Zwolnienie z WF-u – kto wystawia, powody, jednorazowe, całoroczne

Lekcje WF-u są takim samym przedmiotem jak inne, podlega więc wystawianiu ocen, a w trakcie zajęć organizowane są sprawdziany, mające na celu zweryfikowanie umiejętności ucznia – w tym przypadku bardziej niż wiedza liczy się ogólna sprawność fizyczna. Czasami zdarza się jednak, iż – z różnych przyczyn – nasze dziecko w zajęciach wychowania fizycznego nie będzie mogło uczestniczyć. W takim przypadku należy w szkole przedstawić odpowiedni dokument. Kto może wystawić zwolnienie z ćwiczeń i jakie są rodzaje zwolnień z WF-u?

Czym jest wychowanie fizyczne?

Wychowanie fizyczne jest zdecydowanie czymś więcej aniżeli lekcją WF-u, która zapełnia siatkę godzin dydaktycznych w szkole podstawowej, średniej, a nawet na uczelni wyższej. To przede wszystkim wycinek wychowania człowieka w jego całokształcie. Jeden aspekt, ale mający olbrzymie znaczenie dla dalszego życia i rozwoju młodego człowieka.

W definicji wychowania fizycznego można znaleźć ważny fragment o tym, że jednym z jego celów jest kształtowanie postaw i odpowiednich zachowań, mających realne przełożenie na ogólną sprawność ruchową i jej nieustanny rozwój. Dodatkowo, wychowanie fizyczne wpływa na zachowanie zdrowia i ciała w dobrej kondycji. Nie można odmówić mu również siły sprawczej, jeżeli chodzi o urodę i utrzymanie sylwetki w przyjętym kanonie piękna.

Dobre przygotowanie i wpojenie młodym ludziom zasad zdrowego odżywiania i nawyku higieny (nie chodzi tu tylko o regularne kąpiele i mycie zębów, ale również, a może przede wszystkim, o zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu na dobę, dbałość o jakość spożywanych pokarmów, ilość posiłków oraz czas przeznaczony na ich konsumpcję, a także profilaktykę zdrowotną i zapewnienie wystarczającej ilości ruchu), powinny być celem przedmiotu, jakim jest WF. Uczeń kończący szkołę ma być sprawny fizycznie, na miarę swoich indywidualnych możliwości, oraz wyposażony w wiedzę i odpowiednie narzędzia, które podpowiedzą mu jak tę sprawność podtrzymać i zachować zdrowie na długie lata.

Wychowanie fizyczne obejmuje trzy formy uczestnictwa: sport, rekreację ruchową oraz rehabilitację. W zwykłych szkołach powszechnych (w domyśle nie sportowych), główny nacisk na lekcjach WF-u będzie położony na tę drugą formę. To wyrobienie dobrych nawyków i zachęta do spędzania czasu wolnego w sposób aktywny. Również sport, jako forma uczestnictwa (rozumiany tu jako potrzeba samorealizacji na drodze współzawodnictwa i dążenie do osiągnięcia maksymalnych indywidualnych rezultatów), znajdzie swoje miejsce w podstawie programowej na każdym szczeblu edukacji – chociaż w mniejszym stopniu niż w typowo sportowych klasach czy w szkołach mistrzostwa sportowego. Rehabilitacja ruchowa z kolei bywa realizowana m. in. w formie gimnastyki korekcyjnej, niwelującej złą postawę ciała.

To też może Cię zainteresować: Części mowy – jak pomóc dziecku w ich nauce?

Zwolnienie z WF-u – co to jest?

Udowodniono, że sport to zdrowie, ale nie zawsze i nie dla każdego. Jak świat światem, od każdej reguły istnieją wyjątki. Tak jest i w tym przypadku. Niekiedy zdarza się, że uczeń po przebytych urazach, chorobie lub w wyniku jeszcze innej sytuacji, jest zmuszony przedstawić nauczycielowi WF-u zaświadczenie zabraniające mu wykonywania określonych ćwiczeń lub nawet zwalniające go całkowicie z zajęć tego przedmiotu.

Czytaj również: Lektury szkolne – jak zachęcić dziecko do ich czytania?

Powody zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego

Powody nieuczestniczenia w zajęciach WF-u mogą być różne, tak samo jak czas niedyspozycji będzie zależał od przyczyny, która wpłynęła na tą sytuację. Najczęstszym powodem jednorazowego zwolnienia z lekcji u dziewcząt będzie powołanie się na niedyspozycję spowodowaną aktualną menstruacją. Szczególnie dziewczynki w młodszych klasach, na progu dojrzewania płciowego, dla których są to jedne z pierwszych okresów w życiu, mogą czuć skrępowanie podczas ćwiczeń i niepokój, czy podpaska lub tampon zdołają utrzymać się na swoim miejscu. Często miesiączce towarzyszą także nieprzyjemne objawy, jak choćby bolesność brzucha wywołana skurczami macicy, które potrafią być bardzo silne i prowadzić nawet do wymiotów lub omdleń.

