Naprotechnologia – co to jest, na czym polega, skuteczność, wady, cena

Problem niepłodności staje się w Polsce coraz bardziej powszechny. Według statystyk, co piąta para ma trudności ze spłodzeniem dziecka. Specjaliści przewidują, że w przyszłych dekadach problem będzie się pogłębiać, czego głównym powodem są czynniki środowiskowe oraz coraz późniejszy wiek, w którym Polki zachodzą w ciążę. Jedną z metod walki z niepłodnością jest naprotechnologia, która często przedstawiana jest jako alternatywa dla metody in vitro. Jaka jest jej skuteczność? Czy to dobry sposób na leczenie niepłodności? Zapraszamy do lektury!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czym jest niepłodność?

Według Światowej Organizacji Zdrowia o niepłodności mówimy wtedy, kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko przez 12 miesięcy, a do zapłodnienia nie dochodzi mimo regularnie odbywanych stosunków płciowych i całkowitej rezygnacji z metod antykoncepcyjnych.

Diagnostyka bezpłodności jest złożonym procesem i dotyczy obojga partnerów. Obejmuje ona badania laboratoryjne (w tym badania hormonalne), fizykalne i obrazowe.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Niepłodność może powodować czynnik męski (np. zła jakość nasienia), kobiecy (np. endometrioza) lub oba naraz. Jest to problem bardzo złożony, ponieważ na bezskuteczne starania o dziecko mają wpływ także czynniki zewnętrzne, takie jak np. życie w zanieczyszczonym środowisku czy spożywanie żywności niskiej jakości.

Wśród przyczyn niepłodności możemy wymienić następujące czynniki:

  • zbyt mała ilość plemników zdolnych do zapłodnienia,
  • zaburzenia owulacji,
  • niedrożność jajowodów lub ich uszkodzenie,
  • przedwczesne wygasanie czynności jajników,
  • wady w budowie macicy (zrosty, mięśniaki, przegrody macicy),
  • wrodzone lub nabyte zaburzenia budowy jąder,
  • problemy z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Warto także wspomnieć o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, gdy nie udaje się rozpoznać przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Czym jest naprotechnologia?

Naprotechnologia to nienaukowa metoda wspomagania płodności, która została opracowana przez dr. Thomasa W. Hilgersa. Termin ten wywodzi się od zastrzeżonego znaku towarowego NaProTechnology (Natural Procreative Technology). Według niektórych specjalistów naprotechnologia stanowi naturalną alternatywę dla konwencjonalnych metod leczenia niepłodności, czyli metody in vitro .

Opiera się ona na szczegółowej obserwacji cyklu kobiecego i zapewnia wsparcie naturalnej prokreacji. Naprotechnologia wykorzystuje wiedzę o cyklu miesiączkowym kobiety, by identyfikować i leczyć różne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na jej płodność.

Warto podkreślić, że naprotechnologia została opracowana w zgodzie z katolickim światopoglądem i nie wykorzystuje ona inwazyjnych badań i metod mających na celu doprowadzenie do poczęcia.

Na czym polega metoda in vitro?

In vitro jest techniką wspomaganego rozrodu, która polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety, w laboratorium, a następnie przetransferowaniu zapłodnionej komórki jajowej do macicy.

Metoda in vitro jest często wybierana w sytuacjach, gdy inne metody leczenia niepłodności zawiodły lub nie znalazły zastosowania z powodu niedrożności jajowodów, poważnych problemów z jakością nasienia, endometriozy czy niepłodności niewyjaśnionej.

Skuteczność metody in vitro sięga od około 20% do 35% w pierwszym cyklu leczenia dla kobiet w wieku poniżej 35 lat. Jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że czasami trzeba zrealizować aż kilka procedur zapłodnienia pozaustrojowego, by uzyskać zdrowo rozwijającą się ciążę, co wiąże się z dużym kosztem oraz obciążeniem psychicznym dla pary.

Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia skupia się na skrupulatnej obserwacji i analizie kobiecego cyklu menstruacyjnego. Bardzo ważna jest w przypadku tej dziedziny obserwacja śluzu szyjkowego metodą Creightona (według modelu Creightona).

