (3/4 szkl. ciepłej wody z łyżeczką soli, płukać wielokrotnie aż do zużycia mieszanki, powtarzać kilka razy dziennie), naparu z szałwii i tymianku (np. saszetki z ziołami dostępne w aptece).
Dodatkowo dietę powinno się wzbogacić o czosnek i cebulę. Do przyjemnych i pomocnych pomysłów na leczenie anginy zaliczają się maliny, mleko z miodem, herbata z imbirem i miodem oraz wypoczynek w ciepłym pomieszczeniu o miernej wilgotności (suche powietrze może zaostrzać objawy bolącego gardła).
W przypadku podejrzenia bakteryjnej infekcji gardła również można posługiwać się domowymi sposobami jej łagodzenia, ale nie powinno to opóźniać wizyty u lekarza, który zaleci antybiotyk na anginę. Co prawda organizm przeważnie nawet bez antybiotyku potrafi zwalczyć infekcję paciorkowcową, jednak trwa to dłużej i grozi rozwinięciem powikłań. Osoby nieleczone antybiotykiem mogą doświadczyć takich chorób jak ropień okołomigdałkowy, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. Antybiotykiem z wyboru na paciorkowcowe zapalenie gardła jest fenoksymetylopenicylina, która ma kategorię bezpieczeństwa B w ciąży, czyli jest stosunkowo niegroźna.
W łagodzeniu bólu pomocne będą preparaty do ssania lub w sprayu, które lekarz poleci jako bezpieczne leki na gardło w ciąży. W anginie paciorkowcowej potrzebna będzie zaś recepta na antybiotyk, probiotyk i być może nawet bezpieczny doustny lek przeciwbólowy.
Magdalena Szumska
Lekarz
Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.
Komentarze i opinie (0)