Innymi powodami zwolnienia z lekcji WF-u mogą być:

  • ogólne gorsze samopoczucie;
  • stany pourazowe (np. po nadwyrężeniu mięśni, skręceniu stawu, złamaniu);
  • rekonwalescencja po dłuższej lub poważnej chorobie;
  • problemy zdrowotne, fizyczne lub psychiczne.

Rodzaje zwolnień z WF-u

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego możemy podzielić na kilka rodzajów: w zależności od czasu trwania (długoterminowe, np. na cały rok szkolny lub kilkumiesięczne, na czas określony), zakresu (całościowe zwolnienie z lekcji lub tylko częściowe wyłączenie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń – to rozwiązanie jest stosunkowo nowe w ustawodawstwie, a weszło w życie, aby ograniczyć ilość dzieci i młodzieży, która nie uczęszczała na zajęcia wychowania fizycznego w ogóle) oraz ze względu na osobę wystawiającą zwolnienie (lekarz lub rodzic, opiekun prawny ucznia).

Czytaj również: Komitet rodzicielski, rada rodziców, trójka klasowa – co to jest, czym się zajmują, czy opłata jest obowiązkowa?

Kto i na jakiej podstawie wystawia zwolnienie z WF-u?

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 22 lutego 2019 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych określa, że to dyrektor szkoły jest osobą uprawnioną do zwolnienia danego ucznia (czy to całkowicie ze wszystkich zajęć, czy jedynie częściowo, z wykonywania niektórych ćwiczeń), na podstawie zaświadczenia lekarskiego, wskazującego na zły stan zdrowia. Opinia medyczna musi zawierać informacje o okresie obowiązywania zaleceń powstrzymania się od ćwiczeń fizycznych lub – w przypadku zwolnienia częściowego – informacje o rodzajach niedozwolonych aktywności ruchowych. W przypadku zwolnienia z lekcji na dłużej niż jeden miesiąc, zaświadczenie składa się do dyrektora wraz z pisemnym wnioskiem. Zwolnienie krótsze wystarczy przekazać na ręce nauczyciela przedmiotu.

Przepisy dopuszczają także jednorazowe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego na pisemny wniosek rodzica lub innego prawnego opiekuna dziecka. Najczęściej taka forma wykorzystywana jest właśnie w czasie trwającej u dziewczynek miesiączki, czy lekkiego przeziębienia, bólu głowy, zęba, a nawet niewielkiego urazu.

Czy uczeń zwolniony z WF-u może iść do domu?

Ani jednorazowe zwolnienie z ćwiczeń, ani zwolnienie długoterminowe, nie dają za wiele możliwości do opuszczenia murów szkoły. Niećwiczący uczeń nadal ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach WF-u, jednak w formie biernej. W wyjątkowych sytuacjach i wyłącznie po przedstawieniu pisemnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów, uczeń może ten czas spędzić w bibliotece, na stołówce lub – jeżeli jest to jego pierwsza lub ostatnia lekcja – może otrzymać pozwolenie na przebywanie poza terenem szkoły, jednak z wyraźnym zaznaczeniem, że szkoła nie ponosi wtedy żadnej odpowiedzialności.

Czytaj również: Metoda Reggio Emilia w przedszkolach i szkołach – na czym polega?

Bibliografia

 
  1. Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe): Co powinno zawierać? Kto je wystawia? (rodzice.pl), dostęp z dn. 09.06.2022;
  2. Portal Wychowanie fizyczne - portal nauczycieli, dostęp z dn. 09.06.2022.
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.06.2022

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Województwa w Polsce – lista i krótka charakterystyka dla uczniów

 

Wzór na prędkość – jak obliczyć prędkość?

 

Imiona na bierzmowanie – jakiego patrona wybrać?

 

Rota – tekst, historia, znaczenie

 

Części mowy – pytania i przykłady. Jak pomóc dziecku w ich nauce?

 

TikTok – czy jest bezpieczny dla dzieci? Od kiedy TikTok dla dziecka?

 

Gotowość szkolna – co to jest? Diagnoza gotowości szkolnej

 

Charakterystyka postaci – czym jest i jak ją napisać? Przykład