Pozwala ona uzyskać informacje na temat:

  • czasu trwania fazy przedowulacyjnej i poowulacyjnej,
  • jakości śluzu szyjkowego,
  • momentu jajeczkowania,
  • kolejnych owulacji (prognozowanie owulacji),
  • dni płodnych i niepłodnych.

Powyższe dane mogą ukierunkować lekarza na przyczynę kobiecej niepłodności, a także wskazać parze najlepszy moment na współżycie w celu zwiększenia szans na zajście w ciążę.

Naprotechnologia bazuje także na badaniach hormonalnych, immunologicznych oraz testach nietolerancji pokarmowych. Za pomocą tych metod i badań przedmiotowych (np. badanie ginekologiczne) lekarze starają się ustalić przyczynę problemów z płodnością u danej pary.

Pełen cykl leczenia naprotechnologicznego trwa od roku do dwóch lat. Co ważne, w terapii nie korzysta się z najnowocześniejszych metod leczenia niepłodności, takich jak inseminacja i zapłodnienie pozaustrojowe.

Czy naprotechnologia jest skuteczna?

Skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak przyczyna niepłodności, wiek kobiety, ogólny stan zdrowia pary oraz dokładność i konsekwencja w stosowaniu zaleceń lekarskich. Sam twórca tej metody, T. Hilgers uznawał ją za skuteczną, a spośród par, które leczył, 40% uzyskało ciążę po roku terapii.

Mimo wszystko nie da się ukryć, że naprotechnologia budzi wiele kontrowersji wśród dzisiejszych specjalistów. Wykluczenie procedur wspomaganego rozrodu z powodów etycznych czyni tę metodę bardziej ograniczoną w stosunku do in vitro. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii nie rekomenduje naprotechnologii jako metody walki z niepłodnością.

Naprotechnologia – wady, zalety i koszty

Naprotechnologia jest naturalną metodą wspomagania płodności, która promuje holistyczne podejście do zdrowia reprodukcyjnego. Uczy świadomości własnego ciała poprzez wnikliwą obserwację cyklu kobiety.

Największą wadą naprotechnologii jest jej zmienna i trudna do określenia skuteczność.

Ponadto skupienie się na diagnozowaniu i leczeniu podstawowych przyczyn problemów z płodnością może czasami opóźnić stosowanie bardziej bezpośrednich metod leczenia niepłodności, co może odebrać szansę na ciążę, zwłaszcza starszym kobietom.

Koszt naprotechnologii jest wysoki, co wynika z faktu, że proces diagnostyki i leczenia jest długotrwały. Nie należy go jednak porównywać do kosztów zapłodnienia pozaustrojowego, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych za jeden cykl.

In vitro, naprotechnologia – co wybrać?

Naprotechnologia nie sprawdzi się w przypadku, gdy problemy z płodnością wynikają z czynników genetycznych, niewydolności jajników, zaawansowanej endometriozy czy bardzo złej jakości nasienia.

Każda z przedstawionych metod ma swoje miejsce w leczeniu niepłodności i wybór najlepszego rozwiązania powinien być dokonywany indywidualnie, po konsultacji ze specjalistą, który weźmie pod uwagę wszystkie aspekty zdrowotne, emocjonalne, ideologiczne i finansowe pary.

Bibliografia

 
  1. Łukaszuk K. i współautorzy, Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, nr 3, 112-140
  2. Misiurewicz-Gabi A., Na pomoc dzietności, Kurier Medyczny 05/2020, str. 34-36
  3. https://www.szpitalzelazna.pl/blog/ciaza/naprotechnologia-czym-jest-i-na-czym-polega?tmpl=component&format=pdf
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Cyberprzemoc – co to jest, rodzaje, skutki, jak reagować?

 

Kiła wrodzona – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Feng shui – zasady. Jak urządzić dom według zasad feng shui?

 

Klub malucha – co to jest, jak działa, czym różni się od żłobka?

 

Wychowanie przez sztukę – co daje dziecku kontakt ze sztuką?

 

Alergia na sierść (alergia na kota i uczulenia na psa u dziecka) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Farbowanie włosów w ciąży – czy można i czym?