Kontrola wagi dziecka

Prawidłowy przyrost masy ciała dziecka stanowi jeden z kluczowych czynników świadczących o jego harmonijnym rozwoju, dlatego niezwykle istotnym jest, by na bieżąco go kontrolować. Wielu świeżo upieczonych rodziców ma jednak problem z określeniem kiedy waga ich malucha jest poprawna, a kiedy stanowi odchylenie od normy. Aby się tego dowiedzieć, warto skorzystać z internetowej kontroli wagi dziecka, która pomoże w ocenie masy ciała malucha.

kg

Wypełnij wszystkie pola.

Siatka centylowa wagi:

Jaka jest prawidłowa waga dziecka?

Mówiąc najogólniej, nie istnieje coś takiego jak prawidłowa masa ciała dziecka w danym miesiącu jego życia, gdyż na to, jak zmienia się ciało malucha, wpływ ma wiele różnych czynników, również tych o podłożu genetycznym. Dlatego też w określaniu prawidłowej wagi dziecka chodzi głównie o jej zrównoważony przyrost.

Warto wiedzieć, że dziecko nabywa masę w sposób skokowy, co oznacza, że rośnie ona regularnie z kilkoma przerwami przestoju, najszybszy jej przyrost  przypada natomiast na kilka pierwszych miesięcy życia.

Przyjmuje się, że optymalne przyrosty wagi dziecka wynoszą:

  • w ciągu 0-4 miesięcy życia – 120-225 g tygodniowo;
  • w ciągu 4-6 miesięcy życia – 90-120 g tygodniowo;
  • w ciągu 6-12 miesięcy życia – 50-80 g tygodniowo.

Jak sprawdzić przyrost wagi dziecka?

Narzędziem stosowanym powszechnie do oceny masy ciała dziecka są siatki centylowe, czyli specjalne wykresy oparte na ogólnopolskich danych statystycznych dotyczących średnich wartości wagi i wzrostu u chłopców i dziewczynek na poszczególnych etapach ich życia.

Aby sprawdzić, w którym miejscu siatki centylowej pozycjonuje się maluszek, wystarczy odnaleźć jego wiek na osi poziomej oraz wagę na osi pionowej – miejsce przecięcia się tych linii określa centyl, w którym mieści się dane dziecko. Wynik ten należy następnie odpowiednio zinterpretować – przykładowo, jeśli maluch znajduje się w 50 centylu oznacza to, że 50% dzieci jego płci i w jego wieku waży tyle samo co on. Z kolei dziecko umiejscowione w 75 centylu jest cięższe od 75% swoich rówieśników i waży mniej od 25%.

Przyjmuje się, że wyniki poniżej 25 i powyżej 75 centyla mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach rozwojowych. Nie należy jednak wpadać w panikę – ostateczna ocena rozwoju dziecka należy do lekarza prowadzącego i to do niego należy się zgłosić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Kiedy dziecko ma niedowagę?

Terminem niedowagi określa się stan niedoboru masy ciała u danej osoby. Niepokojąco niska waga w znaczący sposób zmniejsza komfort życia i negatywnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów ludzkiego ciała, prowadząc do zaburzeń na tle zdrowotnym. Długo utrzymująca się niedowaga może doprowadzić nawet do zgonu.

Choć mogłoby się wydawać, że główną przyczyną niedowagi jest po prostu niedobór przyjmowanego pożywienia, w rzeczywistości jej podłoże może być znacznie szersze i obejmować również źle zbilansowaną dietę, choroby, alergie i nietolerancje pokarmowe, wpływ leków, a także czynniki natury genetycznej.

Kiedy mamy do czynienia z niedowagą? W przypadku osób dorosłych można to sprawdzić z pomocą kalkulatora BMI. U dzieci i niemowląt w celu sprawdzenia czy dziecko ma niedowagę stosuje się inną klasyfikację w oparciu o siatki centylowe. Generalnie przyjmuje się, że dziecko cierpi na niedowagę, gdy wartość jego masy mieści się poniżej 3. centyla.

W przypadku wystąpienia niedowagi u dziecka wskazane jest, by udać się do lekarza celem znalezienia jej przyczyny i wdrożenia odpowiednich procedur mających na celu unormowania masy ciała malucha.

Kiedy dziecko ma nadwagę?

Nadwaga i otyłość to stany nadmiernego nagromadzenia białej tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Jakkolwiek pełni ona wiele istotnych do życia funkcji, jej nadmierna akumulacja może prowadzić do rozwoju stanów potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Otłuszczone organy, jak np. wątroba, są mniej wydajne i narażone na występowanie wszelkiej maści schorzeń.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku niedowagi, tak i przy nadwadze czynniki ją powodujące są różne i obejmują zarówno niewłaściwie zbalansowaną dietę, jak i dolegliwości zdrowotne oraz predyspozycje genetyczne. Nadwaga i otyłość od dawna określane są mianem chorób cywilizacyjnych ze względów na częstość występowania. Co niepokojące, w coraz większym stopniu dotyczą one dzieci i młodzieży.

Do określenia nadwagi i otyłości u osób dorosłych stosuje się wskaźnik BMI, natomiast w przypadku dzieci i młodzieży zastosowanie znajdują siatki centylowe. Jak zatem sprawdzić czy dziecko ma nadwagę? Nadwaga u dziecka ma miejsce, gdy jego masa ciała umiejscowiona jest między 90. a 97. centylem. Wartości powyżej 97. centyla oznaczają, że dziecko zmaga się z otyłością i wymaga pilnego wdrożenia działań mających na celu redukcję masy ciała.

Kontrola wagi dziecka online – jak działa?

Siatki centylowe są postrzegane przez niektórych rodziców jako mało intuicyjne i niewygodne narzędzie, a co za tym idzie – często bywają pomijane przez nich w ocenie rozwoju dziecka. Wygodną alternatywę dla siatek centylowych stanowi nasza wirtualna kontrola wagi dziecka, z pomocą której w szybki i prosty sposób można ocenić, czy dany maluch pod względem masy ciała mieści się w określonych normach.

Jak zatem skorzystać z internetowej kontroli wagi dziecka? Wystarczy podać podstawowe dane dotyczące malucha – jego płeć, datę urodzenia oraz wagę w kilogramach. Algorytm następnie automatycznie umiejscowi dziecko we właściwym dla niego punkcie na siatce centylowej i poinformuje nas, czy jego przyrost wagi ciała jest optymalny, czy może też poniżej lub powyżej normy.

Internetowa kontrola masy dziecka – czy jest wiarygodna?

Należy mieć świadomość, że zarówno informacje jakie otrzymamy korzystając z kontroli wagi dziecka jak i wyniki uzyskane z siatek centylowych mają wyłącznie charakter pomocniczy i powinno się je traktować jako wskazówkę dotyczącą rozwoju naszego dziecka. Wartości, które mogą wydawać się niepokojące, niekoniecznie muszą świadczyć o złym stanie zdrowia dziecka. Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku jakichkolwiek obaw należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, który obiektywnie oceni czy rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy.

Poznaj wszystkie nasze kalkulatory: