Czwarty miesiąc ciąży jest dla kobiety jednym z najważniejszych etapów w ciąży. 4 miesiąc rozpoczyna drugi trymestr ciąży. W tym czasie organizm przyszłej mamy przystosowuje się do nowych warunków, a rozwijający się płód osiąga ważne etapy rozwoju. W poniższym artykule omówimy, jakie są najważniejsze zmiany zachodzące w ciele kobiety w 4. miesiącu ciąży, jakie są objawy ciąży, jakie badania należy zrobić, a także jak dbać o zdrowie w tym okresie.
4. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało
4. miesiąc ciąży – które to tygodnie ciąży?
Czwarty miesiąc ciąży to okres od 13. do 16. tygodnia ciąży. W tym czasie dziecko zaczyna rozwijać się bardzo intensywnie, nabierając coraz bardziej ludzkich cech.
W 14. tygodniu ciąży dziecko osiąga długość około 7,5 cm i waży około 23 g. W tym czasie kształtuje się jego twarz, zaczynają rozwijać się kości i mięśnie, a także układ nerwowy. Dziecko zaczyna poruszać kończynami i wargami, a jego serce bije z szybkością około 150-160 uderzeń na minutę.
Sprawdź w naszym kalkulatorze porodu, kiedy urodzisz.
4. miesiąc ciąży – objawy
W drugim trymestrze ciąży kobieta może odczuwać różne objawy ciąży, które są związane z rosnącym dzieckiem i zmianami hormonalnymi w organizmie. Do najczęściej spotykanych objawów w czwartym miesiącu zaliczamy:
- wzmożony apetyt,
- mdłości i wymioty,
- bóle pleców i miednicy,
- zwiększone wydzielanie śluzu szyjkowego,
- problemy z oddawaniem moczu.
Zmiany w ciele kobiety w 4. miesiącu ciąży
W czwartym miesiącu ciąży kobieta doświadcza dalszych zmian hormonalnych i fizycznych. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą następujące zmiany:
-
Powiększenie brzucha
W 4. miesiącu ciąży brzuch kobiety zaczyna coraz bardziej rosnąć i staje się wyraźnie zaokrąglony. Kobieta może odczuwać dyskomfort lub ciężar w jego dolnej części.
-
Zmiany w piersiach
W czwartym miesiącu ciąży piersi kobiety zaczynają przygotowywać się już do karmienia piersią. Stają się większe i bardziej wrażliwe. Mogą również pojawić się ciemniejsze brodawki i aureolki.
-
Zmęczenie
W czwartym miesiącu ciąży kobieta może nadal odczuwać szybszą męczliwość, ale wiele ciężarnych w tym okresie zaczyna zauważać poprawę samopoczucia i zwiększenie energii w ciągu dnia.
-
Wzrost wagi
W czwartym miesiącu ciąży kobieta zazwyczaj przybiera na wadze. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak dużo. Waga ciężarnej powinna być pod stałą kontrolą, ponieważ nadmierne przybieranie na wadze może być szkodliwe dla zdrowia kobiety i dziecka.
-
Zmiany nastroju
W czwartym miesiącu ciąży przyszła mama wciąż może doświadczać zmian nastroju, takich jak wahania emocjonalne lub uczucie lęku. W dalszym ciągu odpowiadają za to hormony.
-
Zaparcia
Zmiany hormonalne wpływają też na perystaltykę jelit, dlatego u ciężarnej mogą pojawić się problemy z wypróżnieniem. Warto pilnować zdrowej diety bogatej w błonnik, a także odpowiedniej podaży płynów. Jeżeli zaparcia są uciążliwe i długotrwałe, wówczas warto skonsultować je z lekarzem, który może przepisać odpowiedni bezpieczny środek, który pomoże.
4. miesiąc ciąży – rozwój dziecka
W czwartym miesiącu ciąży dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. W tym czasie waży już około 70-80 gramów, a jego długość wynosi około 15 cm. Płód zaczyna przypominać małego człowieka, a na jego ciele można wyróżnić wiele charakterystycznych cech.
-
Rozwój kończyn
Czwarty miesiąc ciąży to czas, kiedy kończyny płodu są już dobrze zarysowane i zaczynają się rozwijać. Płód potrafi poruszać palcami u rąk i stóp, a jego ruchy stają się coraz bardziej zręczne.
-
Rozwój narządów wewnętrznych
Narządy wewnętrzne płodu rozwijają się w tym czasie bardzo intensywnie. Układ trawienny, moczowy i krwionośny zaczyna działać, a serce bije już bardzo mocno.
-
Rozwój mózgu
W tym okresie następuje również intensywny rozwój móżdżku. Tworzą się pierwsze połączenia nerwowe, a kora mózgowa zaczyna kontrolować ruchy ciała.
-
Kształtowanie się twarzy
Czwarty miesiąc ciąży to czas, kiedy twarz płodu nabiera coraz bardziej ludzkiego kształtu. Można już na niej zauważyć oczy, uszy, nos i usta.
-
Rozwój płci
W 4. miesiącu u płodu rozwijają się narządy płciowe, na badaniu USG powinna być już rozpoznawalna płeć dziecka.
Rozwój płodu w 4. miesiącu ciąży jest bardzo intensywny. Wraz ze zwiększaniem masy ciała i rozwojem narządu ruchu dziecka ciężarna może zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka. To niezwykłe wydarzenie, podobnie jak poznanie płci dziecka, które w tym miesiącu ciąży jest już możliwe.
4. miesiąc ciąży – zdrowie mamy
W 4. miesiącu ciąży, dbanie o zdrowie jest bardzo ważne dla kobiet w ciąży, ponieważ zapewnia to zdrowy rozwój maleństwa i poprawia samopoczucie matki. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, jak dbać o zdrowie w 4. miesiącu ciąży:
-
Regularne wizyty ginekologiczne
Kobieta w ciąży powinna systematycznie pojawiać się na kontrolnych wizytach ginekologicznych, które są niezbędne do monitorowania rozwoju dziecka oraz wykrywania ewentualnych zagrożeń dla ciąży.
-
Zdrowe odżywianie
W 4. miesiącu ciąży kobieta powinna zadbać o zdrowe i zrównoważone odżywianie, które dostarczy dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
-
Regularna aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i samopoczucia kobiety w ciąży. Czwarty miesiąc ciąży to czas, kiedy zaleca się łagodne ćwiczenia, takie jak spacery, pływanie, joga lub gimnastyka dla ciężarnych.
-
Sen
W czasie ciąży kobieta powinna dbać o zdrowy sen. W 4. miesiącu ciąży ważne jest, aby spać na boku, aby zminimalizować ucisk na żyłę główną dolną, co może prowadzić do obrzęków. Należy również unikać snu na plecach, ponieważ może to prowadzić do niedotlenienia płodu.
-
Unikanie używek
Kobieta w ciąży powinna unikać alkoholu, papierosów oraz innych używek, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na rozwój dziecka i zdrowie matki.
4. miesiąc ciąży – jakie badania zrobić?
Czwarty miesiąc ciąży to moment, kiedy kobieta powinna wykonać badanie USG prenatalne, które pozwoli na dokładne określenie wieku ciążowego dziecka, sprawdzenie jego rozwoju i stanu zdrowia. Ponadto warto wykonać badanie krwi, które pozwoli na określenie poziomu cukru, hemoglobiny.
Na początku drugiego trymestru zaleca się wykonanie kilku badań, które pozwolą na monitorowanie stanu zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu. Oto kilka z nich:
-
Badanie USG
Badanie USG prenatalne jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych w 4. miesiącu ciąży. Pozwala na ocenę stanu rozwoju płodu, m.in. na określenie jego wielkości, położenia, liczby kończyn oraz innych ważnych parametrów.
-
Badanie krwi
Badanie krwi pozwala na określenie poziomu hemoglobiny oraz na wykrycie ewentualnych infekcji, chorób lub niedoborów witamin.
-
Test przesiewowy na choroby genetyczne
Czwarty miesiąc ciąży to czas, kiedy kobieta może wykonać test przesiewowy na choroby genetyczne, takie jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Pozwala to na wczesne wykrycie chorób genetycznych i podjęcie ewentualnych działań, np. przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych lub skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.
-
Badanie moczu
Badanie moczu pozwala na ocenę stanu zdrowia kobiety i wykrycie ewentualnych problemów z nerkami lub układem moczowym.
Badania w 4. miesiącu ciąży są bardzo ważne dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Ich regularne wykonywanie pozwala na wczesne wykrycie problemów i podjęcie odpowiednich działań, co może znacząco poprawić szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
Bibliografia
- W. Sears, M. Sears, Księga ciąży, tłum.G. Chamielec, Mamania, Warszawa 2014.
- H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko,Wydawnictwo Rebis, Poznań, 2020.
Komentarze i opinie (